Download our Mobile App                  

  Search The Site
Top News Stories...
TheMat.com moving to USOC website platform with new look and functionality

This week, TheMat.com will move to the USOC platform, with a new look, new functionality, but with the same favorite features....

Terry Shockley named Chairman of the Board of Governors of the National Wrestling Hall of Fame

Shockley will succeed long-time chairman Jim Keen. Sr. as Chairman of the Board....

Iowa's Tony Ramos determined to finish career with NCAA title

The Hawkeye senior will battle Virginia Tech's Devin Carter in the NWCA All-Star Classic on Saturday....

NCAA announces finalist cities for its championships for 2014-18, including wrestling at all levels

Cleveland, Kansas City, Louisville, New York City, Oklahoma City, Pittsburgh, Philadelphia & St. Louis are Div. I finalists. Div. II and III finalists also announced....

TheMat.com U.S. Senior Freestyle Rankings


Date Ranked:11/22/2011
Ranked By


TheMat.com U.S. Senior Freestyle Rankings

55 kg/121 lbs.
1. Nick Simmons, Corvallis, Ore. (Sunkist Kids)
2. Angel Escobedo, Columbus, Ohio (New York AC)
3. Sam Hazewinkel, Norman, Okla. (Sunkist Kids)
4. Obe Blanc, Stillwater, Okla. (Gator WC)
5. Henry Cejudo, Columbus, Ohio
6. Danny Felix, Morgantown, W.Va.
7. Frank Perrelli, Hackettstown, N.J. (New York AC)
8. Troy Nickerson, Ithaca, N.Y. (New York AC)
9. Brandon Precin, Evanston, Ill. (Wildcat WC)
10. Mark McKnight, State College, Pa. (Nittany Lion WC)

60 kg/132 lbs.
1. Reece Humphrey, Columbus, Ohio (New York AC)
2. Shawn Bunch, Columbus, Ohio (Gator WC)
3. Coleman Scott, Stillwater, Okla. (Gator WC)
4. Logan Stieber, Monroeville, Ohio (New York AC)
5. Mike Zadick, Solon, Iowa (Gator WC)
6. Matt Valenti, Philadelphia, Pa. (Lehigh Valley Athletic Club)
7. Tyler Graff, Loveland, Colo. (New York AC)
8. Derek Moore, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
9. Jimmy Kennedy, Ann Arbor, Mich. (New York AC)
10. Andrew Hochstrasser, Boise, Idaho (Mountain West)

66 kg/145.5 lbs.
1. Teyon Ware, State College, Pa. (Nittany Lion WC)
2. Brent Metcalf, Iowa City, Iowa (New York AC)
3. Josh Churella, Ann Arbor, Mich. (New York AC)
4. Dustin Schlatter, Minneapolis, Minn. (Minnesota Storm)
5. Jared Frayer, Norman, Okla. (Gator WC)
6. Phillip Simpson, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
7. Chase Pami, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
8. Kyle Ruschell, Madison, Wis. (New York AC)
9. Kevin LeValley, Minneapolis, Minn. (Minnesota Storm)
10. Joe Johnston, Columbia, Mo. (Gator WC)

74 kg/163 lbs.
1. Jordan Burroughs, Lincoln, Neb. (Sunkist Kids)
2. Trent Paulson, Ames, Iowa (Sunkist Kids)
3. Andrew Howe, Cedar Lake, Ind. (New York AC)
4. Nick Marable, Columbia, Mo. (Sunkist Kids)
5. Travis Paulson, Ames, Iowa (Sunkist Kids)
6. Kirk White, Boise, Idaho (Bronco WC)
7. Kyle Dake, Ithaca, N.Y. (New York AC)
8. Ryan Morningstar, Madison, Wis. (New York AC)
9. Lloyd Rogers, Iowa City, Iowa (Hawkeye WC)
10. Moza Fay, Colorado Springs, Colo. (Gator WC)

84 kg/185 lbs.
1. Cael Sanderson, State College, Pa. (Nittany Lion WC)
2. Jake Herbert, Ann Arbor, Mich. (New York AC)
3. Keith Gavin, Bethlehem, Pa. (Lehigh Valley AC)
4. Raymond Jordan, Lincoln, Neb. (Sunkist Kids)
5. Jon Reader, Ames, Iowa (Sunkist Kids)
6. Quentin Wright, Wingate, Pa. (Nittany Lion WC)
7. Phil Keddy, Iowa City, Iowa (Hawkeye WC)
8. Max Askren, Somers, N.Y. (New York AC)
9. Doug Umbehauer, State College, Pa. (Nittany Lion WC)
10. Bryce Hasseman, Stillwater, Okla. (New York AC)

96 kg/211.5 lbs.
1. Jake Varner, State College, Pa. (Nittany Lion WC)
2. Dustin Kilgore, Berea, Ohio (Sunkist Kids)
3. Tommy Rowlands, Columbus, Ohio (Sunkist Kids)
4. Wynn Michalak, Colorado Springs, Colo. (Gator WC)
5. J.D. Bergman, Columbus, Ohio (New York AC)
6. Craig Brester, Lincoln, Neb. (Nebraska WC)
7. Chris Pendleton, Laramie, Wyo. (Gator WC)
8. Jack Jensen, Graham, N.C. (Gator WC)
9. David Zabriskie, Ames, Iowa (Sunkist Kids)
10. Brent Jones, Colorado Springs, Colo. (Team OTC)

120 kg/264.5 lbs.
1. Tervel Dlagnev, Columbus, Ohio (Sunkist Kids)
2. Steve Mocco, Bethlehem, Pa. (New York AC)
3. Les Sigman, State College, Pa. (Nittany Lion WC)
4. Dom Bradley, Blue Springs, Mo. (Sunkist Kids)
5. Chad Hanke, Dayton, Ore. (NWRTC)
6. Jarod Trice, Mount Pleasant, Mich. (Gator WC)
7. Zach Rey, Hopatcong, N.J. (Lehigh Valley AC)
8. Ryan Flores, Clovis, Calif.
9. Ryan Tomei, Pittsburgh, Pa. (Pittsburgh WC)
10. Dustin Porter, Burton, Ohio (Unattached)



Untitled Document
   
© Copyright 2000-2014 USA Wrestling, All rights reserved.
Contents of this site may not used without the expressed written consent of USA Wrestling.