Download our Mobile App                  

  Search The Site
Top News Stories...
TheMat.com moving to USOC website platform with new look and functionality

This week, TheMat.com will move to the USOC platform, with a new look, new functionality, but with the same favorite features....

Terry Shockley named Chairman of the Board of Governors of the National Wrestling Hall of Fame

Shockley will succeed long-time chairman Jim Keen. Sr. as Chairman of the Board....

Iowa's Tony Ramos determined to finish career with NCAA title

The Hawkeye senior will battle Virginia Tech's Devin Carter in the NWCA All-Star Classic on Saturday....

NCAA announces finalist cities for its championships for 2014-18, including wrestling at all levels

Cleveland, Kansas City, Louisville, New York City, Oklahoma City, Pittsburgh, Philadelphia & St. Louis are Div. I finalists. Div. II and III finalists also announced....

TheMat.com U.S. Senior Greco-Roman rankings


Date Ranked:11/03/2010
Ranked By USA Wrestling


Greco-Roman Rankings

55kg
1. Spenser Mango, St. Louis, Mo. (NYAC)
2. Jermaine Hodge, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
3. Paul Tellgren, Marquette, Mich. (USOEC/Minnesota Storm)
4. Jesse Thielke, Germantown, Wisc. (Ringers)
5. Nate Engel, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
6. Ryan Mango, St. Louis, Mo. (NYAC)
7. Max Nowry, Marquette, Mich. (USOEC)
8. Nikko Triggas, Moraga, Calif. (Ohio RTC)
9. Kevin Hunter, Orem, Utah (Unattached)
10. Mike Pena, Jacksonville, N.C. (Marines)

60kg
1. Jeremiah Davis, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
2. Nathan Piasecki, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
3. Joe Betterman, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
4. Marco Lara, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
5. Chad Vandiver, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
6. Donovan DePatto, Camp LeJune, N.C. (Marines)
7. Anthony Jerome, Freeville, N.Y. (Shamrock)
8. Mark Bradley, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
9. Jimmy Chase, Colorado Springs, Colo. (NYAC)
10. Thrasher Porcher, Marquette, Mich. (USOEC)

66kg
1. Faruk Sahin, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
2. Glenn Garrison, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
3. Ellis Coleman, Colorado Springs, Colo. (NYAC)
4. C.P. Schlatter, Minneapolis, Minn. (Minnesota Storm)
5. Ben Sanchez, Marquette, Mich. (USOEC)
6. Tanner Andrews, Marquette, Mich. (USOEC)
7. Zach Lamano, Layton, Utah (Fronhofer WC)
8. Matt Holt, Colorado Springs, Colo. (Unattached)
9. Kerry Regner, Darlington, Pa. (Sunkist Kids)
10. Joel Ahern, Camp LeJune, N.C. (Marines)

74kg
1. Jake Fisher, Boise, Idaho (NYAC)
2. Steve Forrest, Camp LeJune, N.C. (Marines)
3. Andrew Bisek, Chaska, Minn. (Minnesota Storm)
4. James Johnson, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
5. Kevin Lozano, Jefferson, La. (Unattached)
6. Aaron Sieracki, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
7. Jess Hargrave, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
8. Aaron Briggs, Tuscon, Ariz. (NYAC)
9. Jonathan Drendel, Marquette, Mich. (USOEC)
10. Jordan Dewald, Napoleon, N.D. (Marines)

84kg
1. Jake Clark, Colorado Springs, Colo.
2. Cheney Haight, Boise, Idaho (NYAC)
3. Chas Betts, St. Michael, Minn. (Minnesota Storm)
4. Jordan Holm, Minneapolis, Minn. (Minnesota Storm)
5. Ben Provisor, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
6. Talan Knox, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
7. Chad Hemmerson, Colorado Springs, Colo. (NYAC)
8. Peter Hicks, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
9. Travis Rutt, Jackson, Minn. (Badger WC)
10. Cameron Duckworth, Portland, Ore. (OTC)

96kg
1. Justin Ruiz, Meridian, Idaho (NYAC)
2. R.C. Johnson, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
3. Robert Smith, Colorado Springs, Colo. (NYAC)
4. Justin Millard, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
5. Pete Gounaridis, Leominster, Mass. (Sunkist Kids)
6. K.C. Walsh, Boise, Idaho (Suples WC)
7. Zac Nielsen, Zimmerman, Minn. (Minnesota Storm)
8. John Lorenz, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
9. Joe Sheffield, Greensboro, N.C. (Y.E.S. Wrestling)
10. Robert Barbour, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)

120kg
1. Dremiel Byers, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
2. Tim Taylor, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
3. Brandon Rupp, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
4. Jarod Trice, Mt. Pleasant, Mich. (Central Michigan RTC)
5. Steve Andrus, Manhattan, Kan. (Michigan WC)
6. Frank Workman, Vermilion, Ohio (Unattached)
7. Deon Hicks, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
8. Joe Rizqallah, Allegan, Mich. (Michigan WC)
9. Akil Patterson, Frederick, Md. (NYAC)
10. Quintas McCorkle, Alexandria, Va. (Clarion WC)

Copyright 2010 by USA Wrestling and TheMat.com.

Media outlets may reproduce these rankings only if they identify them as TheMat.com U.S. Senior Greco-Roman rankings




Untitled Document
   
© Copyright 2000-2014 USA Wrestling, All rights reserved.
Contents of this site may not used without the expressed written consent of USA Wrestling.