Download our Mobile App                  

  Search The Site
Top News Stories...
TheMat.com moving to USOC website platform with new look and functionality

This week, TheMat.com will move to the USOC platform, with a new look, new functionality, but with the same favorite features....

Terry Shockley named Chairman of the Board of Governors of the National Wrestling Hall of Fame

Shockley will succeed long-time chairman Jim Keen. Sr. as Chairman of the Board....

Iowa's Tony Ramos determined to finish career with NCAA title

The Hawkeye senior will battle Virginia Tech's Devin Carter in the NWCA All-Star Classic on Saturday....

NCAA announces finalist cities for its championships for 2014-18, including wrestling at all levels

Cleveland, Kansas City, Louisville, New York City, Oklahoma City, Pittsburgh, Philadelphia & St. Louis are Div. I finalists. Div. II and III finalists also announced....

NJCAA Rankings


Date Ranked:11/18/2003
Ranked By Richard Fergola


DIVISION I
1. Northwest Wyoming
2. Iowa Central
3. North Idaho
4. Lassen
5. Labette
6. Neosho County
7. Colby
8. St. Louis Meremac
9. Ellsworth
10. Western Wyoming

DIVISION III
1. Nassau
2. Ridgewater
3. Harper
4. Bergen
5. Thaddeus Stevens
6. Gloucester
7. Rochester
8. Middlesex
9. Dakota County
10. SUNY Morrisville


INDIVIDUAL RANKINGS
125
1. Jake Leino, Yakima Valley
2. Adam Buzek, Iowa Central
3. Adam Vogt, Meremac
4. Walter Sosnowski, Nassau
5. Burke Barnes, North Idaho
6. Ronnie Smith, Neosho
6. Seth Wright, NW Wyoming
6. Earl Jones, Labette

133
1. Jose Martinez, Waubonsee
2. Mario Galanakis, Ellsworth
3. Hector Mendez, Iowa Central
4. James Rollins, Gloucester
5. Emery McReynolds, Labette
6. Charles Lloyd, Lassen

141
1. Eric Sabot, NW Wyoming
2. Chris Ravenna, Lincoln
3. Colby Heppler, Iowa Central
4. LaShawn Lewis, Nassau
5. Jacob Wadley, Meremac
6. L.J. Ladley, Stevens Tech

149
1. Mark Dickman, Meremac
2. Luke Salazar, NW Wyoming
3. Chris Deluca, Nassau
4. Mitchell Bunne, Rochester
5. Mikel Delk, Labette
6. Jason Leavitt, Neosho
6. Zach Flake, Lassen

157
1. Mike Rio, Harper
2. Jason Barnett, Iowa Central
3. Kole Tolliver, North Idaho
4. Jayson Layton, Nassau
5. Cort Peterson, NW Wyoming
6. Eric Luedke, Colby

165
1. Muzaffor Abdurakhmanov, Colby
2. Carlos Patrick, Nassau
3. Adam Benton, Ellsworth
4. Curt Zinell, Iowa Central
5. Jake Wright, NW Wyoming
5. Nick Larsen, Western Wyoming

174
1. Travis Birhanzel, Ridgewater
2. Brandon Kauffman, Thaddeus Stevens
3. Greg Lawrence, Nassau
4. Dan Gordan, Southwestern Oregon
5. Vin Salek, Iowa Central
6. Joey Gorczynski, Labette

184
1. C.B. Dollaway, Colby
2. Mike Massenzio, Bergen
3. Anthony Johnson, Lassen
4. Blair Alderman, North Idaho
5. Corey Feltman, Ridgewater
6. Jasper Lockett, Neosho

197
1. Willie Parks, Iowa Central
2. James Williams, Labette
3. Chris Weidman, Nassau
4. Robert Roszkiewicz, NW Wyoming
5. Bridger Sacher, Clackamas
6. Colt Hamilton, Western Wyoming

285
1. Tyler Rhodes, NW Wyoming
2. Isreal Silva, North Idaho
3. John Fager, Western Wyoming
4. Matt Burkholder, Thaddeus Stevens
5. Jon Andriac, Nassau
6. Joe Brewer, Ellsworth



Untitled Document
   
© Copyright 2000-2014 USA Wrestling, All rights reserved.
Contents of this site may not used without the expressed written consent of USA Wrestling.