Download our Mobile App                  

  Search The Site
Top News Stories...
TheMat.com moving to USOC website platform with new look and functionality

This week, TheMat.com will move to the USOC platform, with a new look, new functionality, but with the same favorite features....

Terry Shockley named Chairman of the Board of Governors of the National Wrestling Hall of Fame

Shockley will succeed long-time chairman Jim Keen. Sr. as Chairman of the Board....

Iowa's Tony Ramos determined to finish career with NCAA title

The Hawkeye senior will battle Virginia Tech's Devin Carter in the NWCA All-Star Classic on Saturday....

NCAA announces finalist cities for its championships for 2014-18, including wrestling at all levels

Cleveland, Kansas City, Louisville, New York City, Oklahoma City, Pittsburgh, Philadelphia & St. Louis are Div. I finalists. Div. II and III finalists also announced....

NJCAA Rankings


Date Ranked:12/15/2003
Ranked By Richard Fergloa


DIVISION I
1. Northwest Wyoming
2. Iowa Central
3. Lassen
4. North Idaho
5. Labette
6. Neosho County
7. Colby
8. Ellsworth
9. St. Louis-Meramec
10. Western Wyoming

DIVISION III
1. Nassau
2. Ridgewater
3. Harper
4. Bergen
5. Gloucester
6. Rochester
7. Thaddeus Stevens
8. Williamson Trade School
9. Middlesex
10. SUNY-Morrisville


INDIVIDUAL RANKINGS
125
1. Seth Wright, Northwest Wyoming
2. Ronnie Smith, Neosho
3. Earl Jones, Labette
4. Adam Buzek, Iowa Central
5. Burke Barnes, North Idaho
6. Josh Sampo, Southwest Oregon

133
1. Mario Galanakis, Ellsworth
2. Charles Lloyd, Lassen
3. Hector Mendez, Iowa Central
4. James Rollins, Gloucester
5. Pat Sharp, Northwest Wyoming
6. Jose Martinez, Waubonsee

141
1. Eric Sabot, Northwest Wyoming
2. Topher Ewing, Iowa Central
3. Mike Welch, Williamson Trade
4. Wilmar Esteban, Muskegon
5. Chris Ravenna, Lincoln
6. Chad Isacson, Harper

149
1. Mark Dickman, St. Louis-Meramec
2. Luke Salazar, Northwest Wyoming
3. Chris Deluca, Nassau
4. Damien Switlik, Ellsworth
5. Jason Leavitt, Neosho
6. Mikel Delk, Labette

157
1. Mike Rio, Harper
2. Curt Zinell, Iowa Central
3. Cort Peterson, Northwest Wyoming
4. Eric Luedke, Colby
5. Billy Johnson, Muskegon
6. Joe Casey, Southwest Oregon

165
1. Muzaffor Abdurakhmanov, Colby
2. Carlos Patrick, Nassau
3. Kade Katuria, Northwest Wyoming
4. Nick Larsen, Western Wyoming
5. Nick Ammerman, Southwest Oregon
6. John Ferens, Iowa Central

174
1. Anthony Johnson, Lassen
2. Travis Birhanzel, Ridgewater
3. Brandon Kauffman, Thaddeus Stevens
4. Greg Lawrence, Nassau
5. Joey Gorczynski, Labette
6. Vin Salek, Iowa Central

184
1. C.B. Dollaway, Colby
2. Mike Massenzio, Bergen
3. Blair Alderman, North Idaho
4. Hubert Roszkiewicz, Northwest Wyoming
5. Corey Feltman, Ridgewater
6. Jasper Lockett, Neosho

197
1. James Williams, Labette
2. Chris Weidman, Nassau
3. Robert Roszkiewicz, Northwest Wyoming
4. Bridger Sacher, Clackamas
5. Colt Hamilton, Western Wyoming
6. John Plato, North Idaho

285
1. Tyler Rhodes, Northwest Wyoming
2. Isreal Silva, North Idaho
3. John Fager, Western Wyoming
4. Matt Burkholder, Thaddeus Stevens
5. Joe Brewer, Ellsworth
6. Jon Andriac, Nassau



Untitled Document
   
© Copyright 2000-2014 USA Wrestling, All rights reserved.
Contents of this site may not used without the expressed written consent of USA Wrestling.