Download our Mobile App                  

  Search The Site
Top News Stories...
TheMat.com moving to USOC website platform with new look and functionality

This week, TheMat.com will move to the USOC platform, with a new look, new functionality, but with the same favorite features....

Terry Shockley named Chairman of the Board of Governors of the National Wrestling Hall of Fame

Shockley will succeed long-time chairman Jim Keen. Sr. as Chairman of the Board....

Iowa's Tony Ramos determined to finish career with NCAA title

The Hawkeye senior will battle Virginia Tech's Devin Carter in the NWCA All-Star Classic on Saturday....

NCAA announces finalist cities for its championships for 2014-18, including wrestling at all levels

Cleveland, Kansas City, Louisville, New York City, Oklahoma City, Pittsburgh, Philadelphia & St. Louis are Div. I finalists. Div. II and III finalists also announced....



Final matchups set for the 2000 University GR Championships, April 6



Final matchups set for the 2000 University Greco-Roman Championships at Evanston, Ill., April 6

The consolation medals and finals will begin Friday morning, April 7 at 10:00 a.m. at Welsh-Ryan McGaw Hall on the campus of Northwestern University. University freestyle preliminaries will begin Friday, April 7 at 3:00 p.m. and Cadet freestyle preliminaries will begin at 7:00 p.m.

2000 UNIVERSITY GRECO-ROMAN NATIONALS

Placings matchups

at Evanston, Ill., April 7

50 kg/110 lbs. - 1st - Davey Starks, Stoughton, Wis. (Unattached) vs. Casey Kotter, Portland, Ore. (Portland State WC); 3rd - Denny Arriaga, Chino, Calif. (USA Pounders) vs. Jon Lanning, Morris, Ill. (Fighting Illini WC); 5th - Corey Taylor, Woodbridge, Va. (U.S. Marine Corps) won by forfeit

54 kg/119 lbs. - 1st - Anthony Wilkes, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army) vs. Camilo Gonzales, Mont Clair, Calif. (USA Pounders); 3rd - Chris Williams, East Lansing, Mich. (Michigan State WC) vs. Brian Revord, Quantico, Va. (U.S. Marine Corps); 5th - Kristian Stewart, Snowhill, N.C. (Backyard WC) vs. Pascual Arriaga, Chino, Calif. (U.S. Marine Corps); 7th - Curtis Ray, Mesa, Ariz. (Unattached) vs. Oscar Gutierrez, Holloman, N.M. (U.S. Air Force)

58 kg/127.75 lbs. - 1st - Brian Watson, Eugene, Ore. (Oregon WC) vs. Kenny Cox, Eugene, Ore. (Oregon WC); 3rd - Kelly Madden, Champaign, Ill. (Fighting Illini WC) vs. Zach Allen, Morgantown, W. Va. (Unattached); 5th - Don Fleitz, Fort Carson, Colo. (U.S. Army) vs. Nathan Dau, Algona, Iowa (U.S. Marine Corps); 7th - Nate Navarro, Corvallis, Ore. (Orange Crush) vs. Jason Chao, Coos Bay, Ore. (Southwestern Oregon WC)

63 kg/138.75 lbs. - 1st - Scott Munsey, Triangle, Va. (U.S. Marine Corps) vs. Alex Popovich, Minneapolis, Minn. (Minnesota Storm); 3rd - Casey Hunt, Eugene, Ore. (Oregon WC) vs. Mark Rial, Cedar Falls, Iowa (Cat WC); 5th - Shane Cunanan, Corvallis, Ore. (Orange Crush) vs. Ben Cameron, Quantico, Va. (U.S. Marine Corps); 7th - James Piereira, Portland, Ore. (Portland State WC) vs. Casey Horn, Corvallis, Ore. (Orange Crush)

69 kg/152 lbs. - 1st - Cory Posey, East Lansing, Mich. (NYAC) vs. Joey Clark, Woodbridge, Va. (U.S. Marine Corps); 3rd - Joe Paun, South Holland, Ill. (Illinois WC) vs. Zac Dominguez, Marquette, Mich. (OEC); 5th - Glenn Pero, Tempe, Ariz. (Unattached) vs. Jess Hargrove, Quantico, Va. (U.S. Marine Corps); 7th - Bruce Robinson, Fort Carson, Colo. (U.S. Army) vs. Thomas Juarez, Bakersfield, Calif. (Dave Schultz WC)

76 kg/167.5 lbs. - 1st - John Lorenz, Marquette, Mich. (OEC) vs. Tom Ciezki, Evanston, Ill. (Wildcat); 3rd - Jake Clark, Woodbridge, Va. (U.S. Marine Corps) vs. Nathan Coy, Corvallis, Ore. (Orange Crush Cobra); 5th - Markese Nelson, Memphis, Tenn. (U.S. Army) vs. Josh Hensen, Lincoln, Neb. (Unattached); 7th - Ian Nelms, Bakersfield, Calif. (Dave Schultz WC) vs. Jason Nunn, Marquette, Mich. (OEC)

85 kg/187.25 lbs. - 1st - Chael Sonnen, Tualatin, Ore. (Dave Schultz WC) vs. Mike Mathers, Canby, Ore. (U.S. Army); 3rd - Dustin Swanson, Fargo, N.D. (Bison WC) vs. Deon Hicks, Triangle, Va. (U.S. Marine Corps); 5th - Jeremy Wilson, Portland, Ore. (Portland State WC) vs. William Halsey, Oceanside, Calif. (Dave Schultz WC); 7th - Brent Blackwell, Lowpens, S.C. (U.S. Marine Corps) vs. Robert O'Dell, Bakersfield, Calif. (Dave Schultz WC)

97 kg/213.75 lbs. - 1st - Christopher Moen, Fargo, N.D. (NDSU) vs. Josh Hall, Fort Carson, Colo. (U.S. Army); 3rd - Nicholas Curby, Champaign, Ill. (Fighting Illini WC) vs. Brian Kraemer, Cold Spring, Minn. (NDSU); 5th - Wes Anderson, Round Lake, Ill. (Unattached) vs. John Winters, Corvallis, Ore. (Orange Crush); 7th - Wesley Balensifer, Corvallis, Ore. (Orange Crush) vs. Chad Blomgren, Pittsburgh, Pa. (Ironman WC);

130 kg/286 lbs. - 1st - Josh Etu, Charlottesville, Va. (NYAC) vs. Andy Bowlby, Corvallis, Ore. (Orange Crush); 3rd - Paul Devlin, Fort Carson, Colo. (U.S. Army) vs. J.R. Plienis, Lincoln, Neb. (Husker WC); 5th - Isaiah Larson, Mankato, Minn. (Unattached) vs. D.J. Radnovich, Fort Branch, Ind. (Lynx WC); 7th - Russ Davie, Cleveland, Ohio (Cleveland State WC) vs. John Devine, Bakersfield, Calif. (Dave Schultz WC)

Untitled Document
   
© Copyright 2000-2014 USA Wrestling, All rights reserved.
Contents of this site may not used without the expressed written consent of USA Wrestling.