Download our Mobile App                  

  Search The Site
Top News Stories...
TheMat.com moving to USOC website platform with new look and functionality

This week, TheMat.com will move to the USOC platform, with a new look, new functionality, but with the same favorite features....

Terry Shockley named Chairman of the Board of Governors of the National Wrestling Hall of Fame

Shockley will succeed long-time chairman Jim Keen. Sr. as Chairman of the Board....

Iowa's Tony Ramos determined to finish career with NCAA title

The Hawkeye senior will battle Virginia Tech's Devin Carter in the NWCA All-Star Classic on Saturday....

NCAA announces finalist cities for its championships for 2014-18, including wrestling at all levels

Cleveland, Kansas City, Louisville, New York City, Oklahoma City, Pittsburgh, Philadelphia & St. Louis are Div. I finalists. Div. II and III finalists also announced....

Basford Division II Regional Rankings


Date Ranked:10/12/2010
Ranked By Basford Rankings


Basford Division II Regional Rankings
Contact: Chris Basford
E-Mail: Basford2@hotmail.com

East Region 1
1. Newberry
2. Kutztown
3. East Stroudsburg
4. West Liberty
5. Pitt Johnstown
6. Mercyhurst
7. Shippensburg
8. UNC Pembroke
9. Gannon
10. Seton Hill
11. American International
12. Anderson
13. Ohio Valley

Individual:
125:
1. Kenny Trumbetta, Jr. Seton Hill
2. Russell Weakley, Sr. UNC Pembroke
3. Connor McDonald, Jr. Newberry
4. Chris Sheetz, Sr. Kutztown
5. Chris Kochinsky, Jr. Shippensburg
6. Jose Matos, So. Gannon
133:
1. Austin Williams, So. Kutztown
2. Ryan Link, So. Pitt Johnstown
3. John Fleming, Sr. Gannon
4. Michael Baxter, Jr. Mercyhurst
5. Aaron Smith, Jr. American International
6. Andrew Arnold, Sr. East Stroudsburg
141:
1. Adam Hluschak, Jr. East Stroudsburg
2. AJ Milanek, Sr. Gannon
3. Dallas Evans, Jr. Seton Hill
4. Deral Brown, So. Newberry
5. Jack Bachman, Fr. Pitt Johnstown
6. Chris Francis, Sr. Anderson
149:
1. Brock Parker, So. East Stroudsburg
2. John Paukovits, Jr. Kutztown
3. Dale Debacco, Sr. Newberry
4. Brian Leggett, Sr. West Liberty
5. Nathan Link, Jr. Pitt Johnstown
6. Robert Blotzer, So. Mercyhurst
157:
1. Mike Williams, So. UNC Pembroke
2. Sean Byrnes, Jr. Newberry
3. Marshall Giovannini, Jr. American International
4. Jordan Shields, So. Mercyhurst
5. Thad Frick, Jr. East Stroudsburg
6. Zach Lundgren, Jr. Pitt Johnstown
165:
1. Josh Shields, Sr. Mercyhurst
2. Curtis Chenoweth, Sr. Newberry
3. Zach McKendree, Sr. Gannon
4. Jeff Jacobs, Sr. East Stroudsburg
5. Jarrod Shaw, Jr. West Liberty
6. David Sunderland, Jr. Shippensburg
174:
1. Chris Barrick, Sr. Shippensburg
2. Tim Darling, Jr. Kutztown
3. Tony Petrella, Sr. Gannon
4. Josh Whitlock, Sr. Newberry
5. Steve Makin, Sr. Pitt Johnstown
6. Brad Clark, Jr. Ohio Valley
184:
1. Bryant Blanton, Sr. Newberry
2. Keith Dahlheimer, So. Shippensburg
3. AJ Brentzel, Jr. Pitt Johnstown
4. Eric Fulmer, Jr. Mercyhurst
5. Logan Downes, Sr. Seton Hill
6. Dusty Hill, So. West Liberty
197:
1. Mitch Knapp, Sr. West Liberty
2. Shane Nolan, Jr. UNC Pembroke
3. Zach Anderson, Jr. Newberry
4. Ed Ebewo, Sr. East Stroudsburg
5. Jon Moore, So. Pitt Johnstown
6. Tyler Zittle, Jr. Shippensburg
285:
1. Chris Dempsey, Sr. Pitt Johnstown
2. Stefan Tighe, Sr. Gannon
3. JD Ramsey, Jr. West Liberty
4. Jake Elkins, Jr. Newberry
5. Kevin Bolinsky, Jr. Kutztown
6. Nathan Sharp, Sr. Mercyhurst

Midwest Region 2
1. Nebraska-Omaha
2. Central Oklahoma
3. Limestone
4. Findlay
5. King
6. Ashland
7. Central Missouri
8. Belmont Abby
9. Lake Erie
10. St. Andrews Presbyterian
11. Truman State
12. Tiffin
13. Ouachita Baptist

Individual:
125:
1. Terrell McKinney, So. Nebraska-Omaha
2. Brandon Davis, Sr. Ashland
3. Casey Rowell, So. Central Oklahoma
4. Ben Sergant, Fr. Findlay
5. Matt Hall, Sr. Limestone
6. Ryan Lowrey, Fr. King
133:
1. Mike Magaha, So. Limestone
2. Trison Graham, So. Central Oklahoma
3. Andy Pokorny, So. Nebraska-Omaha
4. John Erickson, Jr. King
5. Jan Ulinski, Jr. Findlay
6. Dan Mandara, Jr. Ashland
141:
1. Mario Morgan, Sr. Nebraska-Omaha
2. Jeremy Parker, Jr. Limestone
3. Josh Falk, Sr. Findlay
4. Shad Rissler, Sr. King
5. Kyle Kanaga, Sr. Ashland
6. Brian Beatson, So. St. Andrews Presbyterian
149:
1. Esai Dominguez, Jr. Nebraska-Omaha
2. Jeremy Espinoza, Jr. Findlay
3. Austin Standage, So. Central Oklahoma
4. Theran Goodale, Jr. Limestone
5. Dan Genetin, So. Ashland
6. Phil Ramirez, So. King
157:
1. George Ivanov, So. Nebraska-Omaha
2. Micheal Lybarger, Jr. Findlay
3. Mikel Bush, Sr. Limestone
4. Ed Jackson, Jr. Central Oklahoma
5. Kirk Kiriazis, So. King
6. Jake Howe, Fr. Ashland
165:
1. Ryan Pankoke, Sr. Nebraska-Omaha
2. Derrick Adkins, So. Central Oklahoma
3. Jake Varilek, So. Belmont Abbey
4. Adam Walters, Fr. Findlay
5. Bryce Sopko, Jr. Limestone
6. Chase Chavers, Jr. Central Missouri
174:
1. Dakota Moore, Jr. King
2. Tommie Graszl, Sr. Ashland
3. Brett Rosedale, Jr. Nebraska-Omaha
4. Casey Bradley, Sr. Limestone
5. Adam Phillips, Sr. Belmont Abbey
6. Mason True, So. Findlay
184:
1. Aaron Denson, Sr. Nebraska-Omaha
2. Tanner Keck, So. Central Oklahoma
3. Phil Witt, So. Central Missouri
4. Dennis Raber, Fr. Ashland
5. Ashton Brown, Fr. Findlay
6. Brandon Tressler, So. King
197:
1. Jarrett Edison, Jr. Central Oklahoma
2. Frank Morgan, Jr. King
3. Daniel Stevenson, Sr. Findlay
4. Blake Long, So. Nebraska-Omaha
5. Josh Sprewell, Sr. Limestone
6. Corby Running, Fr. Ashland
285:
1. Elijah Madison, So. Nebraska-Omaha
2. Cody Beck, Jr. Central Missouri
3. Matt Clum, Jr. Findlay
4. Jacob Southwick, Jr. Ashland
5. Tarek Alaruri, Jr. Limestone
6. Garrett Fosdych, Fr. King

North Region 3
1. Augustana
2. St. Cloud State
3. Wisconsin Parkside
4. Minnesota Mankato
5. Upper Iowa
6. SW Minnesota State
7. Indianapolis
8. Minnesota Moorhead
9. Mary
10. Newman
11. Northern State

Individual:
125:
1. Cody Zimmerman, Sr. Wisconsin Parkside
2. Alex Johns, So. Indianapolis
3. Corbin Surat Northern State
4. Al Meger, Sr. Augustana
5. Cory Ulmer, Jr. Minnesota-Moorhead
6. David Demo, Fr. Minnesota-Mankato
133:
1. Kyle Pedretti, Jr. Upper Iowa
2. Andy Forstner, Sr. Minnesota-Mankato
3. Eric Ellington, Jr. St Cloud State
4. Blake Fisher, Jr. Newman
5. AJ Jennings, So. Southwest Minnesota State
6. Evan Forde, Sr. Minnesota-Moorhead
141:
1. Jay Sherer, Sr. Augustana
2. Gabe Suarez, Sr. St. Cloud State
3. Matt Irwin, Sr. Indianapolis
4. Brady Schneeberger, Sr. Minnesota-Moorhead
5. Brent Fisher, Jr. Newman
6. David Albrecht, Jr. Southwest Minnesota State
149:
1. Nate Herda, So. Augustana
2. Dillon Bera, So. Wisconsin Parkside
3. Derek Bomstad, Minnesota-Moorhead
4. Mitch Arnold, Jr. Newman
5. Demond Carter, Jr. Southwest Minnesota State
6. Nick Walpole, Jr. Indianapolis
157:
1. Marcus Edgington, Jr. Augustana
2. John Sundgren, Sr. St. Cloud State
3. Bryce Givens, Jr. Indianapolis
4. Caanan Towns, So. Upper Iowa
5. Collin Engelhardt, Jr. Mary
6. Tallen Wald, Sr. Minnesota-Moorhead
165:
1. Tad Merritt, Jr. St. Cloud State
2. Matt Gille, Jr. Wisconsin Parkside
3. Gavin Nelson, Sr. Augustana
4. Taylor Nagel, Jr. Mary
5. Tel Todd Minnesota-Mankato
6. Jordan Franzen, Fr. Upper Iowa
174:
1. Luke Rynish, Jr. Wisconsin Parkside
2. Shamus O'Grady, So. St. Cloud State
3. Ben Becker, Sr. Minnesota-Mankato
4. Carl Serck, Jr. Augustana
5. Wade Gobin, So. Upper Iowa
6. William Fate, So. Southwest Minnesota
184:
1. Aaron Norgren, Jr. Minnesota-Mankato
2. Brady Anderson, So. Mary
3. Mic Berg, Fr. St. Cloud State
4. CD Johnson, Sr. Southwest Minnesota State
5. Mitch Schultz, So. Upper Iowa
6. Cale Cornemann, Sr. Northern State
197:
1. Ty Copsey, Sr. Augustana
2. Pat Mahan, Jr. Minnesota-Mankato
3. Luke Munkelwitz, Jr. St. Cloud State
4. John Treml, Sr. Wisconsin Parkside
5. Brent Forsheim, So. Northern State
6. Andrew Rodas, So. Southwest Minnesota State
285:
1. Jason Kahnke, So. St. Cloud State
2. Matt Meuleners, So. Northern State
3. Brian Rodas, Jr. Southwest Minnesota State
4. Lance Peters, Sr. Augustana
5. Aaron Cramer, Jr. Upper Iowa
6. Kriss McCleary, So. Mary

RMAC/West Region 4
1. Western State
2. Grand Canyon
3. Nebraska Kearney
4. Adams State
5. Colorado State-Pueblo
6. San Francisco State
7. Fort Hays State
8. Chadron State
9. Colorado-Mines
10. Mesa State
11. New Mexico Highlands

Individual:
125:
1. Treven DeLaune, So. Colorado State-Pueblo
2. Kyle O’Brien, Sr. Western State
3. Madison Gambrell, So. Grand Canyon
4. Jordan White, Jr. Nebraska-Kearney
5. Collin Hase, So. Fort Hays State
6. Dustin Stodola, So. Chadron State
133:
1. Naveed Bagheri, Jr. San Francisco State
2. Todd Wilcox, Sr. Grand Canyon
3. Jesse Cruz, Jr. Western State
4. Travis Kuhn, Jr. Fort Hays State
5. Dominic Valencia, Jr. Adams State
6. Rhett Breed, Jr. Mesa State
141:
1. Andre Harrison, Sr. Fort Hays State
2. Dalton Jensen, Jr. Nebraska-Kearney
3. Josh Hensley, Jr. Adams State
4. Jimmy Savala, Sr. Chadron State
5. Bobby Scofield, Jr. Grand Canyon
6. Tyler Juby, So. Mesa State
149:
1. TJ Hepburn, Jr. Nebraska-Kearney
2. Brian Easterling, Jr. Chadron State
3. Jose Navarro, Jr. Grand Canyon
4. Josh Nolan, Sr. San Francisco State
5. Jesse Snyder, Jr. Colorado-Mines
6. Justin Morris, Sr. Western State
157:
1. Noomis Jones, Sr. Adams State
2. Jarred Hatley, So. Nebraska-Kearney
3. Mikah Kadera, Jr. Chadron State
4. Teddy Bristol, Jr. Grand Canyon
5. Matt Thomas, So. San Francisco State
6. Justin Keys, Jr. Western State
165:
1. Sky Wells, Sr. Western State
2. Justin Grant, Sr. Colorado State-Pueblo
3. Joey Wilson, Jr. Nebraska-Kearney
4. Mike Fucci, Jr. Grand Canyon
5. Jordan Larsen, Jr. Colorado-Mines
6. Jarrod Purvis, Jr. Adams State
174:
1. Victor Carazo, Jr. Grand Canyon
2. Zack Frazier, Jr. Western State
3. Torben Walters, Jr. Adams State
4. Gene Choi, Sr. San Francisco State
5. Chance Rencountre, Sr. Fort Hays State
6. Ryan Swanson, Jr. Colorado-Mines
184:
1. Charlie Pipher, Sr. Western State
2. Ryan Becerra, Sr. Grand Canyon
3. Tyler Gonzales, Sr. Fort Hays State
4. Zach Jimenez, So. San Francisco State
5. Chris Leak, So. Chadron State
6. Adam Carey, So. Colorado State-Pueblo
197:
1. Donavin McMahill, Sr. Western State
2. Luke McPeek, Jr. Adams State
3. Kamron Jackson, Jr. Grand Canyon
4. Christian Flavin, So. Nebraska-Kearney
5. Shane Miller, Sr. Mesa State
6. Tony Chavarria, Jr. Colorado State--Pueblo
285:
1. Charlie Alexander, Sr. Western State
2. Patrick Carey, Jr. Colorado State-Pueblo
3. Sam Udell, Sr. Chadron State
4. Richard Hernandez, Sr. Grand Canyon
5. Ben Hohensee, Sr. Nebraska-Kearney
6. Justin Glenn, Jr. Fort Hays State



Untitled Document
   
© Copyright 2000-2014 USA Wrestling, All rights reserved.
Contents of this site may not used without the expressed written consent of USA Wrestling.