Download our Mobile App                  

  Search The Site
Top News Stories...
TheMat.com moving to USOC website platform with new look and functionality

This week, TheMat.com will move to the USOC platform, with a new look, new functionality, but with the same favorite features....

Terry Shockley named Chairman of the Board of Governors of the National Wrestling Hall of Fame

Shockley will succeed long-time chairman Jim Keen. Sr. as Chairman of the Board....

Iowa's Tony Ramos determined to finish career with NCAA title

The Hawkeye senior will battle Virginia Tech's Devin Carter in the NWCA All-Star Classic on Saturday....

NCAA announces finalist cities for its championships for 2014-18, including wrestling at all levels

Cleveland, Kansas City, Louisville, New York City, Oklahoma City, Pittsburgh, Philadelphia & St. Louis are Div. I finalists. Div. II and III finalists also announced....

Brute-adidas Division III Team & Individual Rankings


Date Ranked:12/24/2010
Ranked By Division III Coaches Association


BRUTE – ADIDAS
National Wrestling Coaches Association Division III
Team Ranking #4
December 22, 2010

Ranking Team Record Previous Ranking
1. Wartburg (IA) (8-1) 1
2. St. John’s (MN) (8-1) 5
3. UW– La Crosse (5-2) 2
4. Coe (IA) (7-3) 3
5. Ithaca (NY) (7-0) 4
6. Augsburg (MN) (1-1) 6
7. Concordia – Moorhead (MN) (0-0) 7
8. Olivet (MI) (6-3-1) 27
9. TCNJ (4-0) 8
10. UW– Stevens Point (4-2) 9
11. Cornell (IA) (7-4-1) 10
12. Dubuque (IA) (3-0) 11
13. College at Brockport (1-0) 12
14. Centenary (NJ) (4-1) 13
15. York (PA) (8-1-1) 18
16. Mount Union (OH) (5-0) 15
17. Cortland State (NY) (5-1) 16
18. UW- Oshkosh (4-2) 17
19. Wilkes (PA) (7-3-1) 14
20. Messiah (PA) (3-1) 19
21. Elizabethtown (PA) (5-0) 20
22. Elmhurst (IL) (7-0) 28
23. Springfield (MA) (1-0) 26
24. Ohio Northern (5-1) 23
25. Delaware Valley (PA) (3-2-1) NR
26. Johnson & Wales (RI) (6-1-1) NR
27. North Central (IL) (2-1) 24
28. Heildelberg (OH) (4-2-2) 29
29. Luther (IA) (4-4) 22
30. Waynesburg (PA) (6-2-1) 30

National Wrestling Coaches Association Division III Brute - Adidas Individual Ranking December 22, 2010

125 lbs.
1. Clayton Rush – Coe (sr)
2. Austin Mogg - Buena Vista (so)
3. Mark Kist – Wartburg (jr)
4. Lloyd McKinney – UW La Crosse (sr)
5. Josh Roberts – Augsburg (jr)
6. Joe Mileski - UW Stevens Point (jr)
7. Tim Hood – Cornell (jr)
8. Ken Francis – Bridgewater State (jr)
9. Will Bentley – Elizabethtown (jr)
10. Alex Crown – Waynesburg (so)

133 lbs.
1. Will Livingston – Centenary (sr)
2. Mike McInally – RIT (sr)
3. Corey Brown – Thiel (jr)
4. Nathan Fitzenreider – North Central (so)
5. Seth Ecker – Ithaca (jr)
6. Adam Sheley – UW La Crosse (so)
7. Mike Kremer – Wartburg (jr)
8. Chad Henle – St. John’s (jr)
9. Dan Herr – TCNJ (so)
10. Bill Cole – Southern Maine (sr)

141 lbs.
1. Bebeto Yewah – UW La Crosse (jr)
2. Matt Kelly – Wartburg (sr)
3. Aljamain Sterling – Cortland State (sr)
4. Dave Alsieux– Centenary (sr)
5. Cesare Antista – Williams (so)
6. Chris Sandy – St. John’s (sr)
7. Andrew Zobac – North Central (jr)
8. Vince Tucker – Olivet (sr)
9. Cody Hansen – Augsburg (so)
10. Kevin Donahue – Cornell (sr)


149 lbs.
1. Issac Dukes – Case Western Reserve (jr)
2. Tony Valek - Augsburg (jr)
3. Myanga Batsukh - St. John’s (sr)
4. Matt Mauseth – UW La Crosse (sr)
5. Blaine Woszczak – Ithaca (sr)
6. James Locke – Coe (jr)
7. Jacob Groth – Wartburg (sr)
8. Anthony Dattolo – Wilkes (jr)
9. Jon Stillo – Centenary (sr)
10. Isaiah Britton – Lycoming (sr)


157 lbs.
1. Carrington Banks - Wartburg (sr)
2. Jesse Harrington – Delaware Valley (sr)
3. Dale Handley – Coe (jr)
4. Justin Berns - Concordia – Moorhead (sr)
5. Elias Larson - Trine (so)
6. Nicholas Loughlin - Cornell (jr)
7. Derek Brenon – Ithaca (so)
8. James Myers – Olivet (so)
9. Isaac Roberson – Lakeland (sr)
10. Dan Twitto – US Merchant Marine Academy (jr)

165 lbs.
1. Luke Miller – Ohio Northern (sr)
2. Nick LeClere - Coe (jr)
3. Josh Terrell – Dubuque (sr)
4. Matt Baarson – St. John’s (sr)
5. Cory Ferguson – UW La Crosse (sr)
6. Jordan Schulte – UW Stevens Point (so)
7. Justin Bonitatis – TCNJ (sr)
8. Jon Conroy – Cortland State (so)
9. Matt Magill – New York (sr)
10. Landon Williams – Wartburg (fr)

174 lbs.
1. Mike Schmitz – UW La Crosse (jr)
2. Kyle Kwiat - Ohio Northern (so)
3. Ross Dankers – Concordia – Moorhead (sr)
4. Brian Broderick – TCNJ (so)
5. David Priest – Ithaca (sr)
6. Ryan Dormann – Stevens Tech (so)
7. Cameron Mills – Oswego State (jr)
8. Trevor Tyler – Olivet (jr)
9. Matt Pfarr – St. John’s (jr)
10. Matt Curley – Heidelberg (sr)

184 lbs.
1. Phil Moenkedick – Concordia - Moorhead (sr)
2. Ben Engelland – UW Stevens Point (sr)
3. Mike Denver - TCNJ (jr)
4. Mike Reilly – King’s (jr)
5. Dylan Azinger – Wartburg (so)
6. Brennan Ward – Johnson & Wales (sr)
7. Dustin Baxter – St. John’s (sr)
8. Sam Engelland – UW Oshkosh (jr)
9. Jim Neal – Olivet (sr)
10. Seth Rehn – Coe (sr)

197 lbs.
1. Byron Tate – Wartburg (jr)
2. Ryan Malo – Williams (sr)
3. Bill Schindel – Mount Union (sr)
4. Jared Myhrberg - Cortland State (so)
5. Brian Broll – Buena Vista (so)
6. Adam Latella – UW Whitewater (jr)
7. Aaron Karns – Delaware Valley (fr)
8. George Saliba – York (jr)
9. Tony Willaert – St. John’s (sr)
10. Brad Baus – Augsburg (jr)

285 lbs.
1. John Helgerson – Wartburg (sr)
2. Mark Corsello – Elmhurst (sr)
3. Brock Glotfelty – McDaniel (sr)
4. Matt Mahon – Ithaca (jr)
5. Judd Connell – US Merchant Marine Academy (sr)
6. Nick Cambi – Roger Williams (sr)
7. Alex Burkle – Coe (so)
8. Corey James ¬¬– Cortland State (jr)
9. Steve Woznick – UW Stevens Point (sr)
10. Bill Mayer – UW La Crosse (so)




Untitled Document
   
© Copyright 2000-2014 USA Wrestling, All rights reserved.
Contents of this site may not used without the expressed written consent of USA Wrestling.