Download our Mobile App                  

  Search The Site
Top News Stories...
TheMat.com moving to USOC website platform with new look and functionality

This week, TheMat.com will move to the USOC platform, with a new look, new functionality, but with the same favorite features....

Terry Shockley named Chairman of the Board of Governors of the National Wrestling Hall of Fame

Shockley will succeed long-time chairman Jim Keen. Sr. as Chairman of the Board....

Iowa's Tony Ramos determined to finish career with NCAA title

The Hawkeye senior will battle Virginia Tech's Devin Carter in the NWCA All-Star Classic on Saturday....

NCAA announces finalist cities for its championships for 2014-18, including wrestling at all levels

Cleveland, Kansas City, Louisville, New York City, Oklahoma City, Pittsburgh, Philadelphia & St. Louis are Div. I finalists. Div. II and III finalists also announced....

TheMat.com U.S. Senior Greco-Roman Rankings


Date Ranked:05/05/2003
Ranked By TheMat.com


55 KG/121 LBS.
1. Brandon Paulson, Anoka, Minn. (Minnesota Storm)
2. Lindsey Durlacher, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
3. Duaine Martin, Quantico, Va. (U.S. Marine Corps)
4. Sam Hazewinkel, Pensacola, Fla. (Gator WC)
5. Michel Santos, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
6. Joe Espinoza, Marquette, Mich. (USOEC/Gator WC)
7. Neal Rodak, San Diego, Calif. (U.S. Navy)
8. Chris Conner, Quantico, Va. (U.S. Marines)
9. Jeff Cervone, Colorado Springs, Colo. (U.S. Air Force)
10. Anthony Gibbons, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)

60 KG/132 LBS.
1. James Gruenwald, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
2. Glenn Nieradka, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
3. Dennis Hall, Plover, Wis. (Sunkist Kids)
4. Joe Warren, Grand Rapids, Mich., (New York AC)
5. Jacob Hey, Colorado Springs, Colo., (U.S. Air Force)
6. Willie Madison, Marquette, Mich. (USOEC/Gator WC)
7. Marco Lara, Tanstaa, Fla. (Tanstaa)
8. Nathan Piasecki, Marquette, Mich. (USOEC/Gator WC)
9. Mervin Ford, Marquette, Mich. (USOEC/Gator WC)
10. Casey Lawson, Marquette, Mich. (USOEC)

66 KG/145.5 LBS.
1. Kevin Bracken, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
2. James Shillow, Fredricksburg, Va. (U.S. Marine Corps)
3. Marcel Cooper, Quantico, Va. (U.S. Marine Corps)
4. Mike Ellsworth, Colorado Springs, Colo. (Michigan WC)
5. Keith Wilson, Colorado Springs, Colo. (Gator WC)
6. Steven Woods, Colorado Springs, Colo. (U.S. Air Force)
7. Harry Lester, Marquette, Mich. (USOEC/Sunkist Kids)
8. Glenn Garrison, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
9. Oscar Wood, Fort Carson, Colo. (U.S. Army)
10. Cory Posey, Colorado Springs, Colo. (New York AC)

74 KG/163 LBS.
1. T.C. Dantzler, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
2. Keith Sieracki, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
3. Darryl Christian, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
4. Brandon McNab, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
5. Keith Barkers, Quantico, Va. (U.S. Marines)
6. Heath Sims, Huntington Beach, Calif. (Dave Schultz WC)
7. Tom Ciezki, Evanston, Ill. (Wildcat WC)
8. Brian Van Hoven, Quantico, Va. (U.S. Marines)
9. Ken Cook, Ames, Iowa (Cyclone WC)
10. Josh Henson, Philadelphia, Pa. (Dave Schultz WC)

84 KG/185 LBS.
1. Ethan Bosch, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
2. Aaron Sieracki, Colorado Springs, Colo. (U.S. Air Force)
3. Brad Vering, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
4. Jake Clark, Quantico, Va. (U.S. Marine Corps)
5. Kenny Owens, Quanitco, Va. (U.S. Marine Corps)
6. Quincey Clark, Davis, Calif. (Minnesota Storm)
7. Justin Millard, Marquette, Mich. (USOEC/New York AC)
8. Carl Fronhofer, Salem, N.Y. (PWC)
9. Matt Lindland, Oregon City, Ore. (Sunkist Kids)
10. Joey Clark, Quantico, Va. (U.S. Marines)

96 KG/211.75 LBS.
1. Garrett Lowney, Appleton, Wis. (Minnesota Storm)
2. Justin Ruiz, Taylorsville, Utah, (Dave Schultz WC)
3. Phillip Johnston, Colorado Springs, Colo. (U.S. Air Force)
4. Dan Hicks, Quantico, Va. (U.S. Marine Corps)
5. Deon Hicks, Quantico, Va. (U.S. Marine Corps)
6. Ross Thatcher, State College, Pa. (New York AC)
7. Jason Loukides, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
8. Adam Wheeler, San Diego, Calif. (U.S. Navy)
9. R.C. Johnson, Minneapolis, Minn. (Minnesota Storm)
10. Frank Workman, Quantico, Va. (U.S. Marines)

120 KG/264.5 LBS.
1. Dremiel Byers, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
2. Rulon Gardner, Cascade, Colo. (Sunkist Kids)
3. Corey Farkas, Colorado Springs, Colo. (U.S. Air Force)
4. Matt Lamb, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
5. Billy Pierce, Minneapolis, Minn.(Minnesota Storm)
6. Joshua Etu, Charlottesville, Va. (New York AC)
7. LeRoy Gardner III, Robinsdale, Minn. (Minnesota Storm)
8. Paul Devlin, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
9. Andy Bowlby, Corvallis, Ore. (Orange Crush)
10. Tyrone Davis, Hempstead, N.Y. (St. Anthony’s)

Copyright 2002 by USA Wrestling and TheMat.com

Media outlets may reproduce these rankings only if they identify them as TheMat.com U.S. Senior Greco-Roman rankings



Untitled Document
   
© Copyright 2000-2014 USA Wrestling, All rights reserved.
Contents of this site may not used without the expressed written consent of USA Wrestling.