Download our Mobile App                  

  Search The Site
Top News Stories...
TheMat.com moving to USOC website platform with new look and functionality

This week, TheMat.com will move to the USOC platform, with a new look, new functionality, but with the same favorite features....

Terry Shockley named Chairman of the Board of Governors of the National Wrestling Hall of Fame

Shockley will succeed long-time chairman Jim Keen. Sr. as Chairman of the Board....

Iowa's Tony Ramos determined to finish career with NCAA title

The Hawkeye senior will battle Virginia Tech's Devin Carter in the NWCA All-Star Classic on Saturday....

NCAA announces finalist cities for its championships for 2014-18, including wrestling at all levels

Cleveland, Kansas City, Louisville, New York City, Oklahoma City, Pittsburgh, Philadelphia & St. Louis are Div. I finalists. Div. II and III finalists also announced....



Medal matches set for the 2000 FILA Cadet GR Championships, April 6



Final matchups set for the 2000 FILA Cadet Greco-Roman Championships at Evanston, Ill., April 6

Final matchups are set for the 2000 FILA Cadet Greco-Roman Championships at Evanston, Ill., April 7.

The consolation medals and finals will begin Friday morning, April 7 at 10:00 a.m. at Welsh-Ryan McGaw Hall on the campus of Northwestern University. University freestyle preliminaries will begin Friday, April 7 at 3:00 p.m. and Cadet freestyle preliminaries will begin at 7:00 p.m.

2000 FILA CADET GRECO-ROMAN NATIONALS

Placings matchups

at Evanston, Ill., April 7

42 kg/92.5 lbs. - 1st - Cesar Grajales, Tierra Verde, Fla. vs. Kevin Hunter, Orem, Utah; 3rd - Christian Smith, Chesapeake, Va. vs. Paul Donahue, Goodrich, Mich.

46 kg/101.5 lbs. - 1st - Josh Wagner, Milton, Wis. vs. Chase Walker, Morgan, Utah; 3rd - Roberto Martinez, Sacramento, Calif. vs. Cheney Haight, Ofem, Utah; 5th - Moses Ramos, Tuscon, Ariz. vs. Denis Breaud, Pontchatoula, La.

50 kg/110 lbs. - 1st - Daryl Spackman, Sandy, Utah vs. Andrae Hernandez, Gary, Ind.; 3rd - Corey Swenson, Oak Grove, Minn. vs. Alex Tsirtsis, Griffith, Ind.; 5th - Dustin Coffin, Sartell, Minn. vs. James Leon, Vista, Calif.

54 kg/119 lbs. - 1st - Cam Jones, Sandy, Utah vs. Shawn Bunch, Leavenworth, Kan.; 3rd - Nate Gallick, Tucson, Ariz. vs. Burke Barnes, Lake Stevens, Wash.; 5th - Todd Meneely, Omaha, Neb. vs. Donny DePatto, Monticello, Minn.

58 kg/127.75 lbs. - 1st - Zach Lamano, Laython, Utah vs. C.P. Schlatter, Columbus, Ohio; 3rd - Rubin Villarreal, Plano, Ill. vs. Chris McCormick, Ledwood, Kan.; 5th - Chase Metcalf, Davison, Mich. vs. Jim Friend, Libertyville, Ill.

63 kg/138.75 lbs. - 1st - Robb Maxwell, Sandy, Utah vs. Nick Budeski, Great Falls, Mont.; 3rd - Travis Paulson, Council Bluffs, Iowa vs. Trent Paulson, Council Bluffs, Iowa; 5th - J.D. Naig, Emmetsburg, Iowa vs. Jordan Isakson, Dassel, Minn.

69 kg/152 lbs. - 1st - Aaron Boone, Otsego, Mich. vs. Kole Tolliver, Great Falls, Mont.; 3rd - Michael Escobedo, Crown Point, Ind. vs. Matt Winkler, Golden, Colo.; 5th - Chris Kratz, Oconto Falls, Wis. vs. Ben Lackey, Bennington, Vt.

76 kg/167.5 lbs. - 1st - Ryan Halsey, Oceanside, Calif. vs. Darin Harris, W.V.C., Utah; 3rd - Chris Lopez, Azusa, Calif. vs. Adam Haake, Winona, Minn.; 5th - Daniel Bedoy, Whiting, Ind. vs. Joseph Krugler, Greenfield, Ind.

85 kg/187.25 lbs. - 1st - Grant Miller, Roscoe, Ill. vs. Jason Zastrow, Coon Rapids, Minn.; 3rd - Matt Corcoran, Sound Beach, N.Y. vs. Patrick Dapkus, Shannon, Ill.; 5th - Ian Bork, Lawrence, Kan. vs. Tyler Babb, Gays Mill, Wis.

100 kg/220.25 lbs. - 1st - Apollo Johnsen, San Jose, Calif. vs. Sean Barnes, Wheaton, Ill.; 3rd - Brian Myers, Kansas City, Mo. vs. Spencer Nadolsky, Holland, Mich.

Untitled Document
   
© Copyright 2000-2014 USA Wrestling, All rights reserved.
Contents of this site may not used without the expressed written consent of USA Wrestling.