Olympic Test Event
London, England,
December 10 - 11, 2011

Senior Freestyle Results
Event Results
55 kg/121 lbs.
Gold – Farzad Jafari (Iran)
Silver – Angel Escobedo (USA)
Bronze – Adrian Hajduk (Poland)
Bronze – Krasimir Krastanov (Great Britain)
5th – Mude Qui (China)
6th – Sarunas Jurcys (Lithuania)

60 kg/132 lbs.
Gold – Opan Sat (Russia)
Silver – Recep Aktas (Turkey)
Bronze – Reece Humphrey (USA)
Bronze – Vytas Cumakov (Lithuania)
5th – Yasuhiro Suzuki (Japan)
6th – Oleksandr Madyarchyk (Great Britain)

66 kg/145.5 lbs.
Gold – Brent Metcalf (USA)
Silver - Kotaro Tanaka (Japan)
Bronze – Bec-Khan Aldamov (Great Britain)
Bronze – Jabrayil Hasanov (Azerbaijan)
5th – Batbayar Tserendalai (Mongolia)
5th - Gergo Woller (Hungary)
7th – Victor Lebedev (Russia)
8th – Mostafa Hosseinkhani (Iran)

74 kg/163 lbs.
Gold – Anuar Geduev (Russia)
Silver - Andrew Howe (USA)
Bronze – Ashraf Aliyev (Azerbaijan)
Bronze – Chongyao Zhang (China)
5th – Adam Sobieras (Poland)
5th – Luca Lampis (France)
7th – Olegk Motsalin (Greece)
8th – Philip Roberts (Great Britain)

84 kg/185 lbs.
Gold – Sharif Sharifov (Azerbaijan)
Silver – Soslan Ktsoev (Russia)
Bronze – Ibrahim Bolukbasi (Turkey)
Bronze – Ehsan Lashgari (Iran)
5th – Maciej Balawender (Poland)
5th – Raymond Jordan (USA)

96 kg/211.5 lbs.
Gold - Yury Belonovsky (Russia)
Silver - Gergely Kiss (Hungary)
Bronze - Imants Lagodskis (Latvia)
Bronze - Dustin Kilgore (USA)
5th - Andreas Tserahidis (Greece)
5th - Radoslaw Baran (Poland)
7th - Simas Asaciovas (Lithuania)
8th - Xiaocheng Cui (China)
9th - Marcos Santos (Puerto Rico)

120 kg/264.5 lbs.
Gold – Daniel Ligeti (Hungary)
Silver - Edgardo Lopez (Puerto Rico)
Bronze – Zhiwei Deng (China)
Bronze – Taha Akgul (Turkey)
5th – Kirill Gotovtsev (Russia)

U.S. men’s freestyle performance

55 kg/121 lbs. – Angel Escobedo, Columbus, Ohio (New York AC), 2nd
WIN Krasimir Krastanov (Great Britain), 3-0, 1-0
WIN Mude Qi (China), 0-1, 1-1, 7-0
LOSS Farzad Jafari (Iran), 0-3, 3-4

60 kg/132 lbs. – Reece Humphrey, Columbus, Ohio (New York AC), 3rd
LOSS Opan Sat (Russia), 0-4, 0-9
WIN Yasuhiro Suzuki (Japan), 1-0, 6-0

66 kg/145.5 lbs. – Brent Metcalf, Iowa City, Iowa (New York AC), 1st
WIN Gergo Woller (Hungary), 0-1, 5-0, 3-0
WIN Jabrayil Hasanov (Azerbaijan), 3-0, 0-1, 4-0
WIN Kotaro Tanaka (Japan), 5-0, 5-0

74 kg/163 lbs. – Andrew Howe, Cedar Lake, Ind. (New York AC), 2nd
WIN Chongyao Zhang (China), 1-0, 6-0
WIN Luca Lampis (France), 0-1, 2-0, 1-0
LOSS Anuar Geduev (Russia), 0-6, 0-3

84 kg/185 lbs. – Raymond Jordan, Lincoln, Neb. (Sunkist Kids), 5th
WIN Istvan Vereb (Hungary), 1-0, 3-0
LOSS Soslan Ktsoev (Russia), 0-1, 2-8
WIN Giedrius Morkis (Lithuania), 1-0, 5-0
LOSS Eshan Lasgari (Iran), 0-3, 0-1

96 kg/211.5 lbs. – Dustin Kilgore, Berea, Ohio (Sunkist Kids), 3rd
LOSS Yuriy Belonovsky (Russia), 0-2, 0-3
WIN Radoslaw Baran (Poland), default

120 kg/264.5 lbs. – Steve Mocco, Bethlehem, Pa. (Lehigh Valley AC), did not medal
LOSS Taha Akgul (Turkey), 0-2, 0-3