Download our Mobile App                  

  Search The Site
Top News Stories...
TheMat.com moving to USOC website platform with new look and functionality

This week, TheMat.com will move to the USOC platform, with a new look, new functionality, but with the same favorite features....

Terry Shockley named Chairman of the Board of Governors of the National Wrestling Hall of Fame

Shockley will succeed long-time chairman Jim Keen. Sr. as Chairman of the Board....

Iowa's Tony Ramos determined to finish career with NCAA title

The Hawkeye senior will battle Virginia Tech's Devin Carter in the NWCA All-Star Classic on Saturday....

NCAA announces finalist cities for its championships for 2014-18, including wrestling at all levels

Cleveland, Kansas City, Louisville, New York City, Oklahoma City, Pittsburgh, Philadelphia & St. Louis are Div. I finalists. Div. II and III finalists also announced....



List of 2007 U.S. World Team Trials qualifiers in all three styles



LIST OF 2007 WORLD TEAM TRIALS QUALIFIERS

All of the qualifying events for the United States Marines Corps U.S. World Team Trials in the Olympic styles of men's freestyle, men's Greco-Roman and women's freestyle have been held. The qualified athletes may choose to compete at whatever weight class they wish.

The United States Marines Corps U.S. World Team Trials will be held at the Las Vegas Convention Center in Las Vegas, Nev., June 9-10.

Up for grabs are spots on the 2007 U.S. World Team in all three styles, which will compete in Baku, Azerbaijan, September 17-23.

For ticket and schedule information, as well as the updated news on the event, visit:

http://www.usawrestlinglasvegas.com/

MEN'S FREESTYLE

55 KG/121 LBS.
U.S. Nationals champion - Henry Cejudo, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
U.S. Nationals, second place - Nick Simmons, Williamston, Mich. (Sunkist Kids)
U.S. Nationals, third place - Vic Moreno, Palo Alto, Calif. (Gator WC)
U.S. Nationals, fourth place - Matt Azevedo, Pismo Beach, Calif. (Sunkist Kids)
U.S. Nationals, fifth place - Adam Smith, Newport, Pa. (New York AC)
U.S. Nationals, sixth place - Michael Martinez, Pagosa Springs Colo. (Cowboy WC)
U.S. Nationals, seventh place - Grant Nakamura, Ames, Iowa (Sunkist Kids)
Northeast Regional champion - Brad Pataky, Clearfield, Pa. (Penn State WC)
Northern Plains Regional champion - Ben Vombaur, Laramie, Wyo. (Cowboy WC)
Olympic Team member - Sammie Henson, Flintstone, Ga. (Sunkist Kids)
'06 Sunkist Kids International champion - Vic Moreno, Palo Alto, Calif. (Gator WC)
'06 NYAC Holiday International champion - Vic Moreno, Palo Alto, Calif. (Gator WC)
University Nationals champion - Tanner Gardner, Berryton, Kan. (Advanced Training WC)
University Nationals, second place - Obenson Blanc, Naples, Fla. (Mat-Town USA)
International Tour medalist (within 1 year) -
'06 Takhti Cup silver - Henry Cejudo, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
'07 Ivan Yargyin International bronze - Henry Cejudo, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)

60 KG/132 LBS.
U.S. Nationals champion - Nate Gallick, Ames, Iowa (Sunkist Kids)
U.S. Nationals, second place - Mike Zadick, Solon, Iowa (Gator WC)
U.S. Nationals, third place - Shawn Bunch, Leavenworth, Kan. (Gator WC)
U.S. Nationals, fourth place - Zach Roberson, Ames, Iowa (Sunkist Kids)
U.S. Nationals, fifth place - Chris Fleeger, Ithaca, N.Y. (New York AC)
U.S. Nationals, sixth place - Danny Felix, Morgantown, W.Va. (Sunkist Kids)
U.S. Nationals, seventh place - Eric Metzler, Evanston, Ill. (Wildcat WC)
Northeast Regional champion - Franklin Gomez, Lansing, Mich. (Michigan State)
Northern Plains Regional champion - Troy Nickerson, Chenengo Forks, N.Y. (New York AC)
Olympic Team member - Stephen Abas, Fresno, Calif. (Sunkist Kids)
Olympic Team member - Kendall Cross, Colorado Springs, Colo. (unattached)
World Team member - Mike Zadick, Solon, Iowa (Hawkeye WC)
World Team member - Michael Lightner, Norman, Okla. (Sunkist Kids)
'06 Sunkist Kids International champion - Chris Fleeger, Ithaca, N.Y. (New York AC)
'06 Clansman International champion - Travis Lee, Ithaca, N.Y. (New York AC)
'07 Dave Schultz Memorial champion - Travis Lee, Ithaca, N.Y. (New York AC)
University Nationals champion - Todd Meneely, Omaha, Neb. (Maverick/Ironhawk)
University Nationals, second place - Josh Keefe, Ringgold, Ga. (Chattanooga School of Wrestling)
International Tour medalist (within 1 year) -
'06 Henri Deglane Challenge bronze - Nate Gallick, Ames, Iowa (Sunkist Kids)
'06 Takhti Cup bronze - Zach Roberson, Ames, Iowa (Sunkist Kids)
'07 Ivan Yargyin International bronze - Nate Gallick, Ames, Iowa (Sunkist Kids)

66 KG/145.5 LBS.
U.S. Nationals champion - Chris Bono, Ringgold, Ga. (Sunkist Kids)
U.S. Nationals, second place - Jared Frayer, Colorado Springs, Colo. (Gator WC)
U.S. Nationals, third place - Zack Esposito, Stillwater, Okla. (Gator WC)
U.S. Nationals, fourth place - Cary Kolat, Hampstead, Md. (unattched)
U.S. Nationals, fifth place - Jared Lawrence, Minneapolis, Minn. (Minnesota Storm)
U.S. Nationals, sixth place - Eric Larkin, Tempe, Ariz. (Sunkist Kids)
U.S. Nationals, seventh place - Doug Schwab, Iowa City, Iowa (Gator WC)
Northeast Regional champion -Eric Albright, York, Pa. (Cavalier WC)
Northern Plains Regional champion - Joe Johnston, Iowa City, Iowa (Hawkeye WC)
World Team member - Bill Zadick, Colorado Springs, Colo. (Gator WC)
World Team member - Chris Bono, Ringgold, Ga. (Sunkist Kids)
'06 Sunkist Kids International champion - Jared Frayer, Colorado Springs, Colo. (Gator WC)
'06 Clansman International champion - Brent Metcalf, Davison, Mich. (Hawkeye WC)
'06 NYAC Holiday International champion - Jared Lawrence, Minneapolis, Minn. (Minnesota Storm)
'07 Dave Schultz Memorial champion - Jared Lawrence, Minneapolis, Minn. (Minnesota Storm)
University Nationals champion - Teyon Ware, Norman, Okla. (Underdog WC)
University Nationals, second place - Jordan Burroughs, Lincoln, Neb. (Sunkist Kids)
International Tour medalist (within 1 year) -
'06 Henri Deglane Challenge gold - Jared Lawrence, Minneapolis, Minn. (Minnesota Storm)
'07 Yasar Dogu Tourament bronze - Zack Esposito, Stillwater, Okla. (Gator WC)
'07 Trophe Milone gold - Zack Esposito, Stillwater, Okla. (Gator WC)
'07 Trophe Milone bronze - Phillip Simpson, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)

74 KG/163 LBS.
U.S. Nationals champion - Joe Heskett, Columbus, Ohio (Gator WC)
U.S. Nationals, second place - Casey Cunningham, Mt. Pleasant, Mich. (Sunkist Kids)
U.S. Nationals, third place - Donny Pritzlaff, Madison, Wis. (New York AC)
U.S. Nationals, fourth place - Ramico Blackmon, Colorado Springs Colo. (New York AC)
U.S. Nationals, fifth place - Scott Owen, Annapolis, Md. (New York AC)
U.S. Nationals, sixth place - Ben Askren, Hartland, Wis. (Sunkist Kids)
U.S. Nationals, seventh place - Tyrone Lewis, Oklahoma City, Okla. (Gator WC)
Northeast Regional champion - Casey Cunningham, Mt. Pleasant, Mich. (Sunkist Kids)
Northern Plains Regional champion - Ryan Churella, Ann Arbor, Mich. (New York AC)
World Team member - Donny Pritzlaff, Madison, Wis. (New York AC)
Olympic Team member - Joe Williams, Ames, Iowa (Sunkist Kids)
'06 Canada Cup champion - Ramico Blackmon, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
'06 Sunkist Kids International champion - Scott Owen, Annapolis, Md. (New York AC)
'06 Clansman International champion - Kirk White, Boise, Idaho (Bronco WC)
University Nationals champion - Harry Lester, Akron, Ohio (Gator WC/USOEC)
University Nationals, second place - Travis Paulson, Council Bluffs, Iowa (Cyclone WC)
International Tour medalist (within 1 year) -
'06 Henri Deglane Challenge gold - Joe Heskett, Columbus, Ohio (Gator WC)
'07 Ivan Yargyin International bronze - Scott Owen, Annapolis, Md. (New York AC)

84 KG/185 LBS.
U.S. Nationals champion - Joe Williams, Dekalb, Ill. (Sunkist Kids)
U.S. Nationals, second place - Lee Fullhart, Colorado Springs, Colo. (Gator WC)
U.S. Nationals, third place - Andy Hrovat, Ann Arbor, Mich. (New York AC)
U.S. Nationals, fourth place - Chris Pendleton, Stillwater, Okla. (Gator WC)
U.S. Nationals, fifth place - Tyrel Todd, Bozeman, Mont. (New York AC)
U.S. Nationals, sixth place - Tony Gansen, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
U.S. Nationals, seventh place - Bryce Hasseman, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
Northeast Regional champion - Scott Shipman, Boiling Springs, S.C. (Bulldog WC)
Northern Plains Regional champion - Raymond Jordan, Columbia, Mo. (American Top Team)
World Team member - Andy Hrovat, Ann Arbor, Mich. (New York AC)
'06 Canada Cup champion - Bryce Hasseman, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
'06 Sunkist Kids International champion - Chris Pendleton, Stillwater, Okla. (Sunkist Kids)
'06 Clansman International champion - Tony Gansen, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
'06 NYAC Holiday International champion - Andy Hrovat, Ann Arbor, Mich. (New York AC)
'07 Dave Schultz Memorial champion - Clint Wattenberg, Ithaca, N.Y. (New York AC)
University Nationals champion - Ian Murphy, Corona, Calif. (Titan WC)
University Nationals, second place - Dave Bertolino, Mt. Pleasant, Ohio (Cyclone WC)
International Tour medalist (within 1 year) -
'06 World University Championships bronze - Jake Herbert, Wexford, Pa. (Wildcat WC)
'06 Henri Deglane Challenge silver - Clint Wattenberg, Ithaca, N.Y. (New York AC)
'07 Takhti Cup bronze - Lee Fullhart, Colorado Springs, Colo. (Gator WC)
'07 Ivan Yargyin International bronze - Andy Hrovat, Ann Arbor, Mich. (New York AC)
'07 Kiev International silver - Andy Hrovat, Ann Arbor, Mich. (New York AC)
'07 Trophe Milone bronze - Tony Gansen, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)

96 KG/211.5 LBS
U.S. Nationals champion - Daniel Cormier, Stillwater, Okla. (Gator WC)
U.S. Nationals, second place - Mo Lawal, Colorado Springs, Colo. (Gator WC)
U.S. Nationals, third place - Kyle Cerminara, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
U.S. Nationals, fourth place - Dawid Rechul, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
U.S. Nationals, fifth place - Kurt Backes, Neshanic Station, N.J. (Sunkist Kids)
U.S. Nationals, sixth place - Sean Stender, Cedar Falls, Iowa (Sunkist Kids)
U.S. Nationals, seventh place - Damion Hahn, Ithaca, N.Y. (New York AC)
Northeast Regional champion - Jared Platt, Randolph, N.J. (Blair WC)
Northern Plains Regional champion - Nik Fekete, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
Olympic Team member - Daniel Cormier, Stillwater, Okla. (Gator WC)
World Team member - Mo Lawal, Colorado Springs, Colo. (Gator WC)
'06 Canada Cup champion - Kyle Cerninara, Lewistown, N.Y. (New York AC)
'06 Sunkist Kids International champion - Nik Fekete, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
'06 Clansman International champion - Nik Fekete, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
'06 NYAC Holiday International champion - Mo Lawal, Colorado Springs, Colo. (Gator WC)
University Nationals champion - Mike Tamillow, Oak Park, Ill. (Wildcat WC)
University Nationals, second place - Daren Burns, Catawba, N.C. (Greensboro)
International Tour medalist (within 1 year) -
'06 Henri Deglane Challenge silver - Nik Fekete, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
'07 Takhti Cup gold - Mo Lawal, Colorado Springs, Colo. (Gator WC)
'07 Trophe Milone bronze - Kyle Cerninara, Lewistown, N.Y. (New York AC)

120 KG/264.5 LBS.
U.S. Nationals champion - Tommy Rowlands, Columbus, Ohio (Sunkist Kids)
U.S. Nationals, second place - Cole Konrad, Freedom, Wis. (Minnesota Storm)
U.S. Nationals, third place - Steve Mocco, Stillwater, Okla. (New York AC)
U.S. Nationals, fourth place - Tervel Dlagnev, Arlington, Texas (Loper WC)
U.S. Nationals, fifth place - Michael Irving, Colorado Springs, Colo. (Gator WC)
U.S. Nationals, sixth place - Tolly Thompson, Cedar Falls, Iowa (Sunkist Kids)
U.S. Nationals, seventh place - Pat Cummins, Evanston., Ill. (New York AC)
Northeast Regional champion - John Laboranti, Scranton, Pa. (Penn State WC)
Northern Plains Regional champion - Steve Mocco, Stillwater, Okla. (New York AC)
World Team member - Tolly Thompson, Cedar Falls, Iowa (Sunkist Kids)
'06 Sunkist Kids International champion - Tommy Rowlands, Columbus, Ohio (Sunkist Kids)
'06 NYAC Holiday International champion - Tommy Rowlands, Columbus, Ohio (Sunkist Kids)
'07 Dave Schultz Memorial champion - Daniel Cormier, Stillwater, Okla. (Gator WC)
University Nationals champion - Matt Fields, Lowden, Iowa (Hawkeye WC)
University Nationals, second place - Israel Silva, Chattanooga, Tenn. (Sunkist Kids)
International Tour medalist (within 1 year) -
'06 World University Championships bronze - Cole Konrad, Freedom, Wis. (Minnesota Storm)
'07 Yasar Dogu Tourament bronze - Steven Mocco, Stillwater, Okla. (New York AC)
'07 Trophe Milone silver - Steven Mocco, Stillwater, Okla. (New York AC)
'07 Trophe Milone bronze - Les Sigman, Lincoln, Neb. (Sunkist Kids)
'07 Swiss Open gold - Tommy Rowlands, Columbus, Ohio (Sunkist Kids)

GRECO-ROMAN

55 KG/121 LBS.
U.S. Nationals champion - Sam Hazewinkel, Pensacola, Fla. (Gator WC)
U.S. Nationals, second place - Lindsey Durlacher, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
U.S. Nationals, third place - Eric Albarracin, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
U.S. Nationals, fourth place - Josh Habeck, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
U.S. Nationals, fifth place - Spenser Mango, St. Louis, Mo. (Gator/USOEC)
U.S. Nationals, sixth place - Nate Engel, St. Helena, Calif. (USOEC)
U.S. Nationals, seventh place - Jermaine Hodge, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
Northeast Regional champion - Jonathan Soto, Brooklyn, N.Y. (NYC)
Northern Plains Regional champion - Andrew Hogan, Quantico, Va. (U.S. Marines)
World Team member - Lindsey Durlacher, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
'06 Sunkist Kids International champion - Spenser Mango, Flourissant, Mo. (Gator WC/USOEC)
'06 NYAC Holiday International champion - Spenser Mango, Flourissant, Mo. (Gator WC/USOEC)
'07 Dave Schultz Memorial champion - Lindsey Durlacher, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
University Nationals champion - Nate Engel, St. Helena, Calif. (USOEC)
University Nationals, second place - Terry Allison, Pinson, Ala. (USOEC)
International Tour medalist (within 1 year) -
'06 World University Championships gold - Spenser Mango, Flourissant, Mo. (Gator WC/USOEC)
'07 Gedz Tournament bronze - Spenser Mango, Flourissant, Mo. (Gator WC/USOEC)
'07 Gedz Tournament bronze - Jermaine Hodge, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)

60 KG/132 LBS.
U.S. Nationals champion - Joe Warren, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
U.S. Nationals, second place - Joe Betterman, Chicago, Ill. (Gator WC/USOEC)
U.S. Nationals, third place - Jeremiah Davis, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
U.S. Nationals, fourth place - Donavan DePatto, Jacksonville, N.C. (U.S. Marines)
U.S. Nationals, fifth place - Jake Swensen, Moroni, Utah (NMU/USOEC)
U.S. Nationals, sixth place - Jason Tolbert, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
U.S. Nationals, seventh place - Kerry Regner, Darlington, Pa. (Angry Fish/USOEC)
Northeast Regional champion - Jesse Clark, Jacksonville, N.C. (U.S. Marines)
Northern Plains Regional champion - Willie Madison, Colorado Springs, Colo. (Gator WC)
World Team member - Joe Warren, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
'06 Sunkist Kids International champion - James Johnson, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
University Nationals champion - Spenser Mango, St. Louis, Mo. (Gator/USOEC)
University Nationals, second place - Donavan DePatto, Jacksonville, N.C. (U.S. Marines)
International Tour medalist (within 1 year) -
'06 Vantaa Cup bronze - Nathan Piasecki, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
'07 Gedz Tournament bronze -Joe Betterman, Chicago, Ill. (New York AC/USOEC)

66 KG/145.5 LBS.
U.S. Nationals champion - Glenn Garrison, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
U.S. Nationals, second place - Faruk Sahin, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
U.S. Nationals, third place - Jacob Hey, Colorado Springs, Colo. (U.S. Air Force)
U.S. Nationals, fourth place - Jacob Curby, LaGrange, Ill. (Gator WC/USOEC)
U.S. Nationals, fifth place - Oscar Wood, Fountain, Colo. (U.S. Army)
U.S. Nationals, sixth place - Marco Lara, Long Beach, Calif. (New York AC/USOEC)
U.S. Nationals, seventh place - Timothy Bleau, Ishpeming, Mich. (NMU/USOEC)
Northeast Regional champion - Andy Loux, Schenectady, N.Y. (ATWA)
Northern Plains Regional champion - Mark Rial, Colorado Springs, Colo. (Gator WC)
World Team member - Harry Lester, Akron, Ohio (USOEC/Gator WC)
Olympic Team member - Oscar Wood, Fountain, Colo. (U.S. Army)
World Team member - Marcel Cooper, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
'06 Sunkist Kids International champion - Jacob Curby, LaGrange, Ill. (Gator WC/USOEC)
'06 NYAC Holiday International champion - Jacob Curby, LaGrange, Ill. (Gator WC/USOEC)
University Nationals champion - Marco Lara, Long Beach, Calif. (New York AC/USOEC)
University Nationals, second place - Ben Sanchez, Leominster, Mass. (USOEC)
International Tour medalist (within 1 year) -
'06 Romanian International silver - Harry Lester, Akron, Ohio (USOEC/Gator WC)
'07 Gedz Tournament bronze -James Shillow, Quantico, Va. (U.S. Marines)

74 KG/163 LBS.
U.S. Nationals champion - T.C. Dantzler, Colorado Springs, Colo. (Gator WC)
U.S. Nationals, second place - Keith Sieracki, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
U.S. Nationals, third place - Cheney Haight, Orem, Utah (New York AC/USOEC)
U.S. Nationals, fourth place - Kevin Lazano, Jefferson, La. (Gator/USOEC)
U.S. Nationals, fifth place - Jacob Fisher, Platte City, Mo. (New York AC/USOEC)
U.S. Nationals, sixth place - Talan Knox, Salt Lake City, Utah (NMU/USOEC)
U.S. Nationals, seventh place - Jess Hargrave, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
Northeast Regional champion - David DeStefano, New York, N.Y. (New York AC)
Northern Plains Regional champion - Trent Paulson, Council Bluffs, Iowa (Sunkist Kids)
World Team member - T.C. Dantzler, Colorado Springs, Colo. (Gator WC)
World Team member - Keith Sieracki, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
'06 Sunkist Kids International champion - Cheney Haight, Orem, Utah (New York AC/USOEC)
'06 NYAC Holiday International champion - Cheney Haight, Orem, Utah (New York AC/USOEC)
University Nationals champion -Andrew Bisek, Chaska, Minn. (USOEC/Minnesota Storm)
University Nationals, second place - Talan Knox, Salt Lake City, Utah (NMU/USOEC)
International Tour medalist (within 1 year) -
'06 Romanian International bronze - T.C. Dantzler, Colorado Springs, Colo. (Gator WC)

84 KG/185 LBS.
U.S. Nationals champion - Brad Vering, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
U.S. Nationals, second place - Justin Millard, Colorado Springs, Colo. (U.S. Air Force)
U.S. Nationals, third place - Aaron Sieracki, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
U.S. Nationals, fourth place - Chas Betts, Chaska, Minn. (Minnesota Storm/USOEC)
U.S. Nationals, fifth place - Jacob Plamann, Appleton, Wis. (Gator WC/USOEC)
U.S. Nationals, sixth place - Kenneth Cook, Sacramento, Calif. (Aggie WC)
U.S. Nationals, seventh place - Brian Piasecki, Minocqua, Wis. (Pinnacle Performance)
Northeast Regional champion - Andrew Silber, Scotch Plains, N.J. (Atlas WC)
Northern Plains Regional champion - Deon Hicks, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
World Team member - Jake Clark, Okinawa, Japan (U.S. Marine Corps)
Olympic Team member - Brad Vering, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
'06 Sunkist Kids International champion - Aaron Sieracki, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
'06 NYAC Holiday International champion - Aaron Sieracki, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
'07 Dave Schultz Memorial champion - Brad Vering, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
University Nationals champion - Chas Betts, Chaska, Minn. (Minnesota Storm/USOEC)
University Nationals, second place - Jeremy Pederson, Quantico, Va. (U.S. Marines)
International Tour medalist (within 1 year) -
'06 World University Championships silver - Chas Betts, St. Michael, Minn. (Minnesota Storm/USOEC)
'06 Henri Deglane Challenge bronze - John Wechter, E. Lansing, Mich. (Sunkist Kids)
'06 Vantaa Cup silver - Brad Vering, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
'06 Haparanda Cup gold - Brad Vering, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
'06 Haparanda Cup silver - Jake Clark, Okinawa, Japan (U.S. Marine Corps)
'07 Acropolis Grand Prix bronze - Aaron Sieracki, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)

96 KG/211.5 LBS.
U.S. Nationals champion - Justin Ruiz, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
U.S. Nationals, second place - Adam Wheeler, Colorado Springs, Colo. (Gator WC)
U.S. Nationals, third place - Philip Johnston, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
U.S. Nationals, fourth place - RC Johnson, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
U.S. Nationals, fifth place - Robert Smith, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
U.S. Nationals, sixth place - John Lorenz, Lacrosse, Wis. (unattached)
U.S. Nationals, seventh place - Brad Ahearn, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
Northeast Regional champion - Timothy Pease, Clarksville, Tenn. (unattached)
Northern Plains Regional champion - David Walker, Boise, Idaho (Bronco WC)
World Team member - Justin Ruiz, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
'06 Sunkist Kids International champion - Adam Wheeler, Lancaster, Calif. (Gator WC/USOEC)
'06 NYAC Holiday International champion - Justin Ruiz, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
'07 Dave Schultz Memorial champion - Justin Ruiz, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
University Nationals champion - Robert Smith, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
University Nationals, second place - Peter Gounaridis, Leominster, Mass. (USOEC)
International Tour medalist (within 1 year) -
'06 Romanian International bronze - Justin Ruiz, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
'06 Henri Deglane Challenge silver - R.C. Johnson, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
'06 Vantaa Cup silver - Justin Ruiz, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
'06 Haparanda Cup gold - Justin Ruiz, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
'07 Acropolis Grand Prix bronze - Phillip Johnston, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
'07 Gedz Tournament bronze - Justin Ruiz, Colorado Springs, Colo. (New York AC)

120 KG/264.5 LBS.
U.S. Nationals champion - Russ Davie, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
U.S. Nationals, second place - Timothy Taylor, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
U.S. Nationals, third place - Dremiel Byers, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
U.S. Nationals, fourth place - Brandon Ruiz, West Jordan, Utah (Sunkist Kids)
U.S. Nationals, fifth place - Gabe Beauperthuy, Colorado Cprings, Colo. (unattached)
U.S. Nationals, sixth place - Mark Simmonds, Minneapolis, Minn. (U.S. Navy)
U.S. Nationals, seventh place - Brandon Doran, Yucca Valley, Calif. (Future Stars WC)
Northeast Regional champion - Geronimos Dimitrelos, Davie, S.C. (unattached)
Northern Plains Regional champion - Brenden McLean, Colorado Springs. Colo. (U.S. Air Force)
World Team member - Dremiel Byers, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
'06 Sunkist Kids International champion - Dremiel Byers, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
'06 NYAC Holiday International champion - Russ Davie, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
'07 Dave Schultz Memorial champion - Dremiel Byers, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
University Nationals champion - Kenny Lester, Oviedo, Fla. (Sunkist Kids)
University Nationals, second place - Joseph Sheffield, Greensboro, N.C. (Fatto Fredo)
International Tour medalist (within 1 year) -
'06 Haparanda Cup bronze - Russ Davie, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
'07 Gedz Tournament silver - Russ Davie, Colorado Springs, Colo. (New York AC)

WOMEN'S FREESTYLE

48 KG/105.5 LBS.
U.S. Nationals champion - Stephanie Murata, Minden, Nev. (Sunkist Kids)
U.S. Nationals, second place - Mary Kelly, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
U.S. Nationals, third place - Clarissa Chun, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
U.S. Nationals, fourth place - Sara Fulp-Allen, El Granada, Calif. (New York AC)
U.S. Nationals, fifth place - Alyssa Lampe, Tomahawk, Wis. (USOEC)
U.S. Nationals, sixth place - Liz Short, Marquette, Mich. (NMU/USOEC)
U.S. Nationals, seventh place - Rachael Holthaus, Little Falls, Minn. (Sunkist Kids)
Northern Plains Regional champion - Nicole Woody, Odenton, Md. (New York AC)
World Team member - Mary Kelly, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
World Team member - Stephanie Murata, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
World Team member - Clarissa Chun, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
'06 Sunkist Kids International champion - Clarissa Chun, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
'06 NYAC Holiday International champion - Mary Kelly, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
'07 Dave Schultz Memorial champion - Stephanie Murata, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
College Nationals champion - Jackie Stiles, Corpus Christi, Texas (Univ. of the Cumberlands)
College Nationals runner-up - Aquila Hills, Charlotte, N.C. (Univ. of the Cumberlands)
University Nationals champion - Sara Fulp-Allen, El Granada, Calif. (Menlo College)
University Nationals, second place - Sadie Kaneda, Honolulu, Hawaii (USOEC)
International Tour medalist (within 1 year) -
'06 World University Championships bronze - Liz Short, Lombard, Ill. (USOEC)

51 KG/112 LBS.
U.S. Nationals champion - Patricia Miranda, New Haven, Conn. (Sunkist Kids)
U.S. Nationals, second place - Jenny Wong, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
U.S. Nationals, third place - Leann Barney, Austin, Texas (Cumberland)
U.S. Nationals, fourth place - Julieta Okot, New York, N.Y. (New York AC)
U.S. Nationals, fifth place - Jessica Medina, Pomona, Calif. (New York AC)
U.S. Nationals, sixth place - Amnorina Porter, Detroit Mich. (unattached)
U.S. Nationals, seventh place - Cheryl Wong, Croton, N.Y. (New York AC)
Northern Plains Regional champion - Amantha Hordagoda, Bakersfield, Calif. (Spartan WC)
Olympic Team member - Patricia Miranda, New Haven, Conn. (Sunkist Kids)
World Team member - Jenny Wong, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
'06 Canada Cup champion - Patricia Miranda, New Haven, Conn. (Sunkist Kids)
'07 Guelph Open champion - Patricia Miranda, New Haven, Conn. (Sunkist Kids)
'07 Dave Schultz Memorial champion - Patricia Miranda, New Haven, Conn. (Sunkist Kids)
College Nationals champion - Sara Fulp-Allen, El Granada, Calif. (Menlo College)
College Nationals runner-up - Jessica Medina. Pomona, Calif. (Univ. of the Cumberlands)
University Nationals champion - Jessica Medina, Pomona, Calif. (Univ. of the Cumberlands)
University Nationals, second place - Whitney Conder, Payallup, Wash. (USOEC)
International Tour medalist (within 1 year) -
'07 Tourcoing Grand Prix gold - Patricia Miranda, New Haven, Conn. (Sunkist Kids)
'07 Tourcoing Grand Prix bronze - Jenny Wong, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)

55 KG/121 LBS.
U.S. Nationals champion - Marcie Van Dusen, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
U.S. Nationals, second place - Tina George, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
U.S. Nationals, third place - Sharon Jacobson, Colorado Springs, Colo. (Gator WC)
U.S. Nationals, fourth place - Brandy Rosenbrock, Lansing, Mich. (Michigan WC)
U.S. Nationals, fifth place - Chelynne Pringle, Hugo, Minn. (Minnesota Storm)
U.S. Nationals, sixth place - Michaela Hutchison, Soldotna, Alaska (Team Alaska)
U.S. Nationals, seventh place - Amy Borgnini, Terre Haute, Ind. (Gator WC)
Northern Plains Regional champion - Rachel Bernardes, Colorado Springs, Colo. (U.S. Air Force)
World Team member - Tina George, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
'06 Sunkist Kids International champion - Marcie Van Dusen, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
'07 Dave Schultz Memorial champion - Marcie Van Dusen, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
College Nationals champion - Sarah Peasley, Escanaba, Mich. (Cabrillo JC)
College Nationals runner-up - LeAnn Barney, Austin, Texas (Univ. of the Cumberlands)
University Nationals champion - Brandy Rosenbrock, Lansing, Mich. (Michigan WC)
University Nationals, second place - Dany Hedin, Kailua, Hawaii (USOEC)
International Tour medalist (within 1 year) -
'06 Henri Deglane Challenge gold - Chelynne Pringle, Colorado Springs, Colo. (Minnesota Storm)
'07 Tourcoing Grand Prix gold - Marcie Van Dusen, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
'07 Kiev International silver - Marcie Van Dusen, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)

59 KG/130 LBS.
U.S. Nationals champion - Leigh Jaynes, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
U.S. Nationals, second place - Erin Tomeo, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
U.S. Nationals, third place - Alaina Berube, Escanaba, Mich. (New York AC)
U.S. Nationals, fourth place - Tatiana Padilla, Covina,Calif. (California Grapplers)
U.S. Nationals, fifth place - Kelsey Campbell, Tempe, Ariz. (Spartan WC)
U.S. Nationals, sixth place - Othella Lucas, San Diego, Calif. (New York AC)
U.S. Nationals, seventh place - Shyla Iokia, Wailuku, Hawaii (USOEC)
Northern Plains Regional champion - Sandy Do, San Diego, Calif. (Univ. of the Cumberlands)
World Team member - Erin Tomeo, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
World Team member - Sally Roberts, Colorado Springs, Colo. (Gator WC)
College Nationals champion - Othella Lucas, San Diego, Calif. (Univ. of the Cumberlands)
College Nationals runner-up - Rachel Hubbard, Gig Harbor, Wash. (Univ. of the Cumberlands)
University Nationals champion - Othella Lucas, San Diego, Calif. (Univ. of the Cumberlands)
University Nationals, second place - Shyla Iokia, Maui, Hawaii (USOEC)

63 KG/138.5 LBS.
U.S. Nationals champion - Sara McMann, Iowa City, Iowa (Sunkist Kids)
U.S. Nationals, second place - Randi Miller, Colorado Springs, Colo. (Gator WC)
U.S. Nationals, third place - Tori Adams, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
U.S. Nationals, fourth place - Vanessa Oswalt, Colorado Springs, Colo. (Gator WC)
U.S. Nationals, fifth place - Titilope Lawani, Rialto, Calif. (Pacific University)
U.S. Nationals, sixth place - Deanna Rix, South Berwick, Maine (New York AC)
U.S. Nationals, seventh place - Kierstin Hyatt, Carmichael, Calif. (unattached)
Northern Plains Regional champion - Cherae Pascua, Oahu, Hawaii (USOEC)
Olympic Team member - Sara McMann, Iowa City, Iowa (Sunkist Kids)
'06 Sunkist Kids International champion - Alaina Berube, Escanaba, Mich. (New York AC)
'06 Clansmen International champion - Kaci Lyle, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
'06 NYAC Holiday International champion - Alaina Berube, Escanaba, Mich. (New York AC)
'07 Guelph Open champion - Randi Miller, Colorado Springs, Colo. (Gator WC)
'07 Dave Schultz Memorial champion - Randi Miller, Colorado Springs, Colo. (Gator WC)
College Nationals champion - Kelsey Campbell, Oregon City, Ore. (Arizona State)
College Nationals runner-up - Emily Rinehart, Orland, Calif. (Missouri Valley College)
University Nationals champion - Alaina Berube, Escanaba, Mich. (New York AC)
University Nationals, second place - Vanessa Oswalt, Colorado Springs, Colo. (Gator WC)
International Tour medalist (within 1 year) -
'06 World University Championships bronze - Alaina Berube, Escanaba, Mich. (New York AC)
'06 Henri Deglane Challenge silver - Vanessa Oswalt, Colorado Springs, Colo. (Gator WC)
'07 Tourcoing Grand Prix bronze - Randi Miller, Colorado Springs, Colo. (Gator WC)
'07 Kiev International bronze - Randi Miller, Colorado Springs, Colo. (Gator WC)
'07 Klippan Ladies Open gold - Sara McMann, Iowa City, Iowa (Sunkist Kids)

67 KG/147.5 LBS.
U.S. Nationals champion - Katie Downing, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
U.S. Nationals, second place - Elena Pirozhkov, Colorado Springs, Colo. (Gator WC)
U.S. Nationals, third place - Stefenie Shaw, Waterford, Conn. (unattached)
U.S. Nationals, fourth place - . Amberlee Ebert, Reedsville, Wis. (Missouri Valley College)
U.S. Nationals, fifth place - Ashley Sword, Colorado Springs, Colo. (unattached)
U.S. Nationals, sixth place - Sherolynn Eppinger, Warrensville, Ohio (Univ. of the Cumberlands)
U.S. Nationals, seventh place - Na`Tasha Umemoto, Portland, Ore. (Sunkist Kids)
Northern Plains Regional champion - Marina Piccolotti, Pacifica, Calif. (Spartan WC)
World Team member - Katie Downing, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
'06 Sunkist Kids International champion - Elena Pirozhkov, Colorado Springs, Colo. (Northern Elite)
'06 Clansmen International champion - Randi Miller, Colorado Springs, Colo. (Gator WC)
'06 NYAC Holiday International champion - Katie Downing, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
'07 Guelph Open champion - Katie Downing, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
'07 Dave Schultz Memorial champion - Katie Downing, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
College Nationals champion - Alaina Berube, Escanaba, Mich. (Univ. of the Cumberlands)
College Nationals runner-up - Amberlee Ebert, Reedsville, Wis. (Missouri Valley College)
University Nationals champion - Elena Pirozhkov, Colorado Springs, Colo. (Gator WC)
University Nationals, second place - Bethany Harris, Valley Center, Calif. (Univ. of the Cumberlands)
International Tour medalist (within 1 year) -
'06 Henri Deglane Challenge gold - Randi Miller, Colorado Springs, Colo. (Gator WC)
'06 Henri Deglane Challenge silver - Elena Pirozhkov, Colorado Springs, Colo. (Northern Elite)
'07 Tourcoing Grand Prix silver - Katie Downing, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
'07 Kiev International silver - Katie Downing, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
'07 Klippan Ladies Open gold - Elena Pirozhkov, Colorado Springs, Colo. (Northern Elite)

72 KG/158.5 LBS.
U.S. Nationals champion - Kristie Marano, Colorado Springs, Colo., N.Y. (New York AC)
U.S. Nationals, second place - Iris Smith, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
U.S. Nationals, third place - Stephany Lee, Honolulu, Hawaii. (Missouri Valley College)
U.S. Nationals, fourth place - Jenna Pavlik, Lewes, Del. (USOEC)
U.S. Nationals, fifth place - Lacey Novinska, Fennimore, Wis. (Missouri Valley College)
U.S. Nationals, sixth place - Natasha Phinney, Fresno, Calif. (Spartan WC)
U.S. Nationals, seventh place - Jamie Trentadue, Twin Lakes, Wis. (Menlo College)
World Team member - Kristie Marano, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
World Team member - Iris Smith, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
'06 Sunkist Kids International champion - Iris Smith, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
'06 Clansman International champion - Ali Bernard, New Ulm, Minn. (Univ of Regina)
College Nationals champion 72 kg - Bethany Harris, Valley Center, Calif. (Univ. of the Cumberlands)
College Nationals runner-up 72 kg - Jaime Trentadue, Twin Lakes, Wis. (Menlo College)
University Nationals champion - Ashley Sword, Colorado Springs, Colo. (unattached)
University Nationals, second place - Jenna Pavlik, Lewes, Del. (USOEC)
International Tour medalist (within 1 year) -
'07 Tourcoing Grand Prix silver - Iris Smith, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
'07 Kiev International silver - Iris Smith, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
Untitled Document
   
© Copyright 2000-2014 USA Wrestling, All rights reserved.
Contents of this site may not used without the expressed written consent of USA Wrestling.