Download our Mobile App                  

  Search The Site
Top News Stories...
TheMat.com moving to USOC website platform with new look and functionality

This week, TheMat.com will move to the USOC platform, with a new look, new functionality, but with the same favorite features....

Terry Shockley named Chairman of the Board of Governors of the National Wrestling Hall of Fame

Shockley will succeed long-time chairman Jim Keen. Sr. as Chairman of the Board....

Iowa's Tony Ramos determined to finish career with NCAA title

The Hawkeye senior will battle Virginia Tech's Devin Carter in the NWCA All-Star Classic on Saturday....

NCAA announces finalist cities for its championships for 2014-18, including wrestling at all levels

Cleveland, Kansas City, Louisville, New York City, Oklahoma City, Pittsburgh, Philadelphia & St. Louis are Div. I finalists. Div. II and III finalists also announced....

TheMat.com U.S. Senior Greco-Roman rankings


Date Ranked:11/15/2006
Ranked By TheMat.com


55 KG/121 LBS.
1. Lindsey Durlacher, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
2. Sam Hazewinkel, Pensacola, Fla. (Gator WC)
3. Jermaine Hodge, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
4. Josh Habeck, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
5. Spenser Mango, Flourissant, Mo. (USOEC/Gator WC)
6. Neal Rodak, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
7. Michel Santos, Tampa, Fla. (Arrowhead)
8. Terry Allison, Pinson, Ala. (USOEC)
9. Anthony Brooker, Santa Barbara, Calif. (U.S. Air Force)
10. Duane Martin, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)

60 KG/132 LBS.
1. Joe Warren, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
2. Jeremiah Davis, El Cajon, Calif. (USOEC/Sunkist Kids)
3. Nathan Piasecki, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
4. Joe Betterman, Chicago, Ill. (USOEC/New York AC)
5. Marco Lara, Long Beach, Calif. (USOEC/New York AC)
6. Jeremy McLean, Quantico, Va. (U.S. Marine Corps)
7. James Johnson, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
8. Kerry Regner, Darlington, Pa. (USOEC/Angry Fish)
9. Chad VanDiver, Roscoe, Ill. (Attrition WC)
10. Chris Iorio, Lake Ronkonkoma, N.Y. (New York AC)

66 KG/145.5 LBS.
1. Harry Lester, Akron, Ohio (USOEC/Gator WC)
2. Marcel Cooper, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
3. Jacob Curby, LaGrange, Ill. (USOEC/Gator WC)
4. Glenn Garrison, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
5. Oscar Wood, Fountain, Colo. (U.S. Army)
6. Mike Ellsworth, Colorado Springs, Colo. (Michigan WC)
7. Mark Rial, Colorado Springs, Colo. (Gator WC)
8. James Shillow, Quantico, Va. (U.S. Marine Corps)
9. Shannon Slack, New York, N.Y. (New York AC)
10. Mervin Ford, Miami, Fla. (USOEC/Gator WC)

74 KG/163 LBS.
1. T.C. Dantzler, Colorado Springs, Colo. (Gator WC)
2. Brandon McNab, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
3. Keith Sieracki, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
4. Cheney Haight, Orem, Utah (USOEC/New York AC)
5. Jess Hargrave, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
6. Jacob Fisher, Platte City, Mo. (USOEC)
7. Kevin Lozano, Jefferson, La. (USOEC/Gator WC)
8. Sasa Petkovic, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
9. Andrew Bisek, Chaska, Minn. (USOEC/Minnesota Storm)
10. Matt Nagel, Frazee, Minn. (Minnesota Storm)

84 KG/185 LBS.
1. Jacob Clark, Quantico, Va. (U.S. Marine Corps)
2. Aaron Sieracki, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
3. Brad Vering, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
4. Brad Ahearn, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
5. John Wechter, East Lansing, Mich. (Sunkist Kids)
6. Justin Millard, Colorado Springs, Colo. (U.S. Air Force)
7. Jake Plamann, Kaukauna, Wis. (Gator WC)
8. Chas Betts, St. Michael, Minn. (USOEC/Minnesota Storm)
9. Jesse Robbins, Oviedo, Fla. (Florida Jets)
10. Dave Spangler, Iowa City, Iowa (U.S. Air Force)

96 KG/211.5 LBS.
1. Justin Ruiz, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
2. Phil Johnston, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
3. Adam Wheeler, Lancaster, Calif. (USOEC/Gator WC)
4. R.C. Johnson, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
5. David Walker, Boise, Idaho (Bronco WC)
6. Robert Smith, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
7. Al Sankey, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
8. Gerard Habibian, St. George, Utah (Team Extreme)
9. Jeff Zastrow, Watertown, Wis. (Warhawk)
10. J.D. Bergman, Oak Harbor, Ohio (Ohio Intíl WC)

120 KG/264.5 LBS.
1. Dremiel Byers, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
2. Russ Davie, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
3. Frank Workman, Spotsylvania, Va. (U.S. Marine Corps)
4. Jake Marquart, Marquette, Mich. (USOEC)
5. Brandon Ruiz, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
6. Mark Simmonds, Minneapolis, Minn. (U.S. Navy)
7. Gabe Beauparthy, Colorado Springs, Colo. (unattached)
8. Everette McDaniel, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
9. James Hollis, Turlock, Calif. (West Point)
10. Timothy Taylor, Fountain, Colo. (U.S. Army)

Copyright 2006 by USA Wrestling and TheMat.com

Media outlets may reproduce these rankings only if they identify them as TheMat.com U.S. Senior Greco-Roman rankings




Untitled Document
   
© Copyright 2000-2014 USA Wrestling, All rights reserved.
Contents of this site may not used without the expressed written consent of USA Wrestling.