Download our Mobile App                  

  Search The Site
Top News Stories...
TheMat.com moving to USOC website platform with new look and functionality

This week, TheMat.com will move to the USOC platform, with a new look, new functionality, but with the same favorite features....

Terry Shockley named Chairman of the Board of Governors of the National Wrestling Hall of Fame

Shockley will succeed long-time chairman Jim Keen. Sr. as Chairman of the Board....

Iowa's Tony Ramos determined to finish career with NCAA title

The Hawkeye senior will battle Virginia Tech's Devin Carter in the NWCA All-Star Classic on Saturday....

NCAA announces finalist cities for its championships for 2014-18, including wrestling at all levels

Cleveland, Kansas City, Louisville, New York City, Oklahoma City, Pittsburgh, Philadelphia & St. Louis are Div. I finalists. Div. II and III finalists also announced....



U.S. National Wrestling Championship Seeds - Freestyle



54 kg/119 lbs. 1 - Eric Akin, Lincoln, Neb. (Dave Schultz WC) 2 - Sean Kim, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids) 3 - Tim Dernlan, Huber Heights, Ohio (Ohio International) 4 - Chris Fleeger, Trout Run, Pa. (Dave Schultz WC) 5 - T.J. Hill, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids) 6 - Marty Kusick, Baltimore, Md. (Sunkist Kids) 7 - Pat Cassidy, Bloomington, Ind. (NYAC) 8 - Shane Valdez, Lincoln, Neb. (Dave Schultz WC) 9 - Lee Pritts, Columbia, Pa. (Tiger USA WC) 58 kg/127.75 lbs. 1 - Kerry Boumans, Colorado Springs, Colo. (Dave Schultz WC) 2 - Eric Guerrero, Stillwater, Okla. (Sunkist Kids) 3 - Dan Felix, Norman, Okla. (Sunkist Kids) 4 - Jason Kutz, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army) 5 - Teague Moore, Pittsburgh, Pa. (Sunkist Kids) 6 - Mike Mena, Bloomsburg, Pa. (NYAC) 7 - Cody Sanderson, Ames, Iowa (Sunkist Kids) 8 - Ryan Lewis, Minneapolis, Minn. (Minnesota Storm) 9 - Matt Azevedo, Ames, Iowa (Cyclone WC) 10 - Jeff Prescott, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids) 11 - Zach Roberson, Ames, Iowa (Cyclone WC) 63 kg/138.75 lbs. 1 - Bill Zadick, Coralville, Iowa (Hawkeye WC) 2 - John Fisher, Ann Arbor, Mich. (Sunkist Kids) 3 - Dustin Denunzio, Cambridge, Mass. (Dave Schultz WC) 4 - Jeremy Ensrud, Eugene, Ore. (Dave Schultz WC) 5 - Mike Eierman, Colorado Springs, Colo. (NYAC) 6 - Jamill Kelly, Stillwater, Okla. (Cowboy WC) 7 - Michael Lightner, Marlow, Okla. (Sunkist Kids) 8 - C.C. Fisher, Colorado Springs, Colo. (NYAC) 9 - Joe Calavitta, Colorado Springs, Colo. (Unattached) 10 - Ty Reynolds, Colorado Springs, Colo. (Unattached) 69 kg/152 lbs. 1 - Chris Bono, Gilbert, Iowa (Sunkist Kids) 2 - Ramico Blackmon, Colorado Springs, Colo. (Team Excel) 3 - Yoshi Nakamura, Elyria, Ohio (Dave Schultz WC) 4 - Chris Ayers, Bethlehem, Pa. (NYAC) 5 - Chris Esposito, Bethlehem, Pa. (NYAC) 6 - Jared Frayer, Palm Harbor, Fla. (OU Underdoge) 7 - Jason Ramstetter, Alamosa, Colo. (Dave Schultz WC) 8 - Jesse Jantzen, Shoreham, N.Y. (Dave Schultz WC) 76 kg/167.5 lbs. 1 - Joe Williams, Coralville, Iowa (Sunkist Kids) 2 - Byron Tucker, Norman, Okla. (Sunkist Kids) 3 - Steve Marianetti, Champaign, Ill. (NYAC) 4 - Joe Heskett, Ames, Iowa (Sunkist Kids) 5 - Frank Trigg, Torrance, Calif. (Sunkist Kids) 6 - Glen Pritzlaff, Ridley Park, (Dave Schultz WC) 7 - Josh Koscheck, Edinboro, Pa. (NYAC) 8 - Matt Lackey, Champaign, Ill. (Unattached) 9 - Rick Springman, Norristown, Pa. (Dave Schultz WC) 85 kg/187.25 lbs. 1 - Charles Burton, Bloomington, Ind. (NYAC) 2 - Lee Fullhart, Iowa City, Iowa (Hawkeye WC) 3 - Cael Sanderson, Ames, Iowa (Sunkist Kids) 4 - Markus Mollica, Watertown, Mass. (Dave Schultz WC) 5 - Aaron Simpson, Tempe, Ariz. (Sunkist Kids) 6 - John Kading, Lincoln, Neb. (Dave Schultz WC) 7 - Brandon Eggum, Minneapolis, Minn. (Minnesota Storm) 8 - Andy Hrovat, Ann Arbor, Mich. (Cliff Keen WC) 9 - Randy Pugh, Cedar Falls, Iowa (Cat WC) 10 - Victor Sveda, Peninsula, Ohio (Unattached) 11 - Mark Smith, Del City, Okla. (Sunkist Kids) 97 kg/213.75 lbs. 1 - Dominic Black, Ft. Carson, Colo. (U.S. Army) 2 - Rex Holman, Columbus, Ohio (Sunkist Kids) 3 - Chad Lamer, Coralville, Iowa (Hawkeye WC) 4 - Tim Hartung, St. Paul, Minn. (Minnesota Storm) 5 - Mark Munoz, Stillwater, Okla. (Cowboy WC) 6 - Raphael Davis, Bakersfield, Calif. (Dave Schultz WC) 7 - Zach Thompson, Ames, Iowa (Cyclone WC) 8 - Orville Palmer, Norman, Okla. (Sunkist Kids) 9 - Ryan Tobin, Lincoln, Neb. (Sunkist Kids) 10 - Daniel Cormier, Stillwater, Okla. (Cowboy WC) 11 - Michael Dixon, Bloomington, Ind. (Unattached) 12 - Nick Preston, Delaware, Ohio (Ohio International) 13 - Rusty Cook, Boise, Idaho (Bronco WC) 130 kg/286 lbs. 1 - Kerry McCoy, Bethlehem, Pa. (NYAC) 2 - Tolly Thompson, Lincoln, Neb. (Sunkist Kids) 3 - Angelo Borzio, E. Stroudsburg, Pa. (NYAC) 4 - Tommy Rowlands, Columbus, Ohio (Dave Schultz WC)
Untitled Document
   
© Copyright 2000-2014 USA Wrestling, All rights reserved.
Contents of this site may not used without the expressed written consent of USA Wrestling.