Download our Mobile App                  

  Search The Site
Top News Stories...
TheMat.com moving to USOC website platform with new look and functionality

This week, TheMat.com will move to the USOC platform, with a new look, new functionality, but with the same favorite features....

Terry Shockley named Chairman of the Board of Governors of the National Wrestling Hall of Fame

Shockley will succeed long-time chairman Jim Keen. Sr. as Chairman of the Board....

Iowa's Tony Ramos determined to finish career with NCAA title

The Hawkeye senior will battle Virginia Tech's Devin Carter in the NWCA All-Star Classic on Saturday....

NCAA announces finalist cities for its championships for 2014-18, including wrestling at all levels

Cleveland, Kansas City, Louisville, New York City, Oklahoma City, Pittsburgh, Philadelphia & St. Louis are Div. I finalists. Div. II and III finalists also announced....

TheMat.com U.S. Senior Greco-Roman rankings


Date Ranked:06/29/2006
Ranked By TheMat.com


55 KG/121 LBS.
1. Lindsey Durlacher, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
2. Sam Hazewinkel, Pensacola, Fla. (Gator WC)
3. Jermaine Hodge, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
4. Josh Habeck, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
5. Neal Rodak, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
6. Spenser Mango, Flourissant, Mo. (USOEC/Gator WC)
7. Anthony Brooker, Santa Barbara, Calif. (U.S. Air Force)
8. Duaine Martin, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
9. Terry Allison, Pinson, Ala. (USOEC)

60 KG/132 LBS.
1. Joe Warren, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
2. Jeremiah Davis, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
3. Nathan Piasecki, Colorado Springs, Colo. (Pinnicle Performance WC)
4. Joe Betterman, Chicago, Ill. (New York AC)
5. Jeremy McLean, Quantico, Va. (U.S. Marines)
6. Marco Lara, Long Beach, Calif. (USOEC/New York AC)
7. James Johnson, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
8. Willie Madison, Metairie, La. (USOEC/Gator WC)
9. Kerry Regner, Darlington, Pa. (USOEC)
10. Chad Vandiver, DeKalb, Ill.

66 KG/145.5 LBS.
1. Harry Lester, Akron, Ohio (USOEC/Gator WC)
2. Marcel Cooper, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
3. Glenn Garrison, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
4. Jacob Curby, LaGrange, Ill. (USOEC/Gator WC)
5. Mike Ellsworth, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
6. Oscar Wood, Fountain, Colo. (U.S. Army)
7. Mark Rial, Colorado Springs, Colo. (Gator WC)
8. Mervin Ford, Marquette, Mich.
9. Darnell Lollis, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
10. Donnie Depatto, Quantico, Va.

74 KG/163 LBS.
1. T.C. Dantzler, Colorado Springs, Colo. (Gator WC)
2. Brandon McNab, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
3. Keith Sieracki, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
4. Jess Hargrave, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
5. Kevin Lozano, Marquette, Mich. (USOEC/Gator WC)
6. Jake Fisher, Platte City, Mo. (USOEC/New York AC)
7. Sasa Petkovic, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
8. Cheney Haight, Orem, Utah (USOEC/New York AC)
9. Zac Dominguez, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
10. Jake Volkmann, Minneapolis, Minn. (Minnesota Storm)

84 KG/185 LBS.
1. Jacob Clark, Quantico, Va. (U.S. Marines)
2. Aaron Sieracki, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
3. Brad Vering, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
4. Brad Ahearn, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
5. John Wechter, East Lansing, Mich. (Sunkist Kids)
6. Jason Plaman, Kaukana, Wis. (USOEC/Gator WC)
7. Chas Betts, St. Michael, Minn. (USOEC)
8. Dave Spangler, Iowa City, Iowa (U.S. Air Force)
9. Justin Millard, Colorado Springs, Colo. (U.S. Air Force)
10. Ryan Cunningham

96 KG/211.5 LBS.
1. Justin Ruiz, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
2. Phil Johnson, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
3. R.C. Johnson, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
4. Adam Wheeler, Lancaster, Calif. (USOEC/Gator WC)
5. David Walker, Tacoma, WA (Bronco WC)
6. Robbie Smith, San Ramon Calif. (USOEC/New York AC)
7. J.D. Bergman, Columbus, Ohio (Ohio International)
8. Al Sankey, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
9. Mark Knauer, Ames, Iowa (Cyclone WC)

120 KG/264.5 LBS.
1. Dremiel Byers, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
2. Russ Davie, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
3. Frank Workman, Spotsylvania, Pa. (U.S. Marines)
4. Jacob Marquardt, Altoona, Iowa (USOEC)
5. Brandon Ruiz, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
6. Mark Simmonds, Minneapolis, Minn. (U.S. Navy)
7. Tim Taylor, Fountain, Colo. (U.S. Army)
8. Gabe Beauparthy, Colorado Springs, Colo.
9. Cole Konrad, Freedom, Wis. (Minnesota Storm)
10. Everette McDaniel, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)



Untitled Document
   
© Copyright 2000-2014 USA Wrestling, All rights reserved.
Contents of this site may not used without the expressed written consent of USA Wrestling.