Download our Mobile App                  

  Search The Site
Top News Stories...
TheMat.com moving to USOC website platform with new look and functionality

This week, TheMat.com will move to the USOC platform, with a new look, new functionality, but with the same favorite features....

Terry Shockley named Chairman of the Board of Governors of the National Wrestling Hall of Fame

Shockley will succeed long-time chairman Jim Keen. Sr. as Chairman of the Board....

Iowa's Tony Ramos determined to finish career with NCAA title

The Hawkeye senior will battle Virginia Tech's Devin Carter in the NWCA All-Star Classic on Saturday....

NCAA announces finalist cities for its championships for 2014-18, including wrestling at all levels

Cleveland, Kansas City, Louisville, New York City, Oklahoma City, Pittsburgh, Philadelphia & St. Louis are Div. I finalists. Div. II and III finalists also announced....

Basford Division II Rankings


Date Ranked:12/28/2011
Ranked By Basford Rankings


Basford Division II National Rankings
Team Rankings:

1. Nebraska-Kearney
2. Upper Iowa
3. St Cloud State
4. Newberry
5. Grand Canyon
6. Augustana
7. Wisconsin-Parkside
8. Ashland
9. Findlay
10. Pitt-Johnstown
11. Central Oklahoma
12. Mercyhurst
13. Fort Hays State
14. Adams State
15. Limestone
16. West Liberty
17. North Carolina-Pembroke
18. Minnesota State-Mankato
19. King
20. Maryville
21. Mary
22. Colorado State-Pueblo
23. Northern State
24. Colorado Mesa
25. Chadron State

Individual Rankings:
125
1. Ben Sergant, So. Findlay
2. Kyle Pedretti, Sr. Upper Iowa
3. Cory Ulmer, Sr. Minnesota State-Moorhead
4. Kyle McCrite, Jr. Grand Canyon
5. Connor McDonald, Sr. Newberry
6. Brandon Davis, Sr. Ashland
7. Kenny Trumbetta, Sr. Seton Hill
8. Nick Mamalis, Jr. Colorado State-Pueblo
* TJ North, Fr. Augustana
* Jerry Huff, So. Adams State
* Tyler Erdman, Jr. Shippensburg
* Josh Kieffer, Fr. Indianapolis

133
1. Trevor Franklin, Jr. Upper Iowa
2. Jason Jeremiason, Jr. Augustana
3. Ryan Link, So. Pitt-Johnstown
4. Drew Lexvold, Fr. Minnesota State-Mankato
5. Ryan Fillingame, So. Adams State
6. Mike Magaha, Jr. Limestone
7. Jesse Hillhouse, Jr. Colorado State-Pueblo
8. Trison Graham, So. Central Oklahoma
* Matt Oliver, Sr. Newberry
* Evan Yenolevich, Jr. Kutztown
* Kody Young, Fr. Mercyhurst
* Dan Mandara, Sr. Ashland

141
1. Dalton Jensen, Sr. Nebraska-Kearney
2. Jack Bachman, So. Pitt Johnstown
3. Nick Wykoff, Jr. West Liberty
4. Trevor Johnson, So. Mary
5. Dan Genetin, Jr. Ashland
6. Tywan Claxton, Fr. King
7. Mitch Arnold, Jr. Newman
8. BJ Young, So. Newberry
* Adam Hluschak, Sr. East Stroudsburg
* Conrad Snell, Jr. San Francisco State
* Josh Myers, So. Ouachita Baptist
* Nick Viterisi, Jr. Central Missouri

149
1. Nate Herda, Jr. Augustana
2. Raufeon Stots, Jr. Nebraska-Kearney
3. Mitchell Means, So. Fort Hays State
4. Jacob D. Horn, Sr. St Cloud State
5. Ethan Swope, Sr. Gannon
6. Nathan Link, Jr. Pitt Johnstown
7. Bobby Ward, So. Grand Canyon
8. Marc Hoff, Sr. Ashland
* Ryan Maus, So. Truman State
* Art Hobley, Fr. West Liberty
* Jesse Westphal, Jr. Minnesota State-Mankato
* Jordan Rinken, Fr. Upper Iowa

157
1. Dillon Berra, Jr. Wisconsin Parkside
2. TJ Hepburn, Sr. Nebraska-Kearney
3. Jordan Shields, Jr. Mercyhurst
4. Teddy Bristol, Sr. Grand Canyon
5. Cory Dauphin, So. Central Oklahoma
6. Marcus Edgington, Sr. Augustana
7. Winston Robbins, Sr. Upper Iowa
8. Brendon Parker-Risk, Sr. UNC-Pembroke
* Taylor Knapp, So. Newberry
* Jeremy Bommorito, Jr. Limestone
* Jarrod Shaw, Sr. West Liberty
* Derek Koehn, So. Fort Hays State

165
1. Tad Merritt, Sr. St. Cloud State
2. Joey Wilson, Sr. Nebraska-Kearney
3. Michael Williams, Jr. UNC-Pembroke
4. Josh Shields, Sr. Mercyhurst
5. Brett Rosedale, Sr. Maryville
6. Sean Byrnes, Sr. Newberry
7. Jake Begin, So. Southwest Minnesota State
8. Dylan Granard, So. Colorado Mesa
* Mason True, Jr. Findlay
* Jordan Larsen, Sr. Colorado Mines
* Isaiah Jimenez, So. San Francisco State
* Ronnie Tetrault, Sr. American International

174
1. Luke Rynish, Sr. Wisconsin Parkside
2. Victor Carazo, Sr. Grand Canyon
3. Michael Lybarger, Sr. Findlay
4. Shamus O’Grady, Jr. St. Cloud State
5. Carl Serck, Sr. Augustana
6. Travis Sheehy, Jr. Newberry
7. Mark Fiala, So. Nebraska-Kearney
8. Kelly Henderson, Jr. Central Oklahoma
* Zak Slotten, So. Colorado-Mesa
* Wade Gobin, Jr. Upper Iowa
* Luke Etter, Fr. Shippensburg
* Jarrod Purvis, Jr. Adams State

184
1. Mitch Schultz, Jr. Upper Iowa
2. Derek Skala, Sr. St Cloud State
3. Walker Clarke, Jr. Fort Hays
4. Ross Brunkhardt. Jr. Nebraska-Kearney
5. Mitch Brown, Sr. Newberry
6. Matt Gille, Jr. Wisconsin Parkside
7. Jordan Debus, So. Chadron State
8. Tanner Keck, Jr. Central Oklahoma
* Brady Anderson, Jr. Mary
* Adam Walters, So. Findlay
* Brandon Tressler, Jr. King
* Adam Carey, Sr. Colorado State-Pueblo

197
1. Carl Broghammer, So. Upper Iowa
2. Dan Scanlin, Sr. Limestone
3. Luke McPeek, Sr. Adams State
4. Frank Morgan, Sr. King
5. Matt Baker, Jr. Maryville
6. Pat Mahan, Jr. Minnesota State-Mankato
7. Celic Bell, Sr. Grand Canyon
8. Ed Ebewo, Sr. East Stroudsburg
* Shane Nolan, Sr. North Carolina-Pembroke
* Zach Anderson, Sr. Newberry
* Jarrett Edison, Sr. Central Oklahoma
* Chris Leak, Jr. Chadron State

285
1. Jacob Kahnke, Jr. St. Cloud State
2. Matt Meuleners, Jr. Northern State
3. Jacob Southwick, Sr. Ashland
4. Zach Rosol, Sr. Upper Iowa
5. Jordan Johnson, Sr. Grand Canyon
6. Kevin Barrett, Fr. Nebraska-Kearney
7. Jake Elkins, Sr. Newberry
8. JD Ramsey, Jr. West Liberty
* Fred Hale, Sr. Mercyhurst
* Justin Glenn, Jr. Fort Hays
* Cody Dauphin, So. Central Oklahoma
* Cody Beck, Jr. Central Missouri



Untitled Document
   
© Copyright 2000-2014 USA Wrestling, All rights reserved.
Contents of this site may not used without the expressed written consent of USA Wrestling.