Download our Mobile App                  

  Search The Site
Top News Stories...
TheMat.com moving to USOC website platform with new look and functionality

This week, TheMat.com will move to the USOC platform, with a new look, new functionality, but with the same favorite features....

Terry Shockley named Chairman of the Board of Governors of the National Wrestling Hall of Fame

Shockley will succeed long-time chairman Jim Keen. Sr. as Chairman of the Board....

Iowa's Tony Ramos determined to finish career with NCAA title

The Hawkeye senior will battle Virginia Tech's Devin Carter in the NWCA All-Star Classic on Saturday....

NCAA announces finalist cities for its championships for 2014-18, including wrestling at all levels

Cleveland, Kansas City, Louisville, New York City, Oklahoma City, Pittsburgh, Philadelphia & St. Louis are Div. I finalists. Div. II and III finalists also announced....



Final Athlete final placings at 54 kg, 63 kg, 76 kg and 97 kg



FINAL ATHLETE PLACEMENTS AT 54 KG, 63 KG, 76 KG, 97 KG 54 kg Gold - Sim Kwon-Ho (Korea) Silver - Lazaro Rivas (Cuba) Bronze - Kang Yong Gyun (People's Rep. Of Korea) 4th - Andriy Kalashnikov (Ukraine) 5th - Alfred Ter-Mrkrtchyan (Germany) 6th - Wang Hui (China) 7th - Natig Eyvazov (Azerbaijan) 8th - Uran Kalilov (Kyrgyzstan) 9th - Rayymzhan Assembekov (Kazakhstan) 10th - Mohamed Abou Elela (Egypt) 11th - Ercan Yildiz (Turkey) 12th - Alexei Chevtsov (Russia) 13th - Marian Sandu (Romania) 14th - Hassan Rangraz (Iran) 15th - Alexander Tsertsvadze (Georgia) 16th - Petr Svehla (Czech Republic) 17th - Steven Mays (United States) 18th - Tero Katajisto (Finland) 19th - Dariusz Jablonski (Poland) 20th - Jothem Pellew (New Zealand) 63 kg Gold - Vartares Samourgachev (Russia) Silver - Juan Maren (Cuba) Bronze - Akaki Chachua (Georgia) 4th - Beat Motzer (Switzerland) 5th - Bakhodir Kurbanov (Uzbekistan) 6th - Kevin Bracken (United States) 7th - Mkkhitar Manukyan (Kazakhstan) 8th - Grygoriy Komyshenko (Ukraine) 9th - Yasutoshi Motoki (Japan) 10th - Seref Eroglu (Turkey) 11th - Choi Sang-Sun (Korea) 12th - Vaghinak Galustyan (Armenia) 13th - Gurbinder Singh (India) 14th - Riccardo Magni (Italy) 15th - Michael Beilin (Israel) 16th - Yi Shanjun (China) 17th - Vitali Zhuk (Belarus) 18th - Yassine Djarkrir (Algeria) 19th - Wlodzimierz Zawadzki (Poland) 20th - Rasoul Amani (New Zealand) 76 kg Gold -Mourat Kardanov (Russia) Silver - Matt Lindland (United States) Bronze - Marko Yli-Hannuksela (Finland) 4th - David Manukyan (Ukraine) 5th - Kim Jin-Soo (Korea) 6th - Ara Abrahamian (Sweden) 7th - Vyacheslav Makarenko (Belarus) 8th - Tarieli Melelashvili (Georgia) 9th - Artur Michalkeiewicz (Poland) 10th - Bakhtiyar Baiseitov (Kazakhstan) 11th - Evgeniy Erofaylov (Uzbekistan) 12th - Dimitros Avramis (Greece) 13th - Nazmi Avluca (Turkey) 14th - Tamas Berzicza (Hungary) 15th - Yvon Reimer (France) 16th - Khvicha Bichniashvili (Azerbaijan) 17th - Takamitsu Katayama (Japan) 18th - Levon Geghamyan (Armenia) 19th - Faafetai Iutana (Samoa) 20th - Kader Slila (Algeria) 97 kg Gold - Mikael Ljungberg (Sweden) Silver - Davyd Saldadze (Ukraine) Bronze - Garrett Lowney (USA) 4th - Konstantinos Thanos (Greece) 5th - Genadi Chkhaidze (Georgia) 6th -Sergey Matvienko (Kazakhstan) 7th - Urs Buergler (Switzerland) 8th - Mindaugas Ezerskis (Lithuania) 9th - Sergei Lishtvan (Belarus) 10th - Park Woo (Korea) 11th - Petru Sudureac (Romania) 12th - Gogui Koguouachvili (Russia) 13th - Andrzej Wronski (Poland) 14th - Rafael Samurgashev (Armenia) 15th - Reynaldo Pena (Cuba) 16th - Hakki Basar (Turkey) 17th - Hassane Fkiri (Tunisia) 18th - Marek Svec (Czech Republic) 19th - Alli Mollov (Bulgaria) 20th - Ben Vincent (Australia)
Untitled Document
   
© Copyright 2000-2014 USA Wrestling, All rights reserved.
Contents of this site may not used without the expressed written consent of USA Wrestling.