FILA Junior World Championships
Tashkent, Uzbekistan,
August 11 - 13, 2001

FILAJunior Greco-Roman Results
Team Score
1. Russia - 63 pts.
2. Turkey - 54 pts.
3. Iran - 50 pts.

Event Results
U.S. Finishes
50 kg - Daryl Spackman (TAC), dnp; lost by tech. fall to Onur Sensoy (Turkey), 10-0; lost Babak Farzad (Iran)

54 kg - Nathan Piascki (USEOC), dnp; lost by pin to Hakan Nyblom (Denmark); win Norbert Kollar (Hungary)

58 kg - Cam Jones (TAC), dnp; pin Sebastian Moeser (Germany); lost by pin to Venckaitis (Lithuania), 2:20

63 kg - Brad Metzler (Dave Schultz WC), dnp; lost dec. to Erkan Ulvan (Turkey), 5-1; pin Luis Saiz (Spain)

69 kg - Jason Woodall (Penn), dnp; lost by pin to Krasimir Dimitrov (Bulgaria); lost by tech. fall to Ilqar Abdulov (Azerbaidjan); loss Zhora Vardanyan (Armenia)

76 kg - Kenny Cook (Cyc Cal), 10th; dec. Rveazi Turpiashvili (Israel), 8-0; pin Min-Wook Lee (Korea), 2:02; lost dec. to Andrea Minguzzi (Italy), 3-1

85 kg - Justin Millard (NYAC), 10th; lost dec. to Marab Eligulashvili (Israel), 5-4; pin Sabit Handanagic (Croatia), 0:57

97 kg - Michael Christian (Cowboy WC), dnp; lost dec. to Min-Soo Jang (Korea), 3-1; loss Mikalai Haiduk (Belarus)

130 kg - Leroy Gardner (Knights), 8th; lost dec. to Alexandr Kupyanskiy (Kazakhstan), 4-2; pin X Virender (India), 0:53

Final Individual Placings
50 kg - Gold - Roman Amoyan (Armenia); Silver - Ilya Sagalaev (Russia); Bronze - Aidyn Sarsekeyev (Kazakhstan); 4th - Stepan Doubov (Israel)
54 kg - Gold - Asset Imanbaev (Kazakhstan); Silver - Ge Lee (D.P.R. Korea); Bronze - Mukesh Khatri (India); 4th - Hakan Nyblom (Denmark)
58 kg - Gold - Serek Tufenk (Turkey); Silver - Eusebiu Diaconu (Romania); Bronze - Olexandr Khvoshch (Ukraine); 4th - Seyed Gholamreza (Iran)
63 kg - Gold - Farid Mansourov (Azerbaijan); Silver - Valentine Novikov (Russia); Bronze - Hassan Heydari (Iran); 4th - Erkan Ulvan (Turkey)
69 kg - Gold - Andrei Demankine (Russia); Silver - Armen Vardanyan (Ukraine); Bronze - Selcuk Cebi (Turkey); 4th - Elizbar Matchutadze (Georgia)
76 kg - Gold - Majed Ramezani (Iran); Silver - Nikolai Kourakov (Russia); Bronze - Jahangir Turdiev (Uzbekistan); 4th - Tomasz Krzystowski (Poland)
85 kg - Gold - Masoud Hashemzadeh (Iran); Silver - Artur Mikolajczyk (Poland); Bronze - Hamdi Erarslankilic (Turkey); 4th - Melonin Noumonvi (France)
97 kg - Gold - Ramaz Devadze (Georgia); Silver - Robert Petrosyan (Armenia); Bronze - Georgios Koutsioumbas (Greece); 4th - Aleksejs Novikovs (Latvia)
130 kg - Gold - Khassan Baroev (Russia); Silver - Nikola Iliev (Bulgaria); Bronze - Yucel Unsal (Turkey); 4th - Robert Benko (Yugoslavia)