Download our Mobile App                  

  Search The Site
Top News Stories...
TheMat.com moving to USOC website platform with new look and functionality

This week, TheMat.com will move to the USOC platform, with a new look, new functionality, but with the same favorite features....

Terry Shockley named Chairman of the Board of Governors of the National Wrestling Hall of Fame

Shockley will succeed long-time chairman Jim Keen. Sr. as Chairman of the Board....

Iowa's Tony Ramos determined to finish career with NCAA title

The Hawkeye senior will battle Virginia Tech's Devin Carter in the NWCA All-Star Classic on Saturday....

NCAA announces finalist cities for its championships for 2014-18, including wrestling at all levels

Cleveland, Kansas City, Louisville, New York City, Oklahoma City, Pittsburgh, Philadelphia & St. Louis are Div. I finalists. Div. II and III finalists also announced....

Basford Division II Regional Rankings


Date Ranked:02/08/2011
Ranked By Basford Rankings


Teams: East Region 1

1. Newberry
2. Gannon
3. Pitt Johnstown
4. North Carolina-Pembroke
5. East Stroudsburg
6. West Liberty
7. Kutztown
8. Mercyhurst
9. Seton Hill
10. American International
11. Anderson
12. Shippensburg
13. Ohio Valley


Individual:

125:
1. Russell Weakley, Sr. North Carolina-Pembroke
2. Connor McDonald, Jr. Newberry
3. Jose Matos, So. Gannon
4. Kenny Trumbetta, Jr. Seton Hill
5. David Fogle, Fr. Pitt Johnstown
6. Ryan Bohince, Fr. Mercyhurst

133:
1. Ryan Link, So. Pitt Johnstown
2. Austin Williams, So. Kutztown
3. BJ Young, Jr. Newberry
4. Aaron Smith, Jr. American International
5. John Fleming, Sr. Gannon
6. Timdarrius Thurston, So. North Carolina-Pembroke

141:
1. AJ Milanak, Sr. Gannon
2. Deral Brown, So. Newberry
3. David Cawley, Fr. Pitt Johnstown
4. Tyquan Easton, Fr. North Carolina-Pembroke
5. Dallas Evans, Jr. Seton Hill
6. Adam Hluschak, Jr. East Stroudsburg

149:
1. John Paukovits, Sr. Kutztown
2. Ethan Swope, Sr. Gannon
3. Brendon Parker-Risk, Jr. North Carolina-Pembroke
4. Brian Leggett, Sr. West Liberty
5. Nathan Link, Jr. Pitt Johnstown
6. Shane Foster, Fr. Mercyhurst

157:
1. Sean Byrnes, Jr. Newberry
2. Marshall Giovannini, Jr. American International
3. Jordan Shields, So. Mercyhurst
4. Seth Phalen, Sr. West Liberty
5. Sam Brehm, So. Gannon
6. Keith Ryan, Fr. Pitt Johnstown

165:
1. Mike Williams, So. North Carolina-Pembroke
2. Zach McKendree, Sr. Gannon
3. Ronnie Tetrault, Jr. American International
4. Gary Lantz, Fr. Pitt Johnstown
5. Jarrod Shaw, Jr. West Liberty
6. Thad Frick, Jr. East Stroudsburg

174:
1. Tony Petrella, Sr. Gannon
2. Tim Darling, Jr. Kutztown
3. Josh Whitlock, Sr. Newberry
4. Steve Makin, Sr. Pitt Johnstown
5. Jeff Jacobs, Sr. East Stroudsburg
6. Matt Littleton, So. West Liberty

184:
1. Bryant Blanton, Sr. Newberry
2. AJ Brentzel, Jr. Pitt Johnstown
3. Brandon McKeown, Fr. East Stroudsburg
4. Eric Fulmer, Jr. Mercyhurst
5. Chris Boyd. So. Gannon
6. Derrick Williams, So. West Liberty

197:
1. Mitch Knapp, Sr. West Liberty
2. Karl Reed, Jr. Newberry
3. Shane Nolan, Jr. North Carolina-Pembroke
4. Ed Ebewo, Sr. East Stroudsburg
5. Michael Pollard, Fr. Mercyhurst
6. Jon Moore, So. Pitt Johnstown

285:
1. Will Weaver, So. East Stroudsburg
2. JD Ramsey, Jr. West Liberty
3. Jake Elkins, Jr. Newberry
4. Chris Dempsey, Sr. Pitt Johnstown
5. Dan Estricher, So. Shippensburg
6. Justin Grant, So. Kutztown

Teams: Midwest Region 2

1. Nebraska-Omaha
2. Central Oklahoma
3. Ashland
4. Findlay
5. King
6. Central Missouri
7. Limestone
8. Belmont Abby
9. Lake Erie
10. Ouachita Baptist
11. Truman State
12. Tiffin
13. St. Andrews Presbyterian


Individual:

125:
1. Ben Sergant, Fr. Findlay
2. Dan Mandara, Jr. Ashland
3. Christian Reed, So. Tiffin
4. Cody Tyler, Fr. Nebraska-Omaha
5. Shane Summerlin, Jr. Belmont Abbey
6. Seth Hutchinson, Fr. Ouachita Baptist

133:
1. Mike Magaha, So. Limestone
2. Trison Graham, So. Central Oklahoma
3. Trent Cox, Fr. Nebraska-Omaha
4. Nick Wiesjahn, Jr. Findlay
5. Scott Meyer, Jr. Ashland
6. Cody Gillenwater, Sr. Central Missouri

141:
1. Mario Morgan, Sr. Nebraska-Omaha
2. Kyle Kanaga, Sr. Ashland
3. Sam Delpra, Jr. Lake Erie
4. Ky Corley, So. Central Oklahoma
5. Ryan Maus, Fr. Truman State
6. Marcus Walker, Sr. Central Missouri

149:
1. Esai Dominguez, Jr. Nebraska-Omaha
2. Colton Schmitz, So. Truman State
3. Austin Standage, So. Central Oklahoma
4. Dan Genetin, So. Ashland
5. Jeremy Espinoza, Jr. Findlay
6. Nick Stella, Fr. King

157:
1. George Ivanov, So. Nebraska-Omaha
2. Cory Dauphin, Fr. Central Oklahoma
3. Marc Hoff, Jr. Ashland
4. Adam Walters, Fr. Findlay
5. Scott Neumann, Jr. Central Missouri
6. Appolon Jean-Paul, Sr. Belmont Abbey

165:
1. Micheal Lybarger, Jr. Findlay
2. Brandon Kelly, Sr. Ashland
3. Jake Varilek, So. Belmont Abbey
4. Derrick Adkins, So. Central Oklahoma
5. Patrick Spano, So. King
6. Nate Sigman, Jr. Nebraska-Omaha

174:
1. Ryan Pankoke, Sr. Nebraska-Omaha
2. Ryan Thatcher, So. Ashland
3. Mason True, So. Findlay
4. Kelly Henderson, So. Central Oklahoma
5. Josh Linden, Fr. Lake Erie
6. John Forbes, Jr. King

184:
1. Aaron Denson, Sr. Nebraska-Omaha
2. Tanner Keck, So. Central Oklahoma
3. Casey Bradley, Sr. Limestone
4. Brandon Tressler, So. King
5. Phil Witt, So. Central Missouri
6. Zach Hayes, So. Truman State

197:
1. Matt Baker, So. Nebraska-Omaha
2. Jarrett Edison, Jr. Central Oklahoma
3. Frank Morgan, Jr. King
4. Alex Hughes, So. Tiffin
5. Daniel Stevenson, Sr. Findlay
6. Doug Thompson, Sr. Central Missouri

285:
1. Jacob Southwick, Jr. Ashland
2. Taylor Escamilla, Jr. Nebraska-Omaha
3. Cody Dauphin, Jr. Central Oklahoma
4. Matt Clum, Jr. Findlay
5. Brandon Hayes, Jr. Central Missouri
6. Tarek Alaruri, So. Limestone

Teams: North Region 3

1. Augustana
2. St. Cloud State
3. Upper Iowa
4. Minnesota Mankato
5. Wisconsin Parkside
6. Minnesota Moorhead
7. Northern State
8. Southwest Minnesota State
9. Indianapolis
10. Mary
11. Newman


Individual:

125:
1. Trevor Franklin, So. Upper Iowa
2. Cory Ulmer, Jr. Minnesota State-Moorhead
3. Andy Forstner, Sr. Minnesota State-Mankato
4. Corbin Surat Northern State
5. Al Meger, Sr. Augustana
6. Alex Johns, So. Indianapolis

133:
1. Kyle Pedretti, Jr. Upper Iowa
2. Cody Zimmerman, Sr. Wisconsin-Parkside
3. Jason Jeremiason, Jr. Augustana
4. Eric Ellington, Jr. St Cloud State
5. Justin Reinsma, Fr. Southwest Minnesota State
6. Evan Forde, Sr. Minnesota State-Moorhead

141:
1. Brady Schneeberger, Sr. Minnesota State-Moorhead
2. Jay Sherer, Sr. Augustana
3. Gabe Suarez, Sr. St. Cloud State
4. Matt Irwin, Sr. Indianapolis
5. Benton Crow, Jr. Northern State
6. JR Baker, Sr. Upper Iowa

149:
1. Nick Walpole, Jr. Indianapolis
2. Nate Herda, So. Augustana
3. Jacob D Horn, Jr. St. Cloud State
4. Mitch Arnold, Jr. Newman
5. David Albrecht, Jr. Southwest Minnesota State
6. Jesse Westphal, Sr. Minnesota State-Mankato

157:
1. John Sundgren, Sr. St. Cloud State
2. Marcus Edgington, Jr. Augustana
3. Dillon Bera, So. Wisconsin-Parkside
4. Winston Robbins, Jr. Upper Iowa
5. Tel Todd, Jr. Minnesota-Mankato
6. Tallen Wald, Sr. Minnesota-Moorhead

165:
1. Tad Merritt, Jr. St. Cloud State
2. Matt Gille, Jr. Wisconsin-Parkside
3. Gavin Nelson, Sr. Augustana
4. Brendon Eichmann, Fr. Minnesota State-Mankato
5. Bryce Lumzy, Jr. Upper Iowa
6. Taylor Nagel, Jr. Mary

174:
1. Luke Rynish, Jr. Wisconsin-Parkside
2. Ben Becker, Sr. Minnesota-Mankato
3. Carl Serck, Jr. Augustana
4. Shamus O'Grady, So. St. Cloud State
5. Wade Gobin, So. Upper Iowa
6. Trent Sovde, Jr. Minnesota State-Moorhead

184:
1. Cale Cornemann, Sr. Northern State
2. Aaron Norgren, Jr. Minnesota State-Mankato
3. Mitch Schultz, So. Upper Iowa
4. Brady Anderson, So. Mary
5. CD Johnson, Sr. Southwest Minnesota State
6. Mic Berg, Fr. St. Cloud State

197:
1. Ty Copsey, Sr. Augustana
2. Luke Munkelwitz, Jr. St. Cloud State
3. Pat Mahan, Jr. Minnesota State-Mankato
4. Carl Broghammer, Fr. Upper Iowa
5. Curtis Hines, Sr. Wisconsin-Parkside
6. Brent Forsheim, So. Northern State

285:
1. Jacob Kahnke, So. St. Cloud State
2. Matt Meuleners, So. Northern State
3. Zach Rosel, Jr. Upper Iowa
4. Brian Rodas, Jr. Southwest Minnesota State
5. Jon Swart, Sr. Minnesota State-Moorhead
6. Lance Peters, Sr. Augustana

Teams: REGION 4

1. Nebraska Kearney
2. Grand Canyon
3. Western State
4. Fort Hays State
5. Adams State
6. Chadron State
7. San Francisco State
8. Colorado State-Pueblo
9. Mesa State
10. Colorado-Mines
11. New Mexico Highlands


Individual:

125:
1. Josh Smith, So. Nebraska-Kearney
2. Kyle O’Brien, Sr. Western State
3. Madison Gambrell, So. Grand Canyon
4. Pierre Bondoc, Sr. San Francisco State
5. Lyle Evans, Sr. Colorado State-Pueblo
6. Clay Flot, Fr. Mesa State

133:
1. Todd Wilcox, Sr. Grand Canyon
2. Aldon Isenberg, Jr. Fort Hays State
3. Jesse Cruz, Jr. Western State
4. Alec Chanthapatheth, Fr. Nebraska-Kearney
5. Chad Lousberg, Jr. Colorado-Mines
6. Corey Johnson, Fr. Adams State

141:
1. Naveed Bagheri, Jr. San Francisco State
2. Dalton Jensen, Jr. Nebraska-Kearney
3. Kenny Jordan, Jr. Adams State
4. Jimmy Savala, Sr. Chadron State
5. Andre Harrison, Sr. Fort Hays State
6. Kyle Wilson, So. Grand Canyon

149:
1. TJ Hepburn, Jr. Nebraska-Kearney
2. Josh Hensley, Jr. Adams State
3. Mitchell Means, Fr. Fort Hays State
4. Matt Thomas, So. San Francisco State
5. Jesse Snyder, Jr. Colorado-Mines
6. Trevor Donarski, So. Mesa State

157:
1. Teddy Bristol, Jr. Grand Canyon
2. Justin Morris, Sr. Western State
3. Islam Abtov. Nebraska-Kearney
4. Jamie Sheets, Jr. Colorado-Mines
5. Justin Samora, Fr. Adams State
6. Mikah Kadera, Jr. Chadron State

165:
1. Joey Wilson, Jr. Nebraska-Kearney
2. Isaiah Jimenez, So. San Francisco State
3. Briston Brenton, Jr. Chadron State
4. Travis Budke, Jr. Fort Hays State
5. Dylan Granard, Fr. Mesa State
6. Justin Grant, Sr. Colorado State-Pueblo

174:
1. Victor Carazo, Jr. Grand Canyon
2. Matt Duffy, So. Nebraska-Kearney
3. Gene Choi, Sr. San Francisco State
4. Trent Zempel, Sr. Chadron State
5. Trevor Grant, Fr. Colorado State-Pueblo
6. Jorge Benitez, Fr. Western State

184:
1. Charlie Pipher, Sr. Western State
2. Ryan Becerra, Sr. Grand Canyon
3. Ross Brunkhardt, So. Nebraska-Kearney
4. Tyler Gonzales, Sr. Fort Hays State
5. Zach Jimenez, So. San Francisco State
6. Adam Carey, So. Colorado State-Pueblo

197:
1. Donavin McMahill, Sr. Western State
2. Luke McPeek, Jr. Adams State
3. Eli Arizmendez, Sr. Grand Canyon
4. Christian Flavin, So. Nebraska-Kearney
5. Chris Leak, So. Chadron State
6. Shane Miller, Sr. Mesa State

285:
1. Charlie Alexander, Sr. Western State
2. Ben Hohensee, Sr. Nebraska-Kearney
3. Patrick Carey, Jr. Colorado State-Pueblo
4. Peter Anguiano, Fr. Grand Canyon
5. Sam Udell, Sr. Chadron State
6. Justin Glenn, Jr. Fort Hays State



Untitled Document
   
© Copyright 2000-2014 USA Wrestling, All rights reserved.
Contents of this site may not used without the expressed written consent of USA Wrestling.