Download our Mobile App                  

  Search The Site
Top News Stories...
TheMat.com moving to USOC website platform with new look and functionality

This week, TheMat.com will move to the USOC platform, with a new look, new functionality, but with the same favorite features....

Terry Shockley named Chairman of the Board of Governors of the National Wrestling Hall of Fame

Shockley will succeed long-time chairman Jim Keen. Sr. as Chairman of the Board....

Iowa's Tony Ramos determined to finish career with NCAA title

The Hawkeye senior will battle Virginia Tech's Devin Carter in the NWCA All-Star Classic on Saturday....

NCAA announces finalist cities for its championships for 2014-18, including wrestling at all levels

Cleveland, Kansas City, Louisville, New York City, Oklahoma City, Pittsburgh, Philadelphia & St. Louis are Div. I finalists. Div. II and III finalists also announced....



Olympic Greco-Roman Pool Pairings for 54 kg, 63 kg, 76 kg and 97 kg



54 kg/119 lbs.

Pool 1 1. Alfred Ter-Mkrtchyan (Germany) 2. Alexander Tsertsvadze (Georgia) 3. Tero Katajisto (Finland) Pool 2 4. Dariusz Jablonski (Poland) 5. Sim Kwon-Ho (Korea) 6. Rahkmzhan Assembekov (Kazakhstan) Pool 3 7. Petr Svehla (Czech Republic) 8. Hui Wang (China) 9. Hassan Rangraz (Iran) Pool 4 10. Kang Yong Gyun (People's Rep. Of Korea) 11. Marian Sandu (Romania) 12. Alexei Chevtsov (Russia) Pool 5 13. Uran Kalilov (Kyrgyzstan) 14. Steven Mays (United States) 15. Mohamed Abou Elela (Egypt) 16. Andriy Kalashnikov (Ukraine) Pool 6 17. Ercan Yildiz (Turkey) 18. Lazaro Rivas (Cuba) 19. Jotham Pellew (New Zealand) 20. Natig Eyvazov (Azerbaijan)

62 kg/138.75 lbs.

Pool 1 1. Varteres Samourgachev (Russia) 2. Seref Eroglu (Turkey) 3. Wlodziermierz Zawadski (Poland) Pool 2 4. Kevin Bracken (United States) 5. Choi Sang-Sun (Korea) 6. Riccardo Magni (Italy) Pool 3 7. Akaki Chachua (Georgia) 8. Yi Shanjun (China) 9. Vaghinak Galustyan (Armenia) Pool 4 10. Vitaly Zhuk (Belarus) 11. Michael Beilin (Israel) 12. Bakhodir Kurbanov (Uzbekistan) Pool 5 13. Juan Maren (Cuba) 14. Gurbinder Singh (India) 15. Mkkhtiar Manukyan (Kazakhstan) 16. Yassine Djakrir (Algeria) Pool 6 17. Yasutoshi Motoki (Japan) 18. Beat Motzer (Switzerland) 19. Rasoul Amani (New Zealand) 20. Grygoriy Komyshenko (Ukraine)

76 kg/167. Lbs

Pool 1 1. Kvitcha Bichinashvili (Azerbaijan) 2. Kim Jin-Soo (Korea) 3. Nazmi Avluca (Turkey) Pool 2 4. Marko Yli-Hannuksela (Finland) 5. Yvon Reimer (France) 6. Bakhtiyar Baiseitov (Kazakhstan) Pool 3 7. Takamitsu Katayama (Japan) 8. Mourat Kardanov (Russia) 9. Tamas Berzicza (Hungary) Pool 4 10. Levin Geghamyan (Armenia) 11. Dimitrios Avramis (Greece) 12. Ara Abrahamian (Sweden) Pool 5 13. Faafetai Iutana (Samoa) 14. Artur Mikalkiewicz (Poland) 15. David Manukyan (Ukraine) 16. Vyacheslav Makarenko (Belarus) Pool 6 17. Kader Slila (Algeria) 18. Evgeniy Erofaylov (Uzbekistan) 19. Matt Lindland (United States) 20. Tarieli Melalashvili (Georgia)

97 kg/213.75 lbs.

Pool 1 1. Petru Sudereac (Romania) 2. Mikael Ljungberg (Sweden) 3. Alli Mollov (Bulgaria) Pool 2 4. Reynaldo Pena (Cuba) 5. Sergey Matviyenko (Kazakhstan) 6. Rafael Samurgashev (Armenia) Pool 3 7. Garrett Lowney (United States) 8. Marek Svec (Czech Republic) 9. Gogui Koguouachvili (Russia) Pool 4 10. Genadi Chkhaidze (Georgia) 11. Andrzej Wronski (Poland) 12. Hakki Basar (Turkey) Pool 5 13. Konstantinos Thanos (Greece) 14. Park Woo (Korea) 15. Ben Vincent (Australia) 16. Urs Buergler (Switzerland) Pool 6 17. Mindaugas Ezerskis (Lithuania) 18. Sergei Lishtvan (Belarus) 19. Davyd Saldadze (Ukraine) 20. Hassene Fkiri (Tunisia)
Untitled Document
   
© Copyright 2000-2014 USA Wrestling, All rights reserved.
Contents of this site may not used without the expressed written consent of USA Wrestling.