Download our Mobile App                  

  Search The Site
Top News Stories...
TheMat.com moving to USOC website platform with new look and functionality

This week, TheMat.com will move to the USOC platform, with a new look, new functionality, but with the same favorite features....

Terry Shockley named Chairman of the Board of Governors of the National Wrestling Hall of Fame

Shockley will succeed long-time chairman Jim Keen. Sr. as Chairman of the Board....

Iowa's Tony Ramos determined to finish career with NCAA title

The Hawkeye senior will battle Virginia Tech's Devin Carter in the NWCA All-Star Classic on Saturday....

NCAA announces finalist cities for its championships for 2014-18, including wrestling at all levels

Cleveland, Kansas City, Louisville, New York City, Oklahoma City, Pittsburgh, Philadelphia & St. Louis are Div. I finalists. Div. II and III finalists also announced....

NJCAA Individual Rankings


Date Ranked:02/25/2003
Ranked By NJCAA Coaches


125
1. Nick Vogt (Meramec)
2. Brett Allgood (Iowa Central)
3. Josh Collins (Lincoln)
4. Kendall Horrocks (Northwest Wyoming)
5. Hector Mendez (Neosho)
6. David Dyke (Colby)
7. Cody Staton (Lassen)
8. Jake Leino (Yakima Valley)

133
1. Erkin Tadzimetor (Colby)
2. Paul Collum (Iowa Central)
3. Chad Willard (Neosho)
4. Tyshawn Scarlett (Nassau)
5. Justin Pearch (North Idaho)
6. Eugene Black (Kennedy King)
7. Leo Martinez (Pima)
8. P.J. Ryan (Gloucester)

141
1. Chris Nedens (North Idaho)
2. Chris Deluca (Nassau)
3. Mikel Delk (Labette)
4. Brian Miller (Colby)
5. Eric Sabot (Northwest Wyoming)
6. Bill Morello (Niagara)
7. Kevin Artis (Neosho)
8. Sean Bolen (Clackamas)

149
1. Keri Stanley (North Idaho)
2. Luke Salazar (Northwest Wyoming)
3. O.T. Johnson (Colby)
4. Aurel Ciufulescu (Neosho)
5. Alex Hernandez (Harper)
6. Glen Shaw (Lassen)
7. Derek Ostrowski (Niagara)
8. Ray Kizzee (Iowa Central)

157
1. Muzaffar Abdurakhmanov (Colby)
2. Stryder Davis (North Idaho)
3. Mike Rio (Harper)
4. Steve Sommer (Iowa Central)
5. Dustin Blivens (Ellsworth)
6. Dan Chase (Alfred State)
7. Danon Anderson (Ridgewater)
8. Mike Fisher (Clackamas)

165
1. Adam Benton (Ellsworth)
2. Carlos Patrick (Nassau)
3. Shawn Riley (Lassen)
4. Hurshid Haldarov (Colby)
5. Omar Ortiz (Muskegon)
6. Ricky Ties (Rochester)
7. John Zamora (North Idaho)
8. Wille Dale (Waubonsee)

174
1. Shawn Swift (Nassau)
2. Alibek Pardalkulov (Colby)
3. Tyson Springer (North Idaho)
4. Aaron Meister (Labette)
5. Travis Birhandzle (Ridgewater)
6. Eric Wiseman (Niagara)
7. Ryan Luna (Meramec)
8. Lamar Fenner (Lincoln)

184
1. Mike Massenzio (Bergen)
2. C.B. Dalloway (Colby)
3. Anthony Johnson (Lassen)
4. Blair Alderman (Neosho)
5. Danny Sanders (Neosho)
6. Corey Feltman (Ridgewater)
7. Austin Kitt (Nassau)
8. Ryan Feltz (Niagara)

197
1. Josh Janousek (Ridgewater)
2. Chris Weidman (Nassau)
3. Pat Bennet (SUNY-Morrisville)
4. Bridger Sacher (Clackamas)
5. Tucker Downey (North Idaho)
6. Nick Hiller (Ellsworth)
7. Golden Smith (Neosho)
8. Joe Tulip (Muskegon)

285
1. Tyler Rhodes (Northwest Wyoming)
2. Dathon Miller (Lassen)
3. Israel Silva (North Idaho)
4 Anthony Chamorro (Tompkins Cortland)
5. Danny Perez (Harper)
6. Matt Burkholder (Stevens Tech)
7. Mike Readman (Ridgewater)
8. Chris McDonald (Waldorf)



Untitled Document
   
© Copyright 2000-2014 USA Wrestling, All rights reserved.
Contents of this site may not used without the expressed written consent of USA Wrestling.