Download our Mobile App                  

  Search The Site
Top News Stories...
TheMat.com moving to USOC website platform with new look and functionality

This week, TheMat.com will move to the USOC platform, with a new look, new functionality, but with the same favorite features....

Terry Shockley named Chairman of the Board of Governors of the National Wrestling Hall of Fame

Shockley will succeed long-time chairman Jim Keen. Sr. as Chairman of the Board....

Iowa's Tony Ramos determined to finish career with NCAA title

The Hawkeye senior will battle Virginia Tech's Devin Carter in the NWCA All-Star Classic on Saturday....

NCAA announces finalist cities for its championships for 2014-18, including wrestling at all levels

Cleveland, Kansas City, Louisville, New York City, Oklahoma City, Pittsburgh, Philadelphia & St. Louis are Div. I finalists. Div. II and III finalists also announced....

TheMat.com U.S. Senior Freestyle Rankings


Date Ranked:06/12/2013
Ranked By


TheMat.com U.S. Senior Freestyle Rankings

55 kg/121 lbs.
TheMat.com U.S. Senior Freestyle Rankings

55 kg/121 lbs.
1. Obe Blanc, Stillwater, Okla. (Titan Mercury WC/Cowboy RTC)
2. Sam Hazewinkel, Norman, Okla. (Sunkist Kids)
3. Frank Perrelli, Ithaca, N.Y. (New York AC/Finger Lakes WC)
4. Brandon Precin, Evanston, Ill. (New York AC)
5. Angel Escobedo, Columbus, Ohio (New York AC/Titan Mercury WC/Ohio RTC)
6. Mark McKnight, State College, Pa. (Nittany Lion WC)
7. Nico Megaludis, Murrysville, Pa. (Nittany Lion WC)
8. Ben Kjar, Orem, Utah (Titan Mercury WC)
9. Zach Sanders, Minneapolis, Minn. (Minnesota Storm)
10. Steve Mytych, Coplay, Pa. (Lehigh Valley AC)

60 kg/132 lbs.
1. Reece Humphrey, Columbus, Ohio (New York AC/Titan Mercury WC/Ohio RTC)
2. Coleman Scott, Stillwater, Okla. (Titan Mercury WC/Cowboy RTC)
3. Tyler Graff, Loveland, Colo. (New York AC)
4. Jimmy Kennedy, Ann Arbor, Mich. (New York AC/Cliff Keen WC)
5. Logan Stieber, Monroeville, Ohio (New York AC/Ohio RTC)
6. Alan Waters, Kansas City, Mo. (Sunkist Kids/Missouri RTC)
7. Danny Mitcheff, Cornwall, N.Y. (West Point WC)
8. Devin Carter, Blacksburg, Va. (NRV Mat Club)
9. Andrew Hochstrasser, Boise, Idaho (Titan Mercury WC)
10. Cashe Quiroga, Indianapolis, Ind. (Midwest RTC)

66 kg/145.5 lbs.
1. Kellen Russell, Ann Arbor, Mich. (New York AC/Cliff Keen WC)
2. Jordan Oliver, Stillwater, Okla. (Titan Mercury WC/Cowboy RTC)
3. Brent Metcalf, Iowa City, Iowa (New York AC/Titan Mercury WC)
4. Adam Hall, New York, N.Y. (Titan Mercury WC)
5. Chase Pami, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids/OTC)
6. Phillip Simpson, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army/OTC)
7. James Green, Willingboro, N.J. (Nebraska Wrestling Training Center)
8. Kyle Borshoff, Washington, D.C. (DCAC)
9. Jason Chamberlain, Boise, Idaho (Titan Mercury WC)
10. Kevin LeValley, Minneapolis, Minn. (Minnesota Storm)

74 kg/163 lbs.
1. Jordan Burroughs, Lincoln, Neb. (Sunkist Kids/Nebraska Wrestling Training Center)
2. Andrew Howe, Cedar Lake, Ind. (New York AC)
3. David Taylor, St. Paris, Ohio (Nittany Lion WC)
4. Kyle Dake, Ithaca, N.Y. (Titan Mercury WC/Finger Lakes WC)
5. Nick Marable, Columbia, Mo. (Sunkist Kids/Missouri RTC)
6. Ryan Morningstar, Iowa City, Iowa (Hawkeye WC)
7. Colt Sponseller, Glenmont, Ohio (New York AC)
8. Trent Paulson, Ames, Iowa (Sunkist Kids/Cyclone WC)
9. Moza Fay, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army/OTC)
10. Dan Vallimont, Long Beach, N.Y. (Blue and Gold WC)

84 kg/185 lbs.
1. Keith Gavin, Columbus, Ohio (Titan Mercury WC/Ohio RTC)
2. Clayton Foster, Laramie, Wyo. (Cowboy WC/GRIT Athletics)
3. Jon Reader, Ames, Iowa (Sunkist Kids/Cyclone WC)
4. Ed Ruth, Harrisburg, Pa. (Nittany Lion WC)
5. Phil Keddy, Iowa City, Iowa (Titan Mercury WC/Hawkeye WC)
6. Austin Trotman, Boone, N.C. (Titan Mercury WC)
7. Cam Simaz, Ithaca, N.Y. (Finger Lakes WC)
8. Enock Francois, New Windsor, N.Y. (West Point WC)
9. Max Askren, Hartland, Wis. (New York AC/Titan Mercury WC)
10. Logan Storley, Roslyn, S.D. (Minnesota Storm)

96 kg/211.5 lbs.
1. J.D. Bergman, Columbus, Ohio (New York AC/Titan Mercury WC/Ohio RTC)
2. Chris Pendleton, Laramie, Wyo. (Titan Mercury WC)
3. Wynn Michalak, Champaign, Ill. (Titan Mercury WC/Illinois RTC)
4. Brandon Halsey, Oceanside, Calif. (Sunkist Kids)
5. Les Sigman, State College, Pa. (Nittany Lion WC)
6. Trevor Brandvold, Madison, Wis. (New York AC)
7. David Zabriskie, Bethlehem, Pa. (Lehigh Valley AC)
8. Dustin Kilgore, Berea, Ohio (Sunkist Kids/OTC)
9. Kyle Cerminara, Lewiston, N.Y. (NYSS)
10. Deron Winn, Ames, Iowa (Cyclone WC)

120 kg/264.5 lbs.
1. Dom Bradley, Blue Springs, Mo. (Sunkist Kids)
2. Tervel Dlagnev, Columbus, Ohio (Sunkist Kids/Ohio RTC)
3. Tyrell Fortune, Portland, Ore. (Titan Mercury WC)
4. Zach Rey, Hopatcong, N.J. (Lehigh Valley AC)
5. Matt Meuleners, Norwood-Young America, Minn. (Titan Mercury WC)
6. Tony Nelson, Cambridge, Minn. (Minnesota Storm)
7. Kyle Massey, Ann Arbor, Mich. (New York AC/Cliff Keen WC)
8. Jarod Trice, Mount Pleasant, Mich. (New York AC)
9. Nick Gwiazdowski, Delanson, N.Y. (New York AC)
10. Billy Smith, Wantage, N.J. (Clarkstown Brown & Gold WC)
11. Jeremy Johnson, North Royalton, Ohio (Bobcat WC)



Untitled Document
   
© Copyright 2000-2014 USA Wrestling, All rights reserved.
Contents of this site may not used without the expressed written consent of USA Wrestling.