Download our Mobile App                  

  Search The Site
Top News Stories...
TheMat.com moving to USOC website platform with new look and functionality

This week, TheMat.com will move to the USOC platform, with a new look, new functionality, but with the same favorite features....

Terry Shockley named Chairman of the Board of Governors of the National Wrestling Hall of Fame

Shockley will succeed long-time chairman Jim Keen. Sr. as Chairman of the Board....

Iowa's Tony Ramos determined to finish career with NCAA title

The Hawkeye senior will battle Virginia Tech's Devin Carter in the NWCA All-Star Classic on Saturday....

NCAA announces finalist cities for its championships for 2014-18, including wrestling at all levels

Cleveland, Kansas City, Louisville, New York City, Oklahoma City, Pittsburgh, Philadelphia & St. Louis are Div. I finalists. Div. II and III finalists also announced....

TheMat.com U.S. Senior Greco-Roman Rankings


Date Ranked:02/04/2011
Ranked By USA Wrestling


55kg
1. Spenser Mango, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
2. Jermaine Hodge, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
3. Nate Engel, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
4. Paul Tellgren, Marquette, Mich. (USOEC/Minnesota Storm)
5. Jesse Thielke, Germantown, Wisc. (Ringers)
6. Ryan Mango, St. Louis, Mo. (NYAC)
7. Max Nowry, Marquette, Mich. (USOEC)
8. Dmitry Ryabchinskiy, Brooklyn, N.Y. (NYAC)
9. Nikko Triggas, Moraga, Calif. (Ohio RTC)
10. Kevin Hunter, Orem, Utah (Unattached)

60kg
1. Joe Betterman, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
2. Jeremiah Davis, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
3. Chad Vandiver, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
4. Marco Lara, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
5. Joe Warren, Colorado Springs, Colo. (NYAC)
6. Nathan Piasecki, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
7. Donovan DePatto, Camp LeJune, N.C. (Marines)
8. Anthony Jerome, Freeville, N.Y. (Shamrock)
9. Mark Bradley, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
10. Jimmy Chase, Colorado Springs, Colo. (NYAC)

66kg
1. Faruk Sahin, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
2. Harry Lester, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
3. Glenn Garrison, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
4. C.P. Schlatter, Minneapolis, Minn. (Minnesota Storm)
5. Ellis Coleman, Colorado Springs, Colo. (NYAC)
6. Ben Sanchez, Marquette, Mich. (USOEC)
7. Tanner Andrews, Marquette, Mich. (USOEC)
8. Zach Lamano, Layton, Utah (Fronhofer WC)
9. Matt Holt, Colorado Springs, Colo. (Unattached)
10. Bo Beckman, Marquette, Mich. (NYAC)

74kg
1. Jake Fisher, Boise, Idaho (NYAC)
2. Steve Forrest, Camp LeJune, N.C. (Marines)
3. Ben Provisor, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
4. Andrew Bisek, Chaska, Minn. (Minnesota Storm)
5. Kendrick Sanders, Homestead, Fla. (USOEC)
6. Aaron Sieracki, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
7. Aaron Briggs, Tuscon, Ariz. (NYAC)
8. Jess Hargrave, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
9. Kevin Lozano, Jefferson, La. (Unattached)
10. Jonathan Drendel, Marquette, Mich. (USOEC)

84kg
1. Jake Clark, Colorado Springs, Colo.
2. Cheney Haight, Boise, Idaho (NYAC)
3. Chas Betts, St. Michael, Minn. (Minnesota Storm)
4. Jordan Holm, Minneapolis, Minn. (Minnesota Storm)
5. Peter Hicks, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
6. Talan Knox, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
7. Chad Hemmerson, Colorado Springs, Colo. (NYAC)
8. Travis Rutt, Jackson, Minn. (Badger WC)
9. Mark Stenberg, Lockport, Ill. (USOEC)
10. Cameron Duckworth, Portland, Ore. (OTC)

96kg
1. Robert Smith, Colorado Springs, Colo. (NYAC)
2. Justin Millard, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
3. Justin Ruiz, Meridian, Idaho (NYAC)
4. R.C. Johnson, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
5. Pete Gounaridis, Leominster, Mass. (Sunkist Kids)
6. K.C. Walsh, Boise, Idaho (Suples WC)
7. Zac Nielsen, Zimmerman, Minn. (Minnesota Storm)
8. John Lorenz, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
9. Joe Sheffield, Greensboro, N.C. (Y.E.S. Wrestling)
10. Robert Barbour, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)

120kg
1. Dremiel Byers, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
2. Tim Taylor, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
3. Brandon Rupp, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
4. Jarod Trice, Mt. Pleasant, Mich. (Central Michigan RTC)
5. Steve Andrus, Manhattan, Kan. (Michigan WC)
6. Pete Kowalczuk, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
7. Frank Workman, Vermilion, Ohio (Unattached)
8. Deon Hicks, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
9. Joe Rizqallah, Allegan, Mich. (Michigan WC)
10. Akil Patterson, Frederick, Md. (NYAC)



Untitled Document
   
© Copyright 2000-2014 USA Wrestling, All rights reserved.
Contents of this site may not used without the expressed written consent of USA Wrestling.