Download our Mobile App                  

  Search The Site
Top News Stories...
TheMat.com moving to USOC website platform with new look and functionality

This week, TheMat.com will move to the USOC platform, with a new look, new functionality, but with the same favorite features....

Terry Shockley named Chairman of the Board of Governors of the National Wrestling Hall of Fame

Shockley will succeed long-time chairman Jim Keen. Sr. as Chairman of the Board....

Iowa's Tony Ramos determined to finish career with NCAA title

The Hawkeye senior will battle Virginia Tech's Devin Carter in the NWCA All-Star Classic on Saturday....

NCAA announces finalist cities for its championships for 2014-18, including wrestling at all levels

Cleveland, Kansas City, Louisville, New York City, Oklahoma City, Pittsburgh, Philadelphia & St. Louis are Div. I finalists. Div. II and III finalists also announced....

TheMat.com U.S. Senior Greco-Roman rankings


Date Ranked:05/11/2006
Ranked By TheMat.com


55 KG/121 LBS.
1. Lindsey Durlacher, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
2. Spenser Mango, Flourissant, Mo. (USOEC/Gator WC)
3. Sam Hazewinkel, Pensacola, Fla. (Gator WC)
4. Jermaine Hodge, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
5. Neal Rodak, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
6. Josh Habeck, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
7. Anthony Brooker, Santa Barbara, Calif. (U.S. Air Force)
8. Jared Moreland, Colorado Springs, Colo. (U.S. Air Force)
9. Eric Albarracin, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
10. Terry Allison, Pinson, Ala. (USOEC)

60 KG/132 LBS.
1.Joe Warren, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
2. Jeremiah Davis, El Cajon, Calif. (USOEC/Sunkist Kids)
3. Joe Betterman, Chicago, Ill. (USOEC/New York AC)
4. Marco Lara, Long Beach, Calif. (USOEC/New York AC)
5. Kerry Regner, Darlington, Pa. (USOEC/Angry Fish)
6. James Johnson, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
7. Jeremy McLean, Quantico, Va. (U.S. Marine Corps)
8. Chaz Tillman, Howell, Mich. (USOEC)
9. Duaine Martin, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
10. Nathan Piasecki, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)

66 KG/145.5 LBS.
1. Harry Lester, Akron, Ohio (USOEC/Gator WC)
2. Marcel Cooper, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
3. Mike Ellsworth, Colorado Springs, Colo. (Michigan WC)
4. Glenn Garrison, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
5. Oscar Wood, Fountain, Colo. (U.S. Army)
6. Mark Rial, Colorado Springs, Colo. (Gator WC)
7. James Shillow, Quantico, Va. (U.S. Marine Corps)
8. Zach Lamano, Layton, Utah (Elite Wrestling)
9, Cam Jones, Salt Lake City, Utah (TAC)
10. Jacob Curby, LaGrange, Ill. (USOEC/Gator WC)

74 KG/163 LBS.
1.T.C. Dantzler, Colorado Springs, Colo. (Gator WC)
2. Keith Sieracki, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
3. Brandon McNab, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
4. Jess Hargrave, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
5. Cheney Haight, Orem, Utah (USOEC/New York AC)
6. Sasa Petkovic, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
7. Jacob Fisher, Platte City, Mo. (USOEC)
8. Matt Nagel, Frazee, Minn. (Minnesota Storm)
9. Kevin Lozano, Jefferson, La. (USOEC/Gator WC)
10. Travis Paulson, Council Bluffs, Iowa (Cyclone WC)

84 KG/185 LBS.
1. Jacob Clark, Quantico, Va. (U.S. Marine Corps)
2. Brad Vering, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
3. Aaron Sieracki, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
4. Brad Ahearn, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
5. John Wechter, East Lansing, Mich. (Sunkist Kids)
6. Jake Plamann, Kaukauna, Wis. (Gator WC)
7. Zac Dominguez, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
8. Dave Spangler, Iowa City, Iowa (U.S. Air Force)
9. Justin Millard, Colorado Springs, Colo. (U.S. Air Force)
10. Chas Betts, St. Michael, Minn. (USOEC/Minnesota Storm)

96 KG/211.5 LBS.
1. Justin Ruiz, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
2. Adam Wheeler, Lancaster, Calif. (USOEC/Gator WC)
3. Phil Johnston, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
4. Gerard Habibian, St. George, Utah (Team Extreme)
5. Kevin Vogel, Dundee, Mich. (Cliff Keen)
6. Al Sankey, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
7. Robert Smith, San Ramon, Calif. (USOEC)
8. Jeff Zastrow, Watertown, Wis. (Warhawk)
9. R.C. Johnson, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
10. J.D. Bergman, Oak Harbor, Ohio (Ohio Intíl WC)

120 KG/264.5 LBS.
1. Dremiel Byers, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
2. Russ Davie, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
3. Frank Workman, Spotsylvania, Va. (U.S. Marine Corps)
4. Brandon Ruiz, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
5. Jake Marquart, Marquette, Mich. (USOEC)
6. Mark Simmonds, Minneapolis, Minn. (U.S. Navy)
7. Gabe Beauparthy, Colorado Springs, Colo. (unattached)
8. James Hollis, Turlock, Calif. (West Point)
9. Timothy Taylor, Fountain, Colo. (U.S. Army)
10. Everette McDonald, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)

Copyright 2006 by USA Wrestling and TheMat.com

Media outlets may reproduce these rankings only if they identify them as TheMat.com U.S. Senior Greco-Roman rankings




Untitled Document
   
© Copyright 2000-2014 USA Wrestling, All rights reserved.
Contents of this site may not used without the expressed written consent of USA Wrestling.