Download our Mobile App                  

  Search The Site
Top News Stories...
TheMat.com moving to USOC website platform with new look and functionality

This week, TheMat.com will move to the USOC platform, with a new look, new functionality, but with the same favorite features....

Terry Shockley named Chairman of the Board of Governors of the National Wrestling Hall of Fame

Shockley will succeed long-time chairman Jim Keen. Sr. as Chairman of the Board....

Iowa's Tony Ramos determined to finish career with NCAA title

The Hawkeye senior will battle Virginia Tech's Devin Carter in the NWCA All-Star Classic on Saturday....

NCAA announces finalist cities for its championships for 2014-18, including wrestling at all levels

Cleveland, Kansas City, Louisville, New York City, Oklahoma City, Pittsburgh, Philadelphia & St. Louis are Div. I finalists. Div. II and III finalists also announced....

U.S. Men's Freestyle Rankings based upon World Team Trials


Date Ranked:06/16/2010
Ranked By USA Wrestling


55 kg/121 lbs.
1. Obe Blanc, Stillwater, Okla. (Gator WC)
2, Angel Escobedo, Griffith, Ind. (NYAC)
3. Nick Simmons, Corvallis, Ore. (Sunkist Kids)
4. Brandon Precin, Evanston, Ill. (unattached)
5. Paul Donahoe, Iowa City, Iowa (Gator WC)

60 kg/132 lbs.
1. Mike Zadick, Solon, Iowa (Gator WC)
2. Shawn Bunch, Columbus, Ohio (Gator WC)
3. Coleman Scott, Stillwater, Okla. (Gator WC)
4. Matt Valenti, Philadelphia, Pa. (LVAC)
5. Drew Headlee, Morgantown, W.Va. (Sunkist Kids)

66 kg/145.5 lbs.
1. Brent Metcalf, Iowa City, Iowa (NYAC)
2. Jared Frayer, Madison, Wis (Gator WC)
3. Josh Churella, Ann Arbor, Mich (NYAC)
4. Doug Schwab, Iowa City, Iowa (Gator WC)
5. Chris Bono, Ames, Iowa (Sunkist Kids)

74 kg/163 lbs.
1. Travis Paulson, Ames, Iowa (Sunkist Kids)
2. Andrew Howe, Cedar Lake, Ind. (NYAC)
3. Trent Paulson, Ames, Iowa (Sunkist Kids)
4. Nick Marable, Columbia, Mo (unattached)
5. Terry Madden, New York, NY (NYAC)

84 kg/185 lbs.
1. Jake Herbert, Evanston, Ill (NYAC)
2. Keith Gavin, Pittsburgh, Pa (Lehigh Valley AC)
3. Raymond Jordan, Tempe, Az (Sunkist Kids)
4. Bryce Hasseman, Colorado Springs, Colo (NYAC)
5. Chris Pendleton, Stillwater, Okla. (Gator WC)

96 kg/211.5 lbs.
1. J. D. Bergman, Columbus, Ohio (NYAC)
2. Jake Varner, State College, Pa. (Nittany Lion WC)
3. Pat Cummins, Reinholds, Pa (LVAC)
4. Andy Hrovat, Ann Arbor, Mi (NYAC)
5. Sonny Yohn, Alamosa, Co (Minnesota Storm)

120 kg/264.5 lbs.
1. Les Sigman, State College, Pa (Nittany Lion WC)
2. Tervel Dlagnev, Columbus, Ohio (Sunkist Kids)
3. Dom Bradley, Columbia, Mo (Sunkist Kids)
4. Tommy Rowlands, Hilliard, Ohio (Sunkist Kids)
5. Aaron Anspach, St. College, Pa (Nittany Lion WC)

Based upon results from 2010 World Team Trials



Untitled Document
   
© Copyright 2000-2014 USA Wrestling, All rights reserved.
Contents of this site may not used without the expressed written consent of USA Wrestling.