Download our Mobile App                  

  Search The Site
Top News Stories...
TheMat.com moving to USOC website platform with new look and functionality

This week, TheMat.com will move to the USOC platform, with a new look, new functionality, but with the same favorite features....

Terry Shockley named Chairman of the Board of Governors of the National Wrestling Hall of Fame

Shockley will succeed long-time chairman Jim Keen. Sr. as Chairman of the Board....

Iowa's Tony Ramos determined to finish career with NCAA title

The Hawkeye senior will battle Virginia Tech's Devin Carter in the NWCA All-Star Classic on Saturday....

NCAA announces finalist cities for its championships for 2014-18, including wrestling at all levels

Cleveland, Kansas City, Louisville, New York City, Oklahoma City, Pittsburgh, Philadelphia & St. Louis are Div. I finalists. Div. II and III finalists also announced....

TheMat.com U.S. Senior Freestyle Rankings


Date Ranked:11/05/2010
Ranked By


TheMat.com U.S. Senior Freestyle Rankings

55 kg/121 lbs.
1. Obe Blanc, Stillwater, Okla. (Gator WC)
2. Angel Escobedo, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
3. Nick Simmons, Corvallis, Ore. (Sunkist Kids)
4. Brandon Precin, Evanston, Ill. (Wildcat WC)
5. Paul Donahoe, Iowa City, Iowa (Hawkeye WC)
6. Logan Stieber, Monroeville, Ohio (New York AC)
7. Daniel Dennis, Iowa City, Iowa (Hawkeye WC)
8. Sam Hazewinkel, Norman, Okla. (Sunkist Kids)
9. Dan Mitcheff, Loraine, Ohio (Golden Pride WC)
10. Zach Sanders, Lauderdale, Minn. (Minnesota Storm)

60 kg/132 lbs.
1. Mike Zadick, Solon, Iowa (Gator WC)
2. Shawn Bunch, Columbus, Ohio (Gator WC)
3. Coleman Scott, Stillwater, Okla. (Gator WC)
4. Matt Valenti, Philadelphia, Pa. (Lehigh Valley Athletic Club)
5. Drew Headlee, Morgantown, W.Va. (Sunkist Kids)
6. Nate Gallick, Ames, Iowa (Sunkist Kids)
7. Reece Humphrey, Columbus, Ohio (New York AC)
8. Tyler Graff, Loveland, Colo. (New York AC)
9. Derek Moore, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
10. Matt McDonough, Marion, Iowa (Hawkeye WC)

66 kg/145.5 lbs.
1. Brent Metcalf, Davison, Mich. (Gator WC)
2. Josh Churella, Ann Arbor, Mich. (New York AC)
3. Darrion Caldwell, Rahway, N.J. (Sunkist Kids)
4. Joe Johnston, Columbia, Mo. (MWF)
5. Phillip Simpson, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
6. Kyle Ruschell, Madison, Wis. (New York AC)
7. Justin Pearch, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
8. Teyon Ware, State College, Pa. (Nittany Lion WC)
9. Corey Jantzen, Shoreham, N.Y. (Lehigh Valley AC)
10. Kevin LeValley, Hugo, Colo. (Bison WC)

74 kg/163 lbs.
1. Travis Paulson, Ames, Iowa (Sunkist Kids)
2. Andrew Howe, Cedar Lake, Ind. (New York AC)
3. Trent Paulson, Ames, Iowa (Sunkist Kids)
4. Nick Marable, Columbia, Mo. (Unattached)
5. Moza Fay, Colorado Springs, Colo. (Gator WC)
6. Cyler Sanderson, State College, Pa. (Nittany Lion WC)
7. Terry Madden, New York, N.Y. (New York AC)
8. Mike Poeta, Naperville, Ill. (Lehigh Valley AC)
9. Dan Vallimont, State College, Pa. (Nittany Lion WC)
10. Lloyd Rogers, Iowa City, Iowa (Hawkeye WC)

84 kg/185 lbs.
1. Jake Herbert, Chicago, Ill. (New York AC)
2. Keith Gavin, Pittsburgh, Pa. (New York AC)
3. Raymond Jordan, Tempe, Ariz. (Sunkist Kids)
4. Bryce Hasseman, Iowa City, Iowa (New York AC)
5. Chris Pendleton, Laramie, Wyo. (Gator WC)
6. Chris Perry, Stillwater, Okla. (Gator WC)
7. Andy Hrovat, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
8. Quentin Wright, Wingate, Pa. (Nittany Lion WC)
9. Marty Usman, Colorado Springs, Colo. (GRIT Athletics)
10. James Yonushonis, Columbus, Ohio (New York AC)

96 kg/211.5 lbs.
1. J.D. Bergman, Columbus, Ohio (New York AC)
2. Jake Varner, State College, Pa. (Nittany Lion WC)
3. Pat Cummins, Reinholds, Pa. (Lehigh Valley AC)
4. Sonny Yohn, Alamosa, Colo. (Minnesota Storm)
5. Brandon Halsey, Bakersfield, Calif. (Sunkist Kids)
6. Brent Jones, Charlottesville, Va. (Cavalier WC)
7. Wynn Michalak, Colorado Springs, Colo. (Gator WC)
8. David Zabriskie, Ames, Iowa (Sunkist Kids)
9. Tyler Lehmann, Colorado Springs, Colo. (Minnesota Storm)
10. Cam Simaz, Allegan, Mich. (Finger Lakes WC)

120 kg/264.5 lbs.
1. Les Sigman, State College, Pa. (Nittany Lion WC)
2. Tervel Dlagnev, Cedar Falls, Iowa (Sunkist Kids)
3. Dom Bradley, Blue Springs, Mo. (Sunkist Kids)
4. Tommy Rowlands, Columbus, Ohio (Sunkist Kids)
5. Aaron Anspach, State College, Pa. (Nittany Lion WC)
6. Blake Gillis, Iowa City, Iowa (Lehigh Valley AC)
7. Cameron Wade, Twinsburg, Ohio (Nittany Lion WC)
8. Zach Rey, Hopatcong, N.J. (Lehigh Valley AC)
9. Jarod Trice, Mount Pleasant, Mich. (Central Michigan RTC)
10. Jared Rosholt, Stillwater, Okla. (Gator WC)



Untitled Document
   
© Copyright 2000-2014 USA Wrestling, All rights reserved.
Contents of this site may not used without the expressed written consent of USA Wrestling.