Download our Mobile App                  

  Search The Site
Top News Stories...
TheMat.com moving to USOC website platform with new look and functionality

This week, TheMat.com will move to the USOC platform, with a new look, new functionality, but with the same favorite features....

Terry Shockley named Chairman of the Board of Governors of the National Wrestling Hall of Fame

Shockley will succeed long-time chairman Jim Keen. Sr. as Chairman of the Board....

Iowa's Tony Ramos determined to finish career with NCAA title

The Hawkeye senior will battle Virginia Tech's Devin Carter in the NWCA All-Star Classic on Saturday....

NCAA announces finalist cities for its championships for 2014-18, including wrestling at all levels

Cleveland, Kansas City, Louisville, New York City, Oklahoma City, Pittsburgh, Philadelphia & St. Louis are Div. I finalists. Div. II and III finalists also announced....

TheMat.com U.S. Senior Greco-Roman ranking


Date Ranked:04/06/2010
Ranked By TheMat.com


55 KG/121 LBS.
1. Spenser Mango, St. Louis, Mo. (New York AC)
2. Lindsey Durlacher, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
3. Jermaine Hodge, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
4. Nate Engel, St. Helena, Calif. (USOEC/Sunkist Kids)
5. Ryan Mango, St. Louis, Mo. (New York AC)
6. Paul Tellgren, Anoka, Minn. (USOEC)
7. Max Nowry, Wheeling, Ill. (USOEC/New York AC)
8. Kevin Hunter, Orem, Utah (unattached)
9. William Spackman, Clearfield, Utah (unattached)
10. Anthony Hayes, Colorado Springs, Colo. (unattached)

60 KG/132 LBS.
1. Jeremiah Davis, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
2. Joe Betterman, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
3. Joe Warren, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
4. Marco Lara, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
5. Nathan Piasecki, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
6. Ellis Coleman, Oak Park, Ill. (USOEC/New York AC)
7. Jimmy Chase, Carol Stream, Ill. (New York AC)
8. Chad Vandiver, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
9. Donovan DePatto, Camp Lejeune, N.C. (U.S. Marines)
10. Casey Lawson, Boise, Idaho (unattached)

66 KG/145.5 LBS.
1. Faruk Sahin, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
2. Glenn Garrison, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
3. Bo Beckman, Pleasant Grove, Utah (USOEC/New York AC)
4. Josh Castellano, Wood Dale, Ill. (USOEC)
5. Oscar Wood, Fountain, Colo. (U.S. Army)
6. Kerry Regner, Darlington, Pa. (USOEC/Sunkist Kids)
7. Ben Sanchez, Leominster, Mass. (USOEC)
8. Zachary Lamano, Layton, Utah (New York AC)
9. Alex Fleming, Sterling, Va. (USOEC)
10. Tanner Andrews, North Aurora, Ill. (USOEC)

74 KG/163 LBS.
1. Jake Fisher, Platte City, Mo. (New York AC)
2. Andrew Bisek, Chaska, Minn. (MN/Storm)
3. Jess Hargrave, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
4. Ben Provisor, Stevens Point, Wis. (Sunkist Kids)
5. Jake Deitchler, Ramsey, Minn. (Minnesota Storm)
6. Steve Forrest, Camp Lejeune, N.C. (U.S. Marines)
7. Aaron Briggs, Tucson, Ariz. (USOEC/New York AC)
8. Jonathan Drendel, North Aurora, Ill. (USOEC)
9. Anton Gottfredson, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
10. George Bancroft, Colorado Springs, Colo. (U.S. Air Force)

84 KG/185 LBS.
1. Chas Betts, St. Michael, Minn. (Minnesota Storm)
2. T.C. Dantzler, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
3. Talan Knox, Salt Lake City, Utah (USOEC/Sunkist Kids)
4. Aaron Sieracki, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
5. Cheney Haight, Boise, Idaho (New York AC)
6. Harry Lester, Alpharetta, Ga. (New York AC)
7. Nate Patrick, Chicago, Ill. (Sunkist Kids)
8. Chad Hemerson, Monterey, Calif. (USOEC/New York AC)
9. Peter Hicks, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
10. Jeremy Pederson, Camp LeJeune, N.C. (U.S. Marines)

96 KG/211.5 LBS.
1. R.C. Johnson, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
2. Justin Ruiz, Boise, Idaho (New York AC)
3. Robbie Smith, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
4. Peter Gounaridis, Leominster, Mass. (Sunkist Kids)
5. John Lorenz, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
6. Zac Nielsen, Zimmerman, Minn. (Minnesota Storm)
7. Justin Millard, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
8. David Walker, Boise, Idaho (Suples WC)
9. Moises Hernandez, Top Sail Island, N.C. (U.S. Marines)
10. Robert Barbour, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)

120 KG/264.5 LBS.
1. Dremiel Byers, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
2. Brandon Rupp, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
3. Pete Kowalczuk, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
4. Erik Nye, Tempe, Ariz. (Sunkist Kids)
5. Tim Taylor, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
6. Akil Patterson, Frederick, Md. (New York AC)
7. Tyrell Fortune, Portland, Ore. (Peninsula WC)
8. Kenny Lester, Longwood, Fla. (Sunkist Kids)
9. Chris Pierce, Lemont Furnace, Pa. (unattached)
10. Kenyon Walsh, Boise, Idaho (Suples WC)

Copyright 2010 by USA Wrestling and TheMat.com.

Media outlets may reproduce these rankings only if they identify them as TheMat.com U.S. Senior Greco-Roman rankings.



Untitled Document
   
© Copyright 2000-2014 USA Wrestling, All rights reserved.
Contents of this site may not used without the expressed written consent of USA Wrestling.