Download our Mobile App                  

  Search The Site
Top News Stories...
TheMat.com moving to USOC website platform with new look and functionality

This week, TheMat.com will move to the USOC platform, with a new look, new functionality, but with the same favorite features....

Terry Shockley named Chairman of the Board of Governors of the National Wrestling Hall of Fame

Shockley will succeed long-time chairman Jim Keen. Sr. as Chairman of the Board....

Iowa's Tony Ramos determined to finish career with NCAA title

The Hawkeye senior will battle Virginia Tech's Devin Carter in the NWCA All-Star Classic on Saturday....

NCAA announces finalist cities for its championships for 2014-18, including wrestling at all levels

Cleveland, Kansas City, Louisville, New York City, Oklahoma City, Pittsburgh, Philadelphia & St. Louis are Div. I finalists. Div. II and III finalists also announced....

NJCAA Junior College Individual Rankings


Date Ranked:01/21/2002
Ranked By Mark Ostrander


WT. 125
1 Andrew Bradbury, Harper
2 Nick Voss, Waldorf
3 Stacy Menefee, Niagara
4 Kevin Artis, Neosho
5 Josh Collins, Lincoln
6 Justin McClintock, ICCC


WT. 133
1 Ozzie Saxon, North Idaho
2 Mike Welch, Williamson Trade
3 Josh Geary, Glouchester
4 Mike Trotta, Nassau
5 Pat Garcia, W. Wyoming
6 Jafari Vanier, ICCC

WT. 141
1 Bogdan Ciufulescu, Neosho
2 Matt Murry, Colby
3 Paul Collum, ICCC
4 Ryan Mauer, Nassau
5 Nick Holt, North Idaho
6 Joe Johnson, Harper

WT. 149
1 Patrick Williams, Neosho
2 Bart Mehlert, Ellsworth
3 Loren Hutchins, NW Wyoming
4 Jacob Amann, Labette
5 Alex Hernandez, Harper
6 Jason Layton, Nassau

WT. 157
1 Israel Martinez, North Idaho
2 B.J. Wright, Ricks
3 Nick Rausenberger, Nassua
4 Chris Stith, Neosho
5 Joey Bracamonte, Lassen
6 Tim Springs, ICCC

WT. 165
1 J.J. Holmes, Neosho
2 David Hilliard, Lassen
3 Tyson Springer, North Idaho
4 Bryan Coudin, Minnesota West
5 Jake Wright, Ricks
6 Trevor Murray, NW Wyoming

WT. 174
1 Andy Olson, Highline
2 James Terry, Pima
3 Kenyatta Carter, ICCC
4 Shawn Swift, Nassau
5 Aaron Meister, Labette
6 Brian Brittingham, Gloucester

WT. 184
1 Josh Birt, North Idaho
2 Willie Parks, ICCC
3 Jason Reicks, Ellsworth
4 Brett Bolinger, Labette
5 Josh Janevesk, Ridgewater
6 Steve Babcock, Ricks

WT. 197
1 Dan Lungu, Neosho
2 Lukas Pohlmeier, Ridgewater
3 Trevor Smith, Highline
4 Danny Dejesus, Middlesex
5 Jalon Crowley, Labette
6 Mike Walden, Muskegon

HWT.
1 Layne Stewart, N.W. Wyoming
2 Dean Taylor, Neosho
3 Cain Velasquez, ICCC
4 Camello Marrero, Gloucester
5 Erik Jones, Ellsworth
6 Chad Charbonneau, North Idaho



Untitled Document
   
© Copyright 2000-2014 USA Wrestling, All rights reserved.
Contents of this site may not used without the expressed written consent of USA Wrestling.