Download our Mobile App                  

  Search The Site
Top News Stories...
TheMat.com moving to USOC website platform with new look and functionality

This week, TheMat.com will move to the USOC platform, with a new look, new functionality, but with the same favorite features....

Terry Shockley named Chairman of the Board of Governors of the National Wrestling Hall of Fame

Shockley will succeed long-time chairman Jim Keen. Sr. as Chairman of the Board....

Iowa's Tony Ramos determined to finish career with NCAA title

The Hawkeye senior will battle Virginia Tech's Devin Carter in the NWCA All-Star Classic on Saturday....

NCAA announces finalist cities for its championships for 2014-18, including wrestling at all levels

Cleveland, Kansas City, Louisville, New York City, Oklahoma City, Pittsburgh, Philadelphia & St. Louis are Div. I finalists. Div. II and III finalists also announced....

Basford Division II Preseason Rankings


Date Ranked:10/03/2011
Ranked By Basford Rankings


Team Rankings:

1. Newberry
2. St Cloud State
3. Upper Iowa
4. Nebraska-Kearney
5. Grand Canyon
6. Augustana
7. Central Oklahoma
8. Pitt-Johnstown
9. Wisconsin-Parkside
10. Ashland
11. Adams State
12. Fort Hays State
13. Maryville
14. Minnesota State-Mankato
15. Findlay
16. Mercyhurst
17. Limestone
18. North Carolina-Pembroke
19. Central Missouri
20. Colorado Mesa
21. Northern State
22. Kutztown
23. King
24. East Stroudsburg
25. Indianapolis

Individual Rankings:
125
1. Connor McDonald, Sr. Newberry
2. Kyle Pedretti, Sr. Upper Iowa
3. Terrell McKinney, So. Maryville
4. Cory Ulmer, Sr. Minnesota State-Moorhead
5. Kyle McCrite, Jr. Grand Canyon
6. Ben Sergant, So. Findlay
7. Jerry Huff, So. Adams State
8. Brandon Davis, Sr. Ashland
* Shane Summerlin, Jr. Belmont Abbey
* Kenny Trumbetta, Sr. Seton Hill
* Alex Johns, Jr. Indianapolis
* Josh Smith, Jr. Nebraska-Kearney

133
1. Trevor Franklin, Jr. Upper Iowa
2. Jason Jeremiason, Jr. Augustana
3. Ryan Link, So. Pitt-Johnstown
4. Trison Graham, So. Central Oklahoma
5. Matt Oliver, Sr. Newberry
6. Timdarius Thurston, Sr. UNC-Pembroke
7. Mike Magaha, Jr. Limestone
8. Austin Williams, Jr. Kutztown
* Ryan Fillingame, So. Adams State
* Jesse Hillhouse, Jr. Colorado State-Pueblo
* Dan Mandara, Sr. Ashland
* Andy Pokorny, Jr. St Cloud State

141
1. Dalton Jensen, Sr. Nebraska-Kearney
2. BJ Young, So. Newberry
3. Jack Bachman, So. Pitt Johnstown
4. Dan Genetin, Jr. Ashland
5. Sam Delpra, Jr. Lake Erie
6. Josh Hensley, Sr. Adams State
7. Chism Fink, Sr. Augustana
8. Ryan Maus, So. Truman State
* Ky Corley, Jr. Central Oklahoma
* Simon Rice, Jr. Shippensburg
* Dallas Evans, Sr. Seton Hill
* Conrad Snell, Jr. San Francisco State

149
1. Nate Herda, Jr. Augustana
2. Tom Abbott, Jr. Minnesota State-Mankato
3. Mitchell Means, So. Fort Hays State
4. Jacob D. Horn, Sr. St Cloud State
5. Ethan Swope, Sr. Gannon
6. Nathan Link, Jr. Pitt Johnstown
7. Bobby Ward, So. Grand Canyon
8. Brandon Russow, Jr. Central Missouri
* Austin Standage, Jr. Central Oklahoma
* Mitch Arnold, Jr. Newman
* Brendon Parker-Risk, Sr. UNC-Pembroke
* Marc Hoff, Sr. Ashland

157
1. Dillon Berra, Jr. Wisconsin Parkside
2. TJ Hepburn, Sr. Nebraska-Kearney
3. Jordan Shields, Jr. Mercyhurst
4. Teddy Bristol, Sr. Grand Canyon
5. Cory Dauphin, So. Central Oklahoma
6. Marcus Edgington, Sr. Augustana
7. Winston Robbins, Sr. Upper Iowa
8. Jake Varilek, Jr. Belmont Abbey
* Taylor Knapp, So. Newberry
* Bryce Givens, Jr. Indanapolis
* Jeremy Bommorito, Jr. Limestone
* Zach Lundgren, Jr. Pitt Johnstown

165
1. Michael Lybarger, Sr. Findlay
2. Josh Shields, Sr. Mercyhurst
3. Tad Merritt, Sr. St. Cloud State
4. Joey Wilson, Sr. Nebraska-Kearney
5. Michael Williams, Jr. UNC-Pembroke
6. Matt Gille, Jr. Wisconsin Parkside
7. Sean Byrnes, Sr. Newberry
8. Chester Granard, So. Colorado Mesa
* Brett Rosedale, Sr. Maryville
* Jordan Larsen, Sr. Colorado Mines
* Isaiah Jimenez, So. San Francisco State
* Brendon Eichmann, So. Minnesota State-Mankato

174
1. Luke Rynish, Sr. Wisconsin Parkside
2. Victor Carazo, Sr. Grand Canyon
3. Shamus O’Grady, Jr. St. Cloud State
4. Tim Darling, Sr. Kutztown
5. Kelly Henderson, Jr. Central Oklahoma
6. Bryce Sopko, Jr. Limestone
7. Carl Serck, Sr. Augustana
8. Brock Smith, Jr. Nebraska-Kearney
* Wade Gobin, Jr. Upper Iowa
* Mason True, Jr. Findlay
* Travis Sheehy, Jr. Newberry
* Matt Littleton, Jr. West Liberty

184
1. Ross Brunkhardt. Jr. Nebraska-Kearney
2. Mitch Schultz, Jr. Upper Iowa
3. AJ Brentzel, Sr. Pitt Johnstown
4. Derek Skala, Sr. St Cloud State
5. Walker Clarke, Jr. Fort Hays
6. Brady Anderson, Jr. Mary
7. Nick Petersen, Jr. Colorado Mesa
8. Tanner Keck, Jr. Central Oklahoma
* Brandon Tressler, Jr. King
* Landon Hall, Sr. Limestone
* Phil Witt, So. Central Missouri
* Eric Fulmer, Sr. Mercyhurst

197
1. Carl Broghammer, So. Upper Iowa
2. Dan Scanlin, Sr. Limestone
3. Luke McPeek, Sr. Adams State
4. Matt Baker, Jr. Maryville
5. Pat Mahan, Jr. Minnesota State-Mankato
6. Frank Morgan, Sr. King
7. Ed Ebewo, Sr. East Stroudsburg
8. Karl Reed, Sr. Newberry
* Celic Bell, Sr. Grand Canyon
* Jarrett Edison, Sr. Central Oklahoma
* Austin Boehm, Sr. Colorado Mesa
* Luke Munkelwitz, Sr. St. Cloud State

285
1. Matt Meuleners, Jr. Northern State
2. Jacob Kahnke, Jr. St. Cloud State
3. Jacob Southwick, Sr. Ashland
4. Zach Rosol, Sr. Upper Iowa
5. Jordan Johnson, Jr. Grand Canyon
6. Jake Elkins, Sr. Newberry
7. Brandon Hayes, Sr. Central Missouri
8. JD Ramsey, Jr. West Liberty
* Cody Dauphin, So. Central Oklahoma
* Lorenzo Serna, So. Newman
* Justin Glenn, Jr. Fort Hays
* Matt Clum, Sr. Findlay



Untitled Document
   
© Copyright 2000-2014 USA Wrestling, All rights reserved.
Contents of this site may not used without the expressed written consent of USA Wrestling.